ro

 

Societate
12 Iunie, 2026 / 17:23
/ 26 Octombrie, 2021

COVID-19: În ultimele 24 de ore, s-au înregistrat 1 505 de cazuri noi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 26 oct. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost efectuate 7 917 teste, fiind confirmate 1 505 cazuri noi de infectare cu noul coronavirus. Din numărul de cazuri noi, 11 sunt asociate cu contact peste hotare. Astfel, până la ziua de astăzi, în țară s-au înregistrat 330 799 de cazuri de COVID-19, relatează MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Sănătății, din cazurile noi, 38 sunt în rândul lucrătorilor medicali (9-medici, 17-asistenți medicali, 12-personal auxiliar).

În total, în instituțiile medico-sanitare spitalicești sunt internate 2 436 de persoane confirmate cu infecția COVID-19, dintre care 236 în stare extrem de gravă și 31 pacienți sunt supuși ventilării mecanice.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 10 032 de persoane, iar 15 669 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Alți 1 368 de pacienți au fost vindecați. În total, 308 832 de bolnavi au fost tratați de COVID-19.

Totodată, ministerul informează despre înregistrarea altor 41 de decese provocate de COVID-19, numărul morților ajungând la 7 576.


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 ore

Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii

/ Acum 8 ore

Parlamentul își consolidează securitatea digitală. Funcționarii au fost instruiți în protecția informațiilor

/ Acum 8 ore

Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la disciplina de profil

/ Acum 8 ore

DOC // Concurs deschis oficial pentru funcția de director general al TRM. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 9 ore

VIDEO // „Poduri între sate trebuie, nu hotare”. Guvernul a lansat campania de promovare a reformei APL

/ Acum 9 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 12 iunie

/ Acum 10 ore

Victimele deportărilor staliniste, comemorate la Chișinău. Programul evenimentelor

/ Acum 20 ore

VIDEO // Alți trei suspecți, reținuți într-un caz de escrocherie comisă în capitală

/ Acum 20 ore

Republica Moldova a devenit membră a WorldSkills Europe: standarde europene de formare profesională și schimb de experiență

/ Acum 21 ore

Averse puternice pe întreg teritoriul țării. CNMC a dispus un set de măsuri pentru prevenirea inundațiilor

/ Acum 22 ore

Tentativă de fraudă la Cahul. Un bărbat urma să fie deposedat de 900 000 de lei

/ Acum 22 ore

Republica Moldova va deține instrumente suplimentare în procesul de combatere a criminalității cibernetice

/ Acum 23 ore

FOTO // Apă potabilă, drumuri și trotuare noi pentru locuitorii satului Brînza

/ Acum 1 zi

Cetățenii moldoveni stabiliți în provincia canadiană Quebec vor putea beneficia de pensii și alte prestații sociale