Pe 22 martie este marcată Ziua mondială a apei
Chişinău, 22 mar. /MOLDPRES/. Ziua mondială a apei este marcată astăzi în lume şi are ca scop creșterea gradului de conștientizare a crizei globale a apei. Tema zilei din acest an este "Evaluarea apei”, transmite MOLDPRES.
Potrivit Agenției de Mediu, resursele de apă din Republica Moldova sunt sensibile la schimbările climatice din punct de vedere atât al cantității, cât şi al calității.
„Resursele de apă sunt sub presiune din cauza poluării, a cererii sporite de apă, a intensității utilizării terenurilor și a efectelor schimbărilor climatice, care compromit securitatea apelor și amplifică efectele negative ale secetei și deficitului de apă. Conform calculelor efectuate, resursele de apă de suprafață disponibile s-au diminuat simțitor. Se prognozează că, începând cu anul 2030, lipsa apei va deveni o barieră în calea dezvoltării”, indică sursa citată.
În țara noastră, apa disponibilă în prezent este de aproximativ 500 m3 per un locuitor pe an sau chiar mai puţin, plasând Republica Moldova în categoria ţărilor în care „apa este insuficientă”. Conform datelor prezentate de către Agenția „Apele Moldovei”, pentru a acoperi necesitatea anuală de apă la nivel național, anual se captează circa 850 hecto m3 de apă.
85% din acest volum de apă sunt extrase din apele de suprafață, în special din cele două bazine hidrografice majore Nistru și Prut și doar 15% sunt extrase din ape subterane. Se presupune că captarea anuală totală a apei, în special din resursele de apă subterană, este cu mult mai mare.
Ziua mondială a apei se marchează anual conform Conferinței Națiunilor Unite asupra mediului înconjurător de la Rio de Janeiro, care a adoptat, pe 22 decembrie 1992, hotărârea prin care ziua de 22 martie a fost desemnată Ziua mondială a apei (World Water Day). Este o zi în care sărbătorim apa şi în care se acordă atenţie, la nivel mondial, asupra populaţiei care suferă de lipsa apei.
foto simbol
VIDEO // Bazinul USM, la etapa finală a lucrărilor de renovare
Peste 950 de profesori vor evalua examenele naționale din 2026
Moldovenii din diaspora își pot găsi un job în Republica Moldova. Târgul Online de Cariere revine la cea de-a doua ediție
Sisteme publice de irigații din Călinești și Criulenii de Sus vor fi reabilitate în cadrul iDRIP
Absolvenții de liceu, invitați la târguri educaționale la Ungheni și Orhei: universitățile vor prezenta oportunitățile oferite studenților
Școlile vor putea stabili în mod independent data organizării festivității de încheiere a anului de studii
FOTO // Jurnaliști din 90 de țări, inclusiv Moldova, creează o rețea globală de comunicare, în cadrul unui program de la Beijing dedicat interconectării mass-media
În Republica Moldova a fost dat startul vaccinării anti-meningococice pentru sugari
Descinderi în capitală într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani
Programul de educație multilingvă: 40 de instituții de învățământ au depus dosarele de participare
ANSP retrage de pe piață mai multe loturi de șervețele umede pentru bebeluși
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „De Ziua Internațională a Familiei, vă doresc să aveți aproape oamenii care vă fac viața mai liniștită, mai caldă și mai frumoasă”
VIDEO // Un lot de 10 tone de mărar de import, contaminat cu pesticide, a fost nimicit de ANSA
Centrul de Sănătate Hrușova a fost modernizat cu sprijinul Japoniei
VIDEO // Bulgaria a câștigat Eurovision 2026: DARA a triumfat cu „Bangaranga”. Satoshi a urcat pe locul opt
VIDEO // Speakerul Igor Grosu, mesaj înainte de Eurovision: „Vom demonstra că Moldova are talent, voce și oameni care știu să-și reprezinte țara cu demnitate”
Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru la Tallinn: „Estonia este un prieten de nădejde și un susținător al parcursului european al Republicii Moldova, de la care avem multe de învățat"
VIDEO // Mesaj de susținere al președintei Maia Sandu înainte de finala Eurovision: „Moldova merită să fie auzită”
Premierul Alexandru Munteanu: „Satoshi duce în finala Eurovision energia, talentul și spiritul unei generații care crede în Republica Moldova și o face auzită în întreaga lume”
FOTO // Lumea familiei prin ochii copiilor. Expoziția „Copil fericit – vis împlinit”, găzduită de Parlament
Soroca sărbătorește Ziua Europei. Orășelul European invită cetățenii să cunoască valorile și tradițiile diversității culturale ale UE
Noaptea Muzeelor. Parlamentul de la Chișinău își deschide sâmbătă ușile pentru vizitatori
VIDEO // Doi tineri au fost reținuți pentru escrocherie. Victima, prejudiciată cu peste 1 milion de lei
Cronica ARHIVELOR // Maria Bieșu, legenda Operei Naționale, care a cucerit marile scene ale lumii
Președintele Estoniei, Alar Karis, după întrevederea cu Maia Sandu: „Moldova aparține Europei. Apreciem mult că avansați în această cale”
GALERIE FOTO // Ziua Internațională a Familiei marcată printr-un festival la Grădina Botanică din Chișinău
FOTO // Festivalul Familiei, organizat la Chișinău. Premierul Alexandru Munteanu: „În Moldova, familia nu este doar o tradiție, este parte din identitatea noastră”
DOC // Rusia intenționează să ofere cetățenie locuitorilor din regiunea transnistreană. Decizia, calificată drept „propagandistică”
FOTO, VIDEO // Șefa statului Maia Sandu, întâmpinată de președintele eston Alar Karis, la Tallinn
CEC anunță ziua tăcerii, înainte de alegerile locale noi și referendumurile de duminică