Peste patru mii de elevi din țară nu au posibilitate să studieze online
Chişinău, 18 mar. /MOLDPRES/. Peste patru mii de elevi din țară nu pot participa la învățământul la distanță pentru că nu dispun de tehnica necesară şi conexiune la internet, potrivit Liliei Pogolşa, ministru al Educației, Culturii şi Cercetării, transmite MOLDPRES.
„Conform datelor actuale pe care le deținem, putem constata cu regret că 4300 de elevi nu pot participa plenar la procesul educațional organizat la distanță, cauzele fiind lipsa tehnicii de calcul şi conexiunea la internet”, a declarat oficialul în cadrul unui briefing de astăzi.
„Înțelegem cu toții condițiile economice ale Republicii Moldova, provocările cu care se confruntă o bună parte din familiile noastre. Or, Ministerul Educației, Culturii şi Cercetării va întreprinde toate măsurile privind consilierea acestor elevi privind continuarea şi abordarea integrală a procesului individualizat de studii prin realizarea programelor de recuperare a conținuturilor doar cu prezența fizică a acestor elevi”, a relevat Lilia Pogolşa.
Potrivit ministrului Educației, „există întreaga convingere că administrația celor trei scenarii de activitate ne va permite încadrarea unui număr semnificativ de elevi în procesul educațional, însă în mod cert suntem preocupați de situația fiecărui copil în parte”.
În prezent, școlile din țară activează conform celor trei scenarii propuse de Comisia Națională Extraordinară pentru Sănătate Publică, care a permis reluarea din 16 martie a procesului educațional în Republica Moldova. Astfel, studiile se fac în funcție de evoluția situației epidemiologice din fiecare localitate. La ziua de astăzi, peste 53% din elevi studiază cu prezență fizică în clase, restul - online sau în regim mixt.
foto: cursor.md
VIDEO // R. Moldova și Germania vor coopera în domeniul muncii și protecției sociale. Ministra Natalia Plugaru: „Țara noastră face încă un pas spre alinierea la standardele europene”
Un bărbat din capitală va sta nouă ani la închisoare pentru escrocherie de peste 1,25 milioane de lei
Opt Structuri teritoriale de Asistență Psihopedagogică, dotate de MEC cu mijloace de transport
O țigară aprinsă i-a fost fatală: o femeie a murit într-un incendiu în capitală
Peste 10 000 de locuri de muncă, propuse de ANOFM. Chișinău, Bălți și Edineț, printre localitățile cu cele mai multe posturi vacante
Republica Moldova elaborează pentru ONU raportul național privind seceta și degradarea solurilor
Un bărbat din Florești a fost reținut după ce a extorcat 2.000 de euro pentru un permis de conducere
VIDEO // Ministerul Educației extinde programele de promovare a lecturii în grădinițe și școli
ANSP: 283 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
AND: Pe traseele naționale se circulă în condiții de iarnă
Mitropolia Basarabiei cere intervenția autorităților statului după incidentele violente de la Dereneu
Tensiuni la Dereneu: șase persoane, inclusiv primarul localității, reținute după incidentul de la biserică
Agenda evenimentelor, miercuri, 11 februarie
METEO // Ghețuș pe drumuri: temperaturi de până la +6°C, miercuri
Locuitorii din capitală vor achita mai puțin pentru căldură. ANRE propune micșorarea tarifului cu circa 500 de lei
„Cumpăr bun de acasă”: un proiect de lege, care are menirea de a aduce producători locali mai aproape de consumatori, a fost înregistrat în Legislativ
VIDEO // Amendă de până la 600 de lei pentru utilizarea telefonului în timpul conducerii automobilului. Polițiștii sporesc acțiunile de control
Creștere economică, accelerarea aderării la UE, pace și securitate acasă - obiective setate de Guvern. Premierul Alexandru Munteanu: „Vom reuși, dacă ne vom consolida forțele”
CSJ a examinat anul trecut peste 4.300 de cauze, funcționând cu doar 10 judecători din 20 prevăzuți de lege
AMDM avertizează: medicamentele pentru slăbit, folosite fără prescripție, pun sănătatea în pericol
Președinta Maia Sandu, la Universitatea din Comrat: „Una din prioritățile universității - și ale întregii autonomii - trebuie să fie păstrarea limbii și culturii găgăuze”
Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul de celebrare a activității Universității de Stat din Comrat
Premierul Alexandru Munteanu, despre reforma administrației publice locale: „Obiectivul nostru este să avem primării puternice și servicii mai bune pentru cetățeni”
Mai multe focare de boli la animale, confirmate în Moldova. ANSA anunță măsuri sporite de prevenire
Consiliul de directori al FMI va analiza începerea discuțiilor asupra unui nou program cu Republica Moldova
Formarea țurțurilor și gheața la acoperișuri reprezintă un pericol pentru oameni și bunuri, atenționează IGSU
Guvernul a aprobat un sistem mai riguros de prevenire și control al bolilor animale
Reguli noi pentru produse nealimentare mai sigure pe piață: de la jucării la cosmetică și electrocasnice
Reuniune trilaterală Republica Moldova-România-Ucraina. Anunțul făcut de premierul Alexandru Munteanu
Produsele din pește vor fi mai sigure: Guvernul introduce reguli sanitare noi