ro

 

Politică
07 Martie, 2026 / 19:37
/ 18 Ianuarie, 2016

Pavel Filip a declarat că pînă la finele săptămînii va cere votul de încredere al deputaților

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 18 ian. /MOLDPRES/. Prim-ministrul desemnat, Pavel Filip, a declarat astăzi că ”programul de guvernare va fi gata în două zile” și că pînă la finele săptămînii curente va veni în Parlament pentru a cere votul de încredere al deputaților. Anunțul a fost făcut după consultările purtate de Pavel Filip, în prima parte a zilei de azi, cu deputații majorităţii parlamentare declarate, informează MOLDPRES.

Candidatul la funcţia de premier a discutat cu fracțiunea PDM, PL, grupul celor 14 deputați, membri ai Platformei parlamentare social-democrate pentru Moldova (PSDM) şi grupul celor şapte deputați PLDM.

La întrevederi, Pavel Filip, a prezentat deputaţilor viziunea sa pentru depășirea provocărilor economice și sociale actuale, pilonii programului de guvernare, precum și criteriile care vor sta la baza selectării membrilor din viitorul Cabinet de miniştri.

„Întîlnirile de astăzi au fost foarte constructive. Prioritatea principală este ca în două zile să avem deja creat un program de guvernare, care îl va avea la bază pe cel precedent. În prim-plan va fi continuarea parcursului european. Despre partajarea funcţiilor nu am discutat, am stabilit doar că viitorul Guvern va fi unul politic. Tot azi, au fost create patru grupuri de lucru care se vor ocupa de perfectarea programului în aşa mod ca acesta să fie bine definitivat şi să includă propunerile tuturor formaţiunilor parlamentare”, a declarat Filip.

Potrivit reprezentantei PSDM, Violeta Ivanov, dialogul s-a axat pe programul de guvernare. ”Considerăm că Guvernul condus de Pavel Filip va fi unul bun, competent şi care va face faţă tuturor provocărilor pentru a asigura bunăstarea societăţii”, a menţionat Ivanov.

Deputatul PLDM, Ion Balan a susţinut că ”grupul celor şapte parlamentari liberal-democraţi, care au semnat pentru desemnarea lui Filip la funcţia de premier, nu renunţă la obiectivele înaintate anterior de formaţiunea din care face parte. În cadrul întîlnirii, am reiterat ca aceste cerinţe să fie incluse în programul de guvernare. Aşteptăm ca și alți colegi din PLDM să se alăture majorității parlamentare”, a menţionat Balan.

La finele săptămînii trecute, fracţiunile PSRM, PLDM şi deputaţii PPEM au anunţat că trec în opoziție și nu vor  susține candidatura lui Pavel Filip la funcția de prim-ministru. Deocamdată, deputaţii PCRM nu au prezentat o decizie în acest sens.

Pe 15 ianuarie, şeful statului Nicolae Timofti a semnat un decret prin care ministrul în exercițiu al Tehnologiei Informației și Comunicațiilor, Pavel Filip, a fost desemnat în calitate de candidat la funcția de prim-ministru.

Conform hotărîrii Curții Constituționale, dacă pînă la 29 ianuarie 2016 nu va fi învestit un nou Guvern, Parlamentul R. Moldova va fi dizolvat şi vor fi anunţate alegeri anticipate.

(Reporter A. Plitoc, editor L. Alcază)


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință: pe agendă proiecte din agricultură, justiție și transport

/ Acum 3 zile

Deputații reiau monitorizarea politicii de reintegrare: prima ședință a Comisiei parlamentare pentru reintegrare va avea loc pe 6 martie

/ Acum 3 zile

FOTO // La Hamburg a fost inaugurat Oficiul Consulatului onorific al R. Moldova

/ Acum 3 zile

Decizie istorică: Moldova iese din organele statutare ale CSI

/ Acum 3 zile

FOTO // Ambasadorul R. Moldova în România, Mihai Mîțu, a prezentat scrisorile de acreditare președintelui României, Nicușor-Daniel Dan

/ Acum 3 zile

Guvernul instituie stare de alertă în sectorul energetic în legătură cu războiul din Orientul Mijlociu. Premierul Alexandru Munteanu: „E o criză globală care ne afectează și pe noi”

/ Acum 3 zile

Convorbire la nivel înalt Moldova–Emiratele Arabe Unite pe fondul tensiunilor regionale

/ Acum 3 zile

Cooperarea economică și parcursul european al Republicii Moldova, discutate la Hamburg

/ Acum 4 zile

Cooperarea moldo-britanică, discutată la Parlament în cadrul unei vizite oficiale

/ Acum 4 zile

Parlamentul a adoptat 23 de acte normative în luna februarie

/ Acum 4 zile

VIDEO // Republica Moldova marchează patru ani de la depunerea cererii de aderare la Uniunea Europeană

/ Acum 5 zile

Cooperarea bilaterală moldo-română, consolidată prin nou mandat diplomatic: ambasadorul Mihai Mîțu a înmânat copiile scrisorilor de acreditare la București

/ Acum 5 zile

Ziua Memoriei // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Avem datoria să construim punți acolo unde au fost ziduri”

/ Acum 5 zile

FOTO // Decada Memoriei și Recunoștinței, lansată la Chișinău. Președinta Maia Sandu: „Un stat fără memorie este un stat vulnerabil”