A fost majorată indemnizaţia minimă pentru îngrijirea copilului
Chişinău, 9 dec. /MOLDPRES/. Indemnizaţia lunară minimă pentru îngrijirea copilului a fost majorată cu 40 de lei, după ce ieri au intrat în vigoare modificările la Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2015, informează MOLDPRES.
Potrivit unui comunicat al Casei Naţionale de Asigurări Sociale, atît mamele neasigurate, cît şi cele asigurate, vor primi lunar cel puţin 440 de lei (22 euro), faţă de 400 de lei, cum era pînă acum. Beneficiarii vor primi în luna decembrie indemnizaţia pentru luna noiembrie majorată.
În conformitate cu legislația în vigoare, mamele asigurate primesc o indemnizaţie lunară care este egală cu 30% din salariul mediu lunar al solicitantului, pînă copilul împlineşte trei ani. Persoanele neasigurate primesc suma minimă stabilită prin lege pînă copilul împlineşte 1,5 ani.
Potrivit datelor Casei Naţionale de Asigurări Sociale, la 1 octombrie 2015, indemnizaţii lunare pentru îngrijirea copilului primeau peste 75 mii de persoane. Mărimea medie a alocaţiei a fost de 1131 lei.
(Reporter D. Moraru, editor L. Alcază)
Guvernul a oficializat starea de alertă pe Nistru: Hotărârea privind măsurile de urgență pentru 15 zile, publicată în Monitorul Oficial
Alertă de mediu după deversarea de petrol în Nistru în urma unui atac asupra hidrocentralei de la Novodnistrovsk. Maia Sandu: „Rusia poartă întreaga responsabilitate”
Autoritățile au instalat un baraj absorbant pentru protejarea sursei de apă a Chișinăului. Ministrul Mediului: „Nu există niciun risc pentru locuitorii capitalei”
VIDEO // Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Nu există pericol pentru alimentarea cu apă în Chişinău. Autoritățile monitorizează permanent situația pe Nistru”
Vizite educative la Parlament: elevi și studenți au explorat sala plenului și activitatea deputaților
Autoritățile de mediu: Nu există niciun pericol pentru locuitorii Chișinăului
Intervenții pe Nistru: un nou baraj antipoluare va fi montat la Cușernița
Autoritățile au instituit stare de alertă de mediu pentru următoarele 15 zile
Proprietarul unei ferme din Glodeni a fost arestat după ce ar fi bătut un tânăr
În Moldova va fi instituită starea de alertă de mediu pe bazinul râului Nistru pentru o perioadă de 15 zile
Documentarul „Drumul Războiului 2: De la inimă la inimă” este acum disponibil online
REPORTAJ MOLDPRES // Malurile Prutului unite prin păduri: Moldova și România plantează împreună pentru generațiile viitoare
Noi baraje anti-poluare montate pe Nistru
Creștinii ortodocși marchează Duminica Sfintei Cruci, una dintre cele mai importante zile din Postul Mare
Alimentarea cu apă din Nistru rămâne suspendată în mai multe localități din nordul țării. Autoritățile activează surse alternative pentru populație
Admiterea în învățământul liceal se va desfășura în două etape. Decizie aprobată de MEC
VIDEO // Vinurile Moldovei, promovate la ProWein 2026 din Germania: vinării și producători de divin, la una dintre cele mai importante expoziții mondiale de profil
AIPA a autorizat săptămâna trecută plăți de peste 24 de milioane de lei: investiții majore în zootehnie și asigurări agricole
FOTO // Excelența în tehnologia agricolă, premiată la Moldagrotech 2026: cine sunt câștigătorii concursului „Util pentru Moldova”
Educație fără frontiere la Dubăsari: o școală de limbi străine modernă, deschisă cu sprijinul Uniunii Europene și PNUD
Cooperarea economică și educațională, discutată de speakerul Igor Grosu cu ambasadorul Indiei
Victoria Rotaru aduce aurul pentru Republica Moldova la Campionatul European de para-powerlifting
Republica Moldova marchează patru ani de la sincronizarea Sistemului Electroenergetic Național cu rețeaua europeană. Dorin Junghietu: „Un moment istoric”
Omor la Briceni: un bărbat împușcat și abandonat lângă un cimitir. Doi suspecți, arestați preventiv
Consiliul Europei solicită Republicii Moldova să finalizeze ancheta în cazul expulzării profesorilor turci din 2018
Monument dedicat preoților deportați în Siberia și eroilor români, inaugurat la Otaci
Ucraina va testa un nou sistem franco-italian de apărare antiaeriană
Celula de criză a MAE: Cetățenii moldoveni aflați în Orientul Mijlociu, îndemnați să verifice statutul zborurilor la operatorii aerieni
Două persoane au fost reținute după peste 20 de percheziții într-un dosar de trafic de influență privind redobândirea cetățeniei române
Actorul român Marius Manole a lansat la Chișinău volumul „Fericirea e în actul următor”