În următoarele zile se aşteaptă vreme rece şi ploioasă
Chişinău, 6 oct. /MOLDPRES/. În următoarele zile vremea se va răci, iar pe întreg teritoriul ţării se aşteaptă ploi, izolat cu descărcări electrice, transmite MOLDPRES cu referire la Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS).
Conform meteorologilor, începând de miercuri, 7 octombrie, valorile termice vor înregistra tendinţe de scădere. Astfel, până la finele săptămânii, temperaturile din timpul zilei vor fi în jur de 20 de grade Celsius, mai cald fiind tradiţional în sudul ţării. Noaptea, termometrele vor indica între 8-13 grade Celsius.
De mâine, în toată ţara se aşteaptă ploi. Precipitaţii mai intense, izolat cu descărcări electrice, sunt prognozate pentru regiunile de centru şi nord.
„Toamna încearcă să-şi revendice drepturile şi trimite semne de răcire, totuşi în acest anotimp vom mai avea vreme frumoasă. Or, după câteva zile închise şi ploioase, deja de duminică, 11 octombrie, se aşteaptă temperaturi până la 25 de grade şi cer însorit”, au precizat pentru MOLDPRES surse de la Serviciul Hidrometeorologic.
Conform SHS, în luna octombrie temperatura medie lunară a aerului este cu 5-6ºC mai joasă faţă de luna septembrie şi constituie în teritoriu de la +8ºC la nord până la +11ºC la sud. Cea mai rece lună octombrie pentru toată perioada de măsurători instrumentale pe o mare parte a teritoriului țării a fost în anii 1946, 1951 şi 1976, când temperatura medie lunară a aerului a variat între +4,0ºC (Briceni, 1946) şi +7,8ºC (Ceadâr-Lunga, 1976). Cea mai caldă lună octombrie a fost în anii 1896 şi 1966, când temperatura medie lunară a oscilat în teritoriu între +12,5ºC (Briceni, 1966) și +15,1ºC (Comrat, 1896).
În acelaşi timp, meteorologia populară arată că dacă în octombrie frunzele pomilor se îngălbenesc şi cad repede, e semn că anul care urmează va fi roditor. Tradiţia populară mai spune că, dacă în luna octombrie este multă brumă sau zăpadă, frig sau ger, luna ianuarie va fi blândă şi mai caldă.
Sursă foto: hdwallpaper20.com
Trei condamnări și două arestări în dosare de trafic de droguri. Procuratura atenționează părinții și profesorii
Elevii din Republica Moldova vor participa anul viitor la 21 de olimpiade și concursuri regionale sau internaționale
Procurorul Ion Covalciuc s-a retras din concursul pentru funcția de judecător la CSJ
CNAM a transferat în avans peste 962 de milioane de lei pentru serviciile medicale ce vor fi oferite populației în decembrie
Alertă de călătorie în Republica Elenă: posibile perturbări ale circulației rutiere urmare a protestelor fermierilor
METEO // Vreme stabilă și fără precipitații esențiale în următoarele 24 de ore
Agenda evenimentelor, vineri, 5 decembrie
R. Moldova, solidară cu Marea Britanie: Chișinăul sprijină sancțiunile împotriva Rusiei pentru atacul cu Noviciok din 2018
Înțelegerea de cooperare tehnică dintre R. Moldova și Japonia pentru modernizarea infrastructurii media publice „Teleradio-Moldova”, semnată la MAE
FOTO, VIDEO // O mamă de 48 de ani a adus pe lume cel de-al 14-lea copil la Maternitatea Spitalului „Gheorghe Paladi”
Doi magistrați au picat evaluarea externă. CSM va examina rapoartele Comisiei de Vetting
CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii
Antreprenoarele din mediul rural lansează prima platformă a femeilor pentru agricultură rezilientă din Republica Moldova
VIDEO // Dosarul pregătirii dezordinilor în masă. 35 de persoane, instruite anterior în Serbia, cercetate de organele de forță
O navă a lovit un pod în sudul Germaniei. Echipajul și pasagerii nu au avut de suferit
Locuitorii capitalei sunt invitați la târguri și iarmaroace cu produse locale
Expoziția „Copiii împotriva războiului”, la Ambasada Ucrainei în Republica Moldova
Negociatorii din SUA și Ucraina au discutat despre încetarea războiului
Un polițist de frontieră s-a împușcat cu arma din dotare
Vreme posomorâtă și ploi izolate: prognoza meteo pentru week-end
Gala Colaborării și Inovării la USM. Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării a marcat 45 de ani de activitate
FOTO // Ministrul Culturii, în vizită la Cahul: investițiile și accesul la programe culturale, priorități pentru regiune
Post de pompieri voluntari inaugurat la Scoreni: intervenții mai rapide pentru patru localități din Strășeni și Ialoveni
GALERIE FOTO // Capitala a dat start sărbătorilor de iarnă
BTA: Alegerile pentru Primăria București din 7 decembrie: așteptări și promisiuni
Biroul permanent a aprobat ordinea de zi pentru următoarele ședințe plenare
China invită Moldova să se alăture „trenului rapid” al dezvoltării. Ambasadoarea Dong Zhihua: „Se deschid noi oportunități”
Moldova, parte activă a dialogului european în domeniul transporturilor. Vladimir Bolea: „Ne aliniem pe deplin standardelor UE”
Chișinăul a notificat oficial Federația Rusă despre denunțarea Acordului privind centrele culturale
Prioritățile de cooperare, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și echipa Băncii Mondiale