MECC: 16 şcoli şi 398 de clase din țară activează la distanță din cauza carantinei
Chișinău, 14 dec. /MOLDPRES/. La data de 11 decembrie, 16 instituții de învățământ general şi 398 de clase din țară activează la distanță din cauza carantinei. Numărul elevilor testați pozitiv cu COVID-19 este de 504, iar 10921 au fost plasați în regim de autoizolare, transmite MOLDPRES .
Potrivit Ministerului Educației, Culturii și Cercetării (MECC), 673 de cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul coronavirus și 417 se află în izolare. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 149 de persoane, iar alte 179 se află în autoizolare.
În învățământul profesional tehnic, în perioada 7 - 11 decembrie, au fost înregistrați 32 de elevi testați pozitiv cu virusul Sars-Cov-2, 22 – cadre didactice și opt din personalul nedidactic și auxiliar. De asemenea, 46 grupe de elevi sunt plasate în autoizolare, conform sursei citate.
În învățământul superior, în perioada 7 - 11 decembrie, sunt 27 de studenți testați pozitiv cu Covid-19, iar 116 se află în autoizolare. 22 de cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul coronavirus, iar în autoizolare se află 20. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate 21 persoane, iar 17 se află în autoizolare.
„Din numărul total de 1398 de instituții de educație timpurie, și-au reluat activitatea la decizia fondatorului 1328 de instituții de învățământ. În prezent, 27 de instituții și 55 de grupe de copii se află în carantină. Copii confirmați pozitiv cu virusul COVID-19 sunt 10, iar alți 2328 se află în autoizolare. 148 de cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul coronavirus, în autoizolare se află 228. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 106 de persoane, iar alte 279 se află în autoizolare”, indică MECC.
Ministerul Educației, Culturii și Cercetării reiterează îndemnul către managerii instituțiilor de învățământ, cadrele didactice și elevi să respecte în continuare toate măsurile de protecție împotriva virusului COVID-19.
În urma unui demers al MECC, Comisia Națională Extraordinară pentru Sănătate Publica a hotărât că, în perioada 21-24 decembrie, în toate instituțiile de învățământ din ciclul primar, gimnazial şi liceal, orele se vor desfășura la distanță. Decizia a fost luată în contextul agravării constante a situației epidemiologice din țară.
foto: MECC
Agenda evenimentelor, marți, 9 decembrie
METEO // Cer noros și temperaturi ușor pozitive în timpul zilei de marţi, 9 decembrie
Doi judecători, foști conducători de instanță, clarifică în audieri publice aspecte financiare și de integritate etică
Robotica deschide drumul viselor la Orhei: copiii învață să construiască roboți cu sprijinul UE și PNUD
Notele ar putea reveni în clasa a IV-a de la 1 septembrie 2026. Ministerul Educației testează deja sistemul în mai multe școli
SATUL EUROPEAN // Condiții moderne pentru locuitorii din Glodeni, cu investiții în educație, infrastructură și servicii publice
Un fost deputat rămâne încă o lună după gratii. Curtea de Apel a decis prelungirea arestului
Noi medicamente compensate de la 1 ianuarie 2026: sunt vizați pacienții cu diabet zaharat, hipertensiune arterială și cu afecțiuni care necesită anticoagulare
FOTO // Mihai Popșoi și Igor Grosu s-au întâlnit cu diaspora din Carolina de Nord
Peste 14 mii de persoane au solicitat ambulanța săptămâna trecută
Încă patru procurori intră în procedura de evaluare. Procurorul General interimar, pe listă
VIDEO// Un bărbat din Anenii Noi a fost reținut pentru uciderea mamei sale
FOTO // Specialiști hidrotehnici din Râșcani, Sângerei și Telenești, instruiți pentru prevenirea inundațiilor şi siguranța barajelor
ANSA a reținut și nimicit peste 370 kg de ceai cu pesticide peste limitele admise
Energocom a procurat în noiembrie energie electrică la un preț mediu de 134 euro/MWh
UE își propune să accelereze ajutorul pentru Republica Moldova în contextul atacurilor rusești asupra infrastructurii energetice a Ucrainei
Încă o magistrată de la Curtea de Apel a picat evaluarea externă, fiind decăzută din dreptul de a exercita funcții publice pentru cinci ani
Pensii și alte prestații sociale pentru moldovenii stabiliți în Croația. CNAS desfășoară prima rundă de negocieri
VIDEO // Ministrul Mediului explică de ce sunt necesare tăierile rase în păduri: „Regenerarea funcționează atunci când este făcută corect”
Schimb de bune practici între R. Moldova și Spania privind avansarea negocierilor de aderare la UE, discutate la Chișinău
Migranți transportați ilegal către UE. Doi traficanți prinși de autorități
Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu Secretarul General Adjunct al NATO pentru Afaceri Politice și Politica de Securitate, Boris Ruge
Se ieftinesc carburanții. Noile prețuri afișate de ANRE
Noi judecători în instanțele din țară: trei magistrați au depus jurământul la CSM
De ce găsim cutii cu sigiliul ANSA pe rafturi în magazine? Instituția vine cu precizări
VIDEO // Impozite mai mici pentru părinții care achită pentru instruirea copiilor. Pașii care trebuie parcurși
Colet poștal cu substanțe interzise, descoperit de Serviciul Vamal și PCCOCS
Atenționare pentru cetățenii Republicii Moldova care intenționează să călătorească sau să tranziteze Lituania
Dan Perciun le răspunde partidelor nemulțumite de reforma în Educație: „Ministerul pune accent pe calitate”
Doi copii au ajuns la spital cu intoxicație cu monoxid de carbon