ro

 

Societate
18 Aprilie, 2026 / 14:29
/ 13 Mai, 2022

Cinci persoane au fost reținute de oamenii legii într-un dosar de contrabandă cu piese auto și metal

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 13 mai. /MOLDPRES/. Cinci persoane au fost reținute recent de oamenii legii, într-un dosar de contrabandă cu piese auto uzate, precum și metale feroase și neferoase, comunică MOLDPRES.

Potrivit Serviciului Vamal, în urma perchezițiilor desfășurate, atât la persoanele bănuite cât și la unii agenți economici responsabili de transportarea metalelor către țările membre ale Uniunii Europene, au fost depistate: material obținut din prelucrarea catalizatoarelor - 600 kg, valoarea căruia se cifrează la circa 1,5 milioane lei, utilaje de fărâmițat catalizatoare, catalizatoare - 1,6 kg și tulburi de la țevi de eșapament.

Toți bănuiții au fost reținuți pentru 72 de ore și în continuare, procurorii PCCOCS urmează să determine necesitatea solicitării arestului preventiv în privința acestora.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Poliția anunță că procedura de exhumare în cazul Vartic nu implică cheltuieli din partea familiei

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministerul Mediului a populat lacul Costești–Stânca cu 2,5 tone de pește. Acțiunea va deveni o tradiție

/ Acum 1 zi

Loturi de salată și ceapă verde alterate, distruse după controalele ANSA

/ Acum 1 zi

Un avocat stagiar din capitală a fost reținut de CNA după ce ar fi cerut 32.000 de euro pentru influențarea unor judecători

/ Acum 1 zi

Alertă de sezon: ANSP anunță creșterea riscului de mușcături de căpușe în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Igor Grosu anunță audieri parlamentare pe cazul Vartic: „Este o lecție prea dură şi scumpă”

/ Acum 1 zi

Peste 138 de milioane de lei au fost achitate de CNAM pentru îngrijiri medicale comunitare în 2025

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost condamnat la 9 ani de închisoare după ce a înșelat o femeie din Germania

/ Acum 1 zi

Deficitul de cadre didactice în învățământul general, în scădere în ultimii ani

/ Acum 1 zi

Un tânăr din Criuleni a fost condamnat la 15 ani de închisoare după ce a încercat să-și omoare fratele geamăn

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 17 aprilie

/ Acum 1 zi

FOTO // Muzeul de Istorie și Cultură din Taraclia, renovat prin programul „Satul European”, cu investiții de peste 7 milioane de lei

/ Acum 1 zi

Audieri noi în procesul de evaluare a procurorilor: patru ședințe programate la final de aprilie

/ Acum 1 zi

IGP a demarat o anchetă de serviciu pe numele polițistului care a întocmit un proces-verbal pe numele unei persoane deja decedate