
În R. Moldova va fi instituit un nou post de Avocat al Poporului
Chișinău, 18 nov. /MOLDPRES/. Mediul de afaceri va avea un Avocat al Poporului, care va apăra drepturile antreprenorilor. Comisia juridică, numiri și imunități a Parlamentului va propune plenului legislativului aprobarea unui proiect de modificare a mai multor legi, comunică MOLDPRES.
Potrivit deciziei comisiei, Avocatul Poporului pentru drepturile antreprenorilor va asigura respectarea drepturilor şi intereselor ale antreprenorilor de către autoritățile publice, de către organizații şi întreprinderi, indiferent de tipul de proprietate şi forma juridică de organizare, de către organizațiile necomerciale şi de către persoanele cu funcții de răspundere de toate nivelurile.
Avocatul Poporului pentru drepturile antreprenorilor va fi numit de Parlament și va activa în mod autonom față de Avocatul Poporului și Avocatul Poporului pentru drepturile copilului. Parlamentul, în termen de 1 lună de la data intrării în vigoare a acestei legi, va organiza concursul pentru selectarea candidaților la funcția de Avocat al Poporului pentru drepturile antreprenorilor.
Trilaterala de la Odesa // Președintele României, Nicușor Dan: „Trebuie să rămânem hotărâți în apărarea dreptului internațional, a respectului pentru viața umană, libertate și democrație”
Trilaterala de la Odesa // Mesajul președintelui Volodimir Zelenski pentru moldoveni: „Dacă Europa va pierde Moldova, Rusia va fi încurajată să vă ia resursele, suveranitatea și istoria”
FOTO // Trilaterala de la Odesa. Președinta Maia Sandu: „Atunci când Chișinăul, Kyivul și Bucureștiul acționează împreună, putem oferi siguranță și speranță într-un viitor pașnic”
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară
Daniel Vodă: „Primăria a tăiat, Guvernul a dat”. Autoritățile explică ajutorul social oferit oamenilor
Daniel Vodă, despre provocările orchestrate în regiunea transnistreană: „Vom răspunde cu înțelepciune și vom continua să protejăm liniștea în întreaga țară”
Premierul Dorin Recean va participa la Forumul Europa Wachau 2025, organizat în Austria
Premierul Greciei va efectua o vizită la Chișinău
Guvernul îndeamnă cetățenii să participe la Marșul Suveranității. „Este un moment cu o profundă semnificație istorică”
Angajații ANSP vor avea condiții mai bune de muncă, după renovarea sediului central din Chișinău
Tehnologiile viitorului vor fi studiate în sudul țării. Un nou colegiu profesional tehnic își va începe în curând activitatea la Comrat
FOTO // Incendiu într-un bloc de locuit, la Botanica
Mark Rutte cere aliaților NATO să acționeze pentru dezescaladarea situației din Orientul Mijlociu
Președinta Maia Sandu: Integrarea în UE este singura garanție pentru securitatea și dezvoltarea economică a Republicii Moldova
Alertă! Autoritățile îndeamnă cetățenii să evite orice călătorie în Israel. Recomandările MAE pentru moldovenii aflați în această țară
GALERIE FOTO // Donatorii de sânge - eroi ai comunității, celebrați într-un eveniment festiv la Chișinău
Republica Moldova își consolidează parcursul european: Discuții la Bruxelles cu oficiali lituanieni
În Republica Moldova vor fi aplicate norme europene de siguranță pentru navele de pasageri
Ziua Mondială a Donatorului de Sânge // Speakerul Igor Grosu îndeamnă la solidaritate: „Împreună salvăm vieți”
Alți șaisprezece judecători au promovat evaluarea externă
Etnografa Varvara Buzilă, laureată a premiului „Europa Noastră 2025”, a fost aplaudată în Parlament
O rețea de contrabandă cu piese auto din Marea Britanie a fost destructurată de oamenii legii. Peste 2.000.000 de lei confiscați
Autoritățile de la București recomandă românilor care se află în Iran să părăsească urgent această țară
Maia Sandu, despre avizul privind denumirea disciplinei „Istoria Românilor”: „Consiliul pentru Egalitate și-a depășit atribuțiile”
Administratorii unui centru de apel din Chișinău, acuzați de evaziune fiscală de peste 164 milioane de lei