Concurenții electorali mai au la dispoziție cinci zile pentru a efectua modificări în lista candidaților
Chişinău, 21 iun. /MOLDPRES/. Comisia Electorală Centrală informează că retragerea întregii liste de candidați, înlocuirea unui candidat ori excluderea din lista electorală a unui candidat poate fi făcută până la data de 26 iunie inclusiv, transmite MOLDPRES.
Conform prevederilor legislației electorale, decizia privind retragerea sau modificarea listei de candidați se adoptă de către formațiunea care a înaintat lista respectivă, cu respectarea cotei minime de reprezentare de 40% pentru ambele sexe. Poziționarea candidaților pe liste se face conform formulei: minimum patru candidați la fiecare zece locuri.
În același context, candidatul independent are dreptul să-și retragă candidatura, dar nu mai târziu decât cu 14 zile înainte de ziua alegerilor.
După expirarea termenului dat, înregistrarea concurentului electoral poate fi anulată doar de organul electoral care l-a înregistrat, în baza deciziei instanței de judecată, precum şi în caz de deces al acestuia sau survenire a condițiilor stabilite de Codul electoral referitoare la interdicțiile de a fi ales.
Totodată, dacă concurentul electoral îşi retrage candidatura sau înregistrarea este anulată după ce buletinele de vot au fost tipărite, în buletin, în dreptul acestuia, biroul electoral al secției de votare va aplica ștampila cu mențiunea “Retras”.
Secretarul general Alain Berset, la finalul Ministerialei Consiliului Europei „Într-o perioadă de tensiuni geopolitice, Europa are nevoie de responsabilitate și asumare”
Monaco preia pentru prima dată președinția Comitetului Miniștrilor al Consiliului Europei
FOTO // Republica Moldova aderă la noi instrumente europene în domeniul penal și al industriei audiovizuale
VIDEO // Republica Moldova a transmis Principatului Monaco Președinția Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei
La Chișinău a fost lansată Platforma Femeilor Deputate
Partidul Acțiune și Solidaritate marchează zece ani de la înființare. Igor Grosu: „Vom duce Republica Moldova în Marea Familie Europeană”
Aproape 70.000 de buletine de vot, pregătite pentru scrutinul local de duminică
CEC: Astăzi este ultima zi de agitație electorală înaintea alegerilor locale noi și referendumurilor din 17 mai
VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi, la Sesiunea Ministerială a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei: „Parcursul spre UE este calea pe care mergem cu determinare și speranță”
Moment simbolic la Chișinău. Rezoluția privind instituirea Comitetului de Management al Tribunalului special pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei, înmânată ministrului de Externe al Ucrainei, Andrii Sybiha
Secretarul General al Consiliului Europei, la Chișinău: „Fără securitate democratică, celelalte componente ale securității se prăbușesc”
Maia Sandu, mesaj tranșant la sesiunea ministerială a Consiliului Europei: „Rusia este cel mai mare pericol pentru continent”
FOTO // Reuniunea de nivel înalt „2+2” între Consiliul Europei și OSCE s-a desfășurat la Chișinău
VIDEO // Ministra britanică de Externe Yvette Cooper la Chișinău: „Crimele împotriva Ucrainei nu pot rămâne nepedepsite”
Muzeografii, cercetătorii și restauratorii, distinși cu diplome de onoare de Ziua Internațională a Muzeelor
Investiții de 5,4 milioane de lei la Liceul Teoretic „Ivan Vazov” din Taraclia: elevii vor beneficia de o sală de sport modernă
Eleve din Republica Moldova au obținut o medalie de bronz și o mențiune de onoare la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Fete
Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, despre Conferința investițională „Republica Moldova-UE”: „Vor fi anunțate mai multe acorduri de investiții”
Moldelectrica va fi reorganizată pentru alinierea la standardele europene
ANP instituie regim special la Penitenciarul Leova
Promo-LEX invocă încălcări grave în cazul unui tânăr deținut în stânga Nistrului
ARMENPRESS: Autoritățile armene investighează un presupus complot de asasinare a premierului Nikol Pașinian
Procesarea trimiterilor poștale va fi digitalizată
MDED a lansat programul guvernamental „Reușim”, pentru crearea unui mediu de afaceri mai simplu și mai competitiv
Vlad Țurcanu demisionează de la conducerea Teleradio-Moldova, pe fondul scandalului de la Eurovision 2026: „Votul exprimat este responsabilitatea mea”
Iranul susține că a răspuns la cea mai recentă propunere americană
VIDEO // Lucrări de plombare pe zeci de sectoare de drum din țară. Intervențiile au avut loc și în weekend
Subvenții în valoare de peste 31 de milioane de lei pentru agricultori, autorizate în ultima săptămână de AIPA
Ziua Internațională a Muzeelor, marcată în Republica Moldova prin programe culturale speciale
Circa 100 de medici și specialiști în sănătate au participat la Maratonul AVC 2026