Peste 1300 de pacienți tratați de COVID-19 au donat plasmă
Chişinău, 20 nov. /MOLDPRES/. Un număr de 1357 de persoane tratate de COVID-19 au donat plasmă pentru pacienții cu forme grave și extrem de grave, comunică MOLDPRES.
Potrivit datelor Ministerului Sănătății, Muncii și protecției Sociale /MSMPS/, din sângele colectat au fost asigurate 4631 de doze de plasmă, care au fost distribuite în instituțiile medicale în care se tratează pacienții cu forme grave și extrem de grave de COVID-19.
Donarea de plasmă convalescentă se face după două săptămâni de la externare, de către persoanele de gen masculin care au fost tratate de COVID-19, cu vârsta cuprinsă între 18-60 ani, care nu au boli cronice: diabet zaharat, boli cardiovasculare și pulmonare, boli ale ficatului și rinichilor.
Persoanele pot dona plasmă atât la Centrul Național de Transfuzie a Sângelui, care dispune de subdiviziuni în Bălți, Cahul și Chișinău, dar și în alte centre de donare. Pentru a putea dona, persoanele vor prezenta copia extrasului eliberat de medicul de familie sau instituția spitalicească, care să confirme că au finalizat cu succes tratamentul împotriva COVID-19.
foto: MSMPS
Peste 62 000 de familii au depus cereri pentru compensații la energie în ultimele 24 de ore
Vicepreședinta unei organizații teritoriale a Partidului „Șor”, trimisă în judecată pentru complicitate la finanțarea ilegală a formațiunii
VIDEO // Grup infracțional destructurat în Penitenciarul din Brănești: patru deținuți, bănuiți de creare și conducere a unei organizații criminale
Traficul rutier va fi restricționat pe mai mai multe străzi din capitală
USMF „Nicolae Testemițanu” s-a autosesizat și va iniția o anchetă internă în cazul medicilor din România
VIDEO // Gesturi care schimbă destine: peste 1000 de copii vor primi ajutor datorită unei cine caritabile
Agenda evenimentelor, vineri, 7 noiembrie
Fiscul atenționează despre mesaje false prin care cetățenii sunt informați că ar fi fost amendați
Ministerul Educației și Cercetării cere anularea „Legii educației” adoptate de Adunarea Populară a Găgăuziei
Președinta Maia Sandu, după întrevederea cu Roberta Metsola: „Vom lucra în continuare cu ambiție și seriozitate — și avem încredere că ritmul va rămâne unul hotărât de ambele părți”
Încep înscrierile pentru Eurovision Moldova 2026. TRM dă start Selecției Naționale
VIDEO // Vicepremierul Eugen Osmochescu, în discuții cu membrii Asociației Businessului European din Moldova. Prioritățile pentru susținerea mediului de afaceri, pe agendă
DOC // Maia Sandu a constituit noul Consiliu Național de Securitate
GALERIE FOTO // Dublă lansare la Muzeul de Etnografie: „Casa mare. Îngrijiri Paliative”
Ambasada Azerbaidjanului la Chișinău a marcat Ziua Victoriei și Ziua Drapelului de Stat
MEC va veni cu soluții privind problema supraaglomerării în școlile din capitală
Trei judecători, propuși CSM spre promovare
AIS MOLDPRES își extinde cooperarea internațională: discuții cu Ambasadorul Greciei privind colaborarea media în Balcani și Europa de Sud-Est
FOTO // Lucrările de reparație pe drumul regional G58 în raionul Râșcani au fost finalizate
Biblioteca Națională găzduiește expoziția de pictură „MOTIVE MARINE” de Mihai Mungiu
CNA examinează o plângere oficială depusă de ministrul Sănătății, Emil Ceban, privind cazul diplomelor false
BTA va avea din nou un corespondent la bordul navei de cercetare RSV 421, în cea de-a patra expediție în Antarctica
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, după întrevederea cu președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Transformarea statelor europene este inspirațională și vrem să fim pregătiți pentru aderare până în 2028”
Patru agenți economici sunt bănuiți de evaziune fiscală în valoare de 2,2 milioane de lei
Sistemul de apă și canalizare din Vulcănești necesită investiții urgente pentru modernizare și servicii durabile, conform studiului Europolis