Ambasadorul Chinei în R. Moldova susține că există un potențial mare pentru investiții reciproce
Chişinău, 5 oct. /MOLDPRES/. Ambasadorul Republicii Populare Chineze în Republica Moldova, Yan Wenbin, susține că există un potențial mare pentru investiții și cooperare între cele două țări. Declarația a fost făcută în cadrul unui interviu acordat Agenției Informaționale de Stat MOLDPRES.
Potrivit oficialului, China a devenit unul dintre cei mai mari investitori străini din lume. În 2021, investițiile directe la nivelul întregii industrii ale Chinei în străinătate au fost de aproximativ 145,19 miliarde de dolari SUA, cu o creștere anuală de 2.2%.
„Din păcate, până în prezent, investițiile Chinei în Moldova sunt departe de a fi satisfăcătoare. Acesta este un punct slab în relația dintre cele două state, care trebuie remediat cât mai curând posibil. Pe de altă parte, aceasta înseamnă că există un potențial mare pentru investiții și cooperare între părți”, a spus Yan Wenbin.
Ambasadorul a subliniat că Guvernul R. Moldova depune efort pentru a atrage investiții străine prin intermediul cărora să dezvolte cultivarea produselor agricole și procesarea avansată, digitalizarea, infrastructura de transport, noi energii și alte domenii.
„China este o mare putere în aceste domenii, iar cele două țări pot avansa în discuții și pot căuta oportunități de colaborare. Ambasada Chinei va oferi în mod activ asistență în acest sens. Cooperarea investițională este strâns legată de un bun mediu de afaceri. Sperăm și credem că Moldova va oferi investitorilor chinezi un mediu deschis, echitabil, nediscriminatoriu și previzibil”, a menționat oficialul.
Yan Wenbin a preluat funcția de Ambasador al Chinei în Republica Moldova în decembrie 2021.
Foto: Ambasada Republicii Populare Chineze la Chișinău
Legislativul a aprobat componența delegațiilor parlamentare la organizațiile internaționale
Parlamentul denunță Acordul cu Federației Ruse privind centrele de cultură
FOTO // Președintele Senatului României: „Vom continua să fim alături de Chișinău, pentru că viitorul european al Republicii Moldova este și viitorul nostru comun”
Ilie Bolojan cere accelerarea negocierilor de aderare a Republicii Moldova: „Să găsim soluții pentru deschiderea primelor clustere”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu anunță principalele direcții ale agendei Chișinău-București: „Avem voință politică și România alături”
Igor Grosu explică plecarea Mariei Acbaș din Parlament: „A fost decizia ei”
VIDEO // Aderarea la UE – cea mai trainică punte dintre România și Republica Moldova. Alexandru Munteanu și Ilie Bolojan, declarații la București
Sorin Grindeanu, în discuții cu Alexandru Munteanu: „România este principalul avocat al aderării Republicii Moldova la UE”
Premierul Alexandru Munteanu va avea la Bruxelles o întâlnire cu diaspora moldovenească
FOTO // Soții Sergiu și Veronica Secaș au inițiat o afacere la Slobozia Mare, cu sprijinul UE. Igor Grosu: „Sudul Moldovei se dezvoltă datorită antreprenorilor noștri curajoși”
ANOFM îndeamnă angajatorii să declare locurile de muncă vacante, inclusiv cele pentru persoanele cu dizabilități
VIDEO // Speakerul Igor Grosu a participat la campania națională de împădurire: „Peste ani, să ne bucurăm de o țară mai verde, cu păduri și aer curat”
GALERIE FOTO // Campania națională de împădurire „Toamna 2025” a început oficial la Mihailovca, Cimișlia
VIDEO // Ruta Gastronomică Moldova–România: Drumul care unește două țări prin gust și tradiție
În timpul traversării frontierei de stat, vehiculele trebuie să aibă ambele plăcuțe de înmatriculare corect montate
SUA au prelungit scutirea de sancțiuni impuse Lukoil pe fondul apariției unor noi cumpărători
IGP a primit un lot de echipamente moderne din partea Germaniei
UE va crește cu 25 de milioane de euro alocările pentru Vecinătatea Estică, inclusiv Republica Moldova, în bugetul pentru 2026
CNAS a finanțat indemnizațiile pentru incapacitatea temporară de muncă și cele adresate familiilor cu copii
VIDEO // La Mihailovca, Cimișlia, s-a dat start campaniei naționale de împădurire. Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Vă așteptăm la plantare aici și în toată țara”
Astăzi este ziua tăcerii, înainte de alegerile locale noi de duminică
Șoferii, îndemnați de polițiști să schimbe din timp pneurile automobilelor. Recomandări în pregătirea vehiculelor pentru sezonul rece
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă cer variabil și maxime de până la +14°C
Campania națională de împădurire „Toamna 2025” începe oficial pe 15 noiembrie, la Mihailovca, Cimișlia: o mobilizare națională pentru viitorul verde al Moldovei
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 15 noiembrie