
Încălcările din domeniul mediului vor putea fi raportate online
Chişinău, 9 nov. /MOLDPRES/. Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului (MADRM) în colaborare cu Centrul Național de Mediu (CNM) au lansat astăzi platforma Națională „ECO ALERT”. Aceasta reprezintă un serviciu electronic ce oferă posibilitatea reclamării problemelor de mediu de acasă și printr-un click, fiind conceput pentru a permite cetățenilor să sesizeze rapid Inspectoratul pentru Protecția Mediului (IPM) despre problemele de mediu și despre utilizarea irațională a resurselor naturale în Republica Moldova, transmite MOLDPRES.
Potrivit lui Maxim Popov, secretar de stat al MADRM, alertele transmise de cetățeni prin aplicația ECO ALERT vor fi recepționate și procesate de IPM, care va utiliza instrumente inovative pentru a eficientiza procesele interne de lucru și pentru a prelucra informațiile. „Aduc mulțumiri Guvernului Suediei și Agenției Suedeze pentru Dezvoltare și Cooperare Internațională. Mizăm pe faptul că platforma va deveni un instrument util pentru societate și va spori spiritul civic al cetățenilor, iar sesizările problemelor de mediu vor fi înregistrate în timp real”, a specificat Maxim Popov.
Totodată, în cadrul evenimentului, reprezentanții IPM și CNM au semnat un acord de colaborare, prin care Platforma Națională Civică ”ECO ALERT” a fost transmisă în gestiunea Inspectoratului pentru Protecția Mediului. „Inspectoratul pentru Protecția Mediului, având funcții de control și protecție a mediului, va interveni prompt pentru a combate încălcările legislației de mediu, în timp ce cetățenii vor putea urmări online și vor recepționa notificări despre procesul de remediere a situației”, a subliniat șeful IPM, Gheorghe Manjeru.
La rândul său, Ina Coșeru, președintele CNM, a menționat că scopul primordial al proiectului este de a sensibiliza opinia publică și de a responsabiliza cetățenii în domeniul protecției mediului. „Sperăm că inițierea acestei colaborări cu IPM, va facilita soluționarea problemelor de mediu din țara noastră. Totodată, îndemnăm tinerii să raporteze sporadic problemele de mediu și să cultive responsabilitatea și implicarea participativă”, a spus Ina Coşeru.
Pentru a efectua sesizări, cetățenii sunt îndemnați să acceseze platforma online (www.ecoalert.md) și aplicație mobilă ECO ALERT, care poate fi descărcată de pe App Store și GooglePlay, fiind disponibilă pe desktop și în versiunea mobilă.
Platforma EcoAlert a fost dezvoltată în cadrul proiectului „Green Moldova” care este realizat de A.O. Centrul Naţional de Mediu în cadrul programului de Granturi Mici (PGM) „Cetățeni activi pentru protecția mediului”, gestionat de AO EcoContact cu suportul financiar al Guvernului Suediei (Embassy of Sweden in Chisinau), în baza acordului semnat cu Agenția de Dezvoltare Internațională a Suediei.
Vicepremierul Vladimir Bolea a semnat la Roma Acordul privind recunoașterea permiselor moldovenești în Italia
Pompieri moldoveni vor pleca în Grecia pentru a ajuta la stingerea incendiilor forestiere
100 de profesori din școli alolingve vor participa la cursuri intensive de limbă română, desfășurate în România
Accident fatal la Sângerei. Un bărbat a decedat, după ce a fost lovit de un camion
Un bărbat din capitală, reținut pentru tentativă de omor a concubinei sale
Doi tineri din Tighina au fost condamnați la cinci ani de închisoare pentru sustragerea a 27 de mii de lei din conturile unor cetățeni
Schimbări majore în legislația moștenirii. Legea intră în vigoare din 2026
Un copil de cinci ani a rămas blocat într-un automobil pe o stradă din capitală. A fost nevoie de intervenția salvatorilor
Percheziții cu mascați la Taraclia într-un dosar de abuz de serviciu
FOTO // Maia Sandu, întâlnire cu moldovenii din Florența: „Relația tot mai strânsă dintre Moldova și Italia, întărită de prezența voastră, ne-a adus rezultate concrete”
La Bruxelles s-au încheiat discuțiile pe capitolele Energie și Rețele Trans-europene. Cristina Gherasimov: „Revenim în septembrie pentru a analiza ultimele patru capitole de negocieri”
FOTO // Speakerul Igor Grosu, vizită în raionul Glodeni: „Grija pentru satele și orașele noastre rămâne a fi o prioritate”
Președintele Zelenski anunță că Statele Unite și-au reluat livrările de armament către Ucraina
Circa 5 500 de moldoveni s-au înregistrat prealabil pentru a putea vota în străinătate la parlamentarele din această toamnă
Creștinii îi sărbătoresc astăzi pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel
Mihai Popșoi: Republica Moldova va rămâne alături de Ucraina în aceste momente cruciale
Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului a analizat conformitatea investițiilor propuse de 113 companii
Rusia a atacat Odesa în plină zi: cel puțin 11 răniți
Trump anunță că Statele Unite vor furniza arme Ucrainei prin intermediul NATO
Mihai Popșoi: „Croația rămâne un partener de încredere pentru Republica Moldova”
În Aeroportul Internațional Chișinău au fost inslatate puncte cu apă potabilă gratuită
Un bărbat riscă patru ani de pușcărie pentru că a sustras bani de pe cardul unei femei
Procurorii cer 13 ani de închisoare pentru Marina Tauber
Danemarca oferă 7 milioane de euro pentru consolidarea capacităților de apărare ale Republicii Moldova
Restricții de circulație pe strada Vadul lui Vodă