La începutul lunii iulie va avea loc Târgul Universităţilor din România
Chişinău, 24 iun. /MOLDPRES/. Federația Tinerilor Români de Pretutindeni (FTRP) va organiza la începutul lunii iulie Târgul Universităților din România. Evenimentul este la cea de-a X-a ediție în acest an și are drept scop informarea absolvenților de gimnaziu și de liceu din Republica Moldova cu privire la admiterea la învățământul preuniversitar și universitar din România pentru anul 2021, transmite MOLDPRES.
Potrivit Federaţiei, Târgul Universităților se va desfășura în perioada 2-5 iulie, după cum urmează: 2-3 iulie – municipiul Chișinău, Aleea Clasicilor, interval 09:00 – 16:00; 4 iulie – municipiul Bălți, Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu”, interval 09:00 – 16:00; 5 iulie – municipiul Cahul, Universitatea ,,B.P. Hasdeu”, interval 10:00 – 15:00.
În cadrul evenimentului, tinerii interesați să-și continue studiile în România vor avea ocazia să se informeze cu privire la procesul de admitere la studiile preuniversitare și universitare din România și să afle toate informațiile necesare despre perioada admiterii la Universitățile din România, numărul de locuri alocat pentru etnicii români, lista actelor necesare, criteriile de selecție a candidaților, precum și alte informații utile.
De asemenea, aceștia vor avea posibilitatea să interacționeze cu voluntarii celor 14 asociații membre ale federației, din cele mai mari centre universitare din România, care își fac studiile la una dintre instituțiile de învățământ din România și care vor împărtăși din experiențele proprii cu privire la studiile în România, viața de student, oportunități de voluntariat, de job, programe educaționale și culturale etc.
Voluntarii federației și ai asociațiilor membre, care fac parte din echipa de organizare a Târgului Universităților din România, se vor asigura de buna gestionare și desfășurare a evenimentului, ținând cont inclusiv de prevederile în vigoare la acea dată, privind combaterea pandemiei și de toate normele de siguranță.
„România acordă anual în jur de 5000 de burse pentru elevii și studenții din Republica Moldova și foarte multe facilități comparativ cu alți studenți străini: cazare gratuită sau aproape gratuită pentru tinerii admiși la buget, posibilitatea de angajare temporară, acces la programe culturale și educaționale de tip Erasmus, Work and Travel etc. Mai mult, continuarea studiilor în România este o oportunitate foarte bună pentru absolvenții de gimnaziu și liceu din Republica Moldova având în vedere prestigiul Universităților românești la nivel internațional cât și obținerea unei diplome recunoscute la nivel internațional, dar și posibilitatea de implicare în activități extrașcolare prin programe diversificate de voluntariat”, a explicat Cristin Murafa, președinte FTRP România.
foto: FTRP
Palatul de Cultură din Ungheni intră în 2026 în proces de renovare, cu sprijinul UE
VIDEO // Doi tineri reținuți pentru jaful a 51.000 de lei din sucursala unei bănci din capitală
Bernina Express, propunere de vacanță de iarnă pentru pasagerii Aeroportului „Eugen Doga” din Chișinău
ANSA a nimicit 3,4 tone de ardei de import care nu corespundeau normelor de siguranță alimentară
Anunț de ANGAJARE – Responsabil de ediție (Editor)
Comisia de Evaluare a Judecătorilor încheie audierile din 2025 cu cazul Vasile Nogai
În zilele de odihnă, peste 4 200 de șoferi au fost sancționați de polițiști
Soluții pentru integrarea copiilor reveniți din diaspora, discutate de ministrul Dan Perciun cu un grup de părinți
Peste 700 de permise de conducere urmează a fi anulate după descoperirea unei scheme de corupție
VIDEO// Proiect de lege: Salariile șefilor ANRE, CNPF și ANRCETI ar putea fi plafonate
Un bărbat a murit, iar altul a ajuns la spital în urma unei explozii produse într-o suburbie a capitalei
Dosarul mașinilor de lux. Procurorii trimit în judecată a doua inculpată
Compensații la energie: de astăzi, beneficiarii pot ridica banii la oficiile poștale
Noi reguli pentru obținerea permisului de ședere sau cetățenie în Rusia: MAE îndeamnă moldovenii la maximă prudență
Premiera spectacolului „Macbeth”, o incursiune în mintea omului contemporan, la Teatrul Republican „Luceafărul”
FOTO // Blocul chirurgical al Spitalului raional Cahul, renovat capital. Investițiile se cifrează la peste 2,2 milioane de lei
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu: „O justiție independentă este o condiție de bază pentru creșterea economică și bunăstarea cetățenilor”
Franța cere „garanții de securitate robuste” pentru Kiev înainte de orice concesie teritorială
Ministrul Finanțelor: „Alinierea la standardele europene nu este doar o cerință a UE, ci un beneficiu pentru cetățeni”
Bărbat rănit într-un incendiu izbucnit într-o parcare din Chișinău
Republica Moldova a devenit membru permanent al Rețelei Europene a Inspecțiilor Judiciare
A promis mașini din UE la preț mic, dar a dispărut cu banii. Organizatorul unei escrocherii auto, trimis în judecată
VIDEO // Autoritățile anunță facilități fiscale pentru cetățenii care au credite ipotecare
Un magistrat din capitală a fost eliberat din funcție după sesizarea Procuraturii Anticorupție
FOTO // Parlamentul găzduiește expoziția „Dialoguri vizuale” dedicată tradițiilor de iarnă
Escrocheria „ruda implicată în accident” face noi victime. O tânără va ajunge după gratii
Programul Casa Verde: primii beneficiari și-au modernizat deja locuințele după ce au primit granturi de până la 200 de mii de lei
Fiscul a acumulat la buget circa 1,2 miliarde de lei timp de o săptămână
Leul se apreciază față de euro și dolar
Vicepremierul Vladimir Bolea anunță demisia șefului INST și necesitatea unei noi abordări în construcții