În școlile din ţară s-au desfășurat careurile dedicate „Ultimului sunet”
Chişinău, 31 mai. /MOLDPRES/. În școlile din ţară, astăzi se încheie anul de studii 2020-2021. Activităţile dedicate „Ultimului sunet” sunt organizate în baza deciziilor Comisiilor teritoriale extraordinare de sănătate publică, în funcție de gradul de alertă stabilit pentru fiecare localitate și a indicatorilor incidenței COVID-19, transmite MOLDPRES.
Potrivit informațiilor de la Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării (MECC), graficul şi forma de desfășurare a careurilor de finalizare a anului de învățământ a fost stabilit la nivel local, iar festivitățile sunt desfășurate de săptămâna trecută.
În unele instituții, careurile au fost organizate cu prezența fizică atât a elevilor, cât şi a unui număr limitat de participanți şi părinți, cu respectarea normelor sanitar-epidemiologice. Alte școli au optat pentru activități doar cu prezența elevilor, iar în unele – doar a claselor absolvente. De asemenea, sunt instituții care în loc de careuri au organizat la nivel de clasă ore de totalizare a rezultatelor, cu informarea asupra desfășurării securizate a vacanței de vară.
„Unele școli au desfășurat deja „Ultimul sunet” pentru a evita aglomerația, mare parte totuşi au rămas la varianta tradițională şi vor încheia anul de studii pe 31 mai. Totodată, alte activități festive destinate elevilor pe parcursul zilei de 31 mai nu vor fi admise în incinta instituțiilor de învățământ”, au precizat la solicitarea MOLDPRES surse de la MECC.
Potrivit Comisiei Naționale de Examene, pentru sesiunea 2021 au fost aprobate 93 de Centre de bacalaureat, dintre care 31 vor fi în municipiul Chişinău. Reieșind din numărul total de candidați, în 17 raioane a fost instituit câte un singur Centru de bacalaureat. În sesiunea precedentă, examenele au fost susținute în 88 de centre de bacalaureat.
În sesiunea de examen 2021 sunt înscriși 16773 de candidați, mai puţin decât în anii trecuți (în sesiunea 2020 - 17305 candidați; 2019 – 17442; 2018 – 18357). 185 sunt restanțieri din sesiunile anterioare.
Examenele se vor desfășura în perioada 4 – 22 iunie 2021. Examenele de absolvire a gimnaziului vor avea loc în perioada 3-14 iunie, iar testele vor fi transmise către instituțiile de învățământ cu 30 de minute înainte de începerea acestora.
Din cauza crizei pandemice, în anul trecut au fost anulate careurile dedicate „Ultimului sunet”, examenele de absolvire pentru treapta gimnazială, precum şi sesiunea de Bacalaureat. Diplomele de absolvire au fost eliberate în baza mediilor anuale pe perioada studiilor de liceu.
În instituțiile de învățământ din țară învață peste trei sute de mii de elevi.
foto: forum.md
Poliția infirmă legătura între focurile de armă și declarațiile primarului de la Leova privind intimidarea
Republica Moldova, printre destinațiile europene cu cea mai rapidă creștere turistică
VIDEO // Dan Perciun: „Tinerii sunt motorul schimbării și viitorul Moldovei europene”
Incendiu la Vatra: pompierii au intervenit conform nivelului sporit de alertă
FOTO // Turiști străini și elevi din țară, în vizită la Parlamentul Republicii Moldova
Activitatea punctelor de trecere a frontierei moldo-ucrainene a fost reluată. Se atestă flux sporit de călători și mijloace de transport
Activitatea posturilor vamale moldo-ucrainene, temporar suspendată din cauza unor probleme tehnice
De astăzi, permisele moldovenești vor putea fi convertite în Italia fără examene suplimentare
Polițiștii de frontieră au fost instruiți în depistarea documentelor falsificate
Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită oficială la București
Opt ani de închisoare pentru un bărbat care a jefuit o instituție de creditare din Chișinău
Comisia de Evaluare a Judecătorilor are o nouă conducere
Un nou sens giratoriu va fi amenajat la Anenii Noi, pentru creșterea siguranței rutiere în regiune
Uzina de procesare a subproduselor de origine animală din Criuleni va fi funcțională din 2026
Moldova participă la definirea standardelor internaționale pentru soia nemodificată genetic
Inspectorii ANSA și-au consolidat competențele în controlul laptelui și produselor lactate, printr-o instruire UNIDO în România
FOTO // Chișinăul găzduiește cea de-a XIV‑a ediție a Festivalului ClassFest, cu profesori și regizori din patru țări
VIDEO // Ministrul Dan Perciun, de Ziua Mondială a Științei: „Ne dorim un sector de cercetare puternic, care să stea la baza creșterii economice”
R. Moldova, parte a efortului global pentru protejarea planetei prin tranziția verde
VIDEO // Captură de droguri de un milion de lei la Bălți. Doi bărbați din Chișinău, reținuți
VIDEO // Un bărbat a fost reținut pentru 17 cazuri de șantaj cu plăcuțe de înmatriculare furate în Chișinău
Aur pentru Republica Moldova la Campionatul Mondial de para sambo: Oleg Crețul, campion mondial la Bișkek
Republica Moldova beneficiază de sprijinul Băncii Mondiale în elaborarea primei Strategii naționale de incluziune financiară
Târgul de Crăciun din capitală va fi deschis pe 5 decembrie
Agenția Servicii Publice a deschis noi puncte de înmatriculare a vehiculelor la Chișinău și Rezina