De astăzi, accesul în Aeroportul Internațional Chișinău va fi restricționat
Chişinău, 1 aug. /MOLDPRES/. De astăzi, accesul în Aeroportul Internațional Chișinău va fi strict pentru angajații acestuia și pentru persoanele participante la traficul transfrontalier. În acest sens, vor fi stabilite coridoare separate pentru intrare și ieșire din aeroport, transmite MOLDPRES.
Potrivit Poliției de Frontieră, se va permite intrarea în aeroport doar în baza prezentării biletului și a documentului de călătorie, controlul cărora va fi efectuat de către reprezentanți ai administrației aeroportului. După procedură, pasagerul va continua cu înregistrarea la rută, ulterior se va prezenta la controlul documentelor de călătorie și cel de securitate, urmând așteptarea cursei în sala sterilă.
Astfel, primul filtru de control de securitate va fi la intrarea în aeroport, unde polițiștii de frontieră vor asigura controlul scanat al bagajelor de mână, dar și al valizelor. Cetățenii sunt îndemnați să vină din timp la aeroport pentru a reuși efectuarea tuturor procedurilor.
Menținerea regimului în aeroport este în responsabilitatea angajaților Poliției de Frontieră, vor fi antrenate și echipaje canine specializate în depistarea substanțelor interzise și explozive. Totodată, fluxul de pasageri pe intrare în țară cu cel înregistrat pe ieșire nu va interacționa, sala de așteptare fiind delimitată în acest sens.
De asemenea, va fi interzisă staționarea în fața aeroportului. Aceasta va fi permisă doar în locurile special amenajate, unde accesul va fi asigurat prin controlul și verificarea suplimentară a mașinilor. Totodată, echipajele forțelor de ordine vor patrula zilnic în proximitatea aeroportului și vor interveni cu suportul necesar în asigurarea securității.
Pe parcursul lunii iulie curent, la Aeroportul Internațional Chișinău au fost anunțate peste 20 de alerte cu bombă. În urma verificărilor, nu au fost depistate obiecte explozive.
Foto: Poliția de Frontieră
Consiliul Audiovizualului digitalizează procesul de eliberare a licențelor de emisie
Doi bărbați au fost condamnați la câte opt ani de închisoare pentru șantaj și uzurpare de calități oficiale
VIDEO // Grup criminal specializat în organizarea migrației ilegale, destructurat de oamenii legii
Turismul sustenabil din Moldova, promovat prin aplicația „Eco App”
Cetățenii continuă să se înregistreze pentru compensații la energie. Peste 240 mii de cereri depuse în trei zile
Agenda evenimentelor, joi, 6 noiembrie
Grav accident rutier pe traseul M5, între Codreanca și Greblești: Două persoane au decedat, iar altele trei au fost traumatizate
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a încheiat sesiunea de audieri din luna noiembrie cu examinarea a patru cazuri
Inspectoratul General pentru Migrație are un nou șef
Consolidarea relațiilor moldo-ucrainene, discutată la întrevederea premierului Alexandru Munteanu cu ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova
Fiscul atenționează despre mesaje false prin care cetățenii sunt informați că ar fi fost amendați
Comisia Europeană a înmânat Acordurile de grant Republicii Moldova și României pentru electrificarea liniei de cale ferată Iași-Ungheni
BNM: Rata anuală a inflației va continua să scadă
CEC a stabilit cuantumul alocațiilor pentru partidele politice în funcție de rezultatele alegerilor
Victor Agrici, propus pentru funcția de Secretar general al Parlamentului
Moldova avansează în proiectele de conectare la rețeaua UE prin parteneriat european pentru transport
Cristina Gherasimov: „Republica Moldova rămâne fermă în fața provocărilor hibride și își continuă parcursul european”
Agricultura, o alegere cu viitor: povestea antreprenoarei care a revenit acasă din străinătate şi a dezvoltat cu ajutorul statului o livadă de cireşi profitabilă
Întrevedere de curtoazie a viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Irlandei în Republica Moldova
Ministerul Educației și Cercetării cere anularea „Legii educației” adoptate de Adunarea Populară a Găgăuziei
Roberta Metsola: „Progresele obținute de R. Moldova în procesul de aderare demonstrează o determinare și reziliență extraordinare”
Republica Moldova se pregătește pentru gestionarea fondurilor europene. Scenariile pentru crearea cadrului instituțional, discutate la o ședință consultativă
Colaborare logistică între CFM și Portul Giurgiuleşti: mărfurile vor circula mai rapid și eficient
Gestionarea deșeurilor cu diferențe între urban și rural: un studiu național dezvăluie tendințele ecologice ale moldovenilor
PAS va avea opt deputați noi în Parlament. Mandatele au fost validate de Curtea Constituțională