ro

 

Societate
17 Ianuarie, 2026 / 12:31
/ 03 Martie, 2022

Primăria Chișinău solicită fortificarea capacității de patrulare și pază în capitală

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 mar. /MOLDPRES/. Primăria capitalei a solicitat autorităților centrale întărirea capacităților de patrulare în oraș și paza centrelor de plasament al refugiaților, transmite MOLDPRES.

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a anunțat că, în condițiile în care s-au înregistrat acte de vandalism din partea refugiaților, municipalitatea a cerut autorităților centrale întărirea și fortificarea capacității de patrulare și pază în oraș. „Pe parcursul ultimelor 24 de ore s-au înregistrat cazuri de comportament agresiv și vandalism din partea unor refugiați. Riscurile la adresa securității locuitorilor capitalei au crescut. Am adresat o cerere oficială pentru creșterea numărului de patrule ale carabinierilor pe străzi și paza centrelor de plasament al refugiaților”, a spus Ceban.

În același timp, edilul capitalei a cerut autorităților centrale activarea suplimentară de către Guvern a unor locuri de plasament. “Presiunea pentru asistența socială și plasamentul refugiaților este în creștere. Anticipăm că în patru-cinci zile autoritățile publice locale nu vor mai putea face față numărului mare de refugiați din Ucraina”, a precizat Ceban.

În ultimele 24 de ore, prin Centrul de triere a refugiaților de la MoldExpo au trecut 1775 de persoane, care au fost deja plasate în centre de plasament.

Foto: istockphoto.com  


 
Ultimele Știri
/ Acum 22 ore

Parteneriat pentru securitate: Moldova și România dezvoltă schimbul de expertiză pentru creșterea rezilienței naționale

/ Acum 22 ore

VIDEO // Un tânăr a fost reținut pentru șantaj și dobândirea ilegală a peste 6 700 de euro

/ Acum 22 ore

ANSP avertizează: risc sporit de rabie din cauza animalelor fără stăpân

/ Acum 23 ore

Profesori din universități au beneficiat de cursuri de limba engleză, pentru a putea preda studenților străini

/ Acum 1 zi

O companie aeriană a lansat curse directe din Chișinău spre o nouă destinație din Europa

/ Acum 1 zi

Incendiu într-un bloc din capitală. Salvatorii au evacuat 27 de persoane

/ Acum 1 zi

VIDEO // Șase ucraineni, prinși ascunși într-un camion la vama Palanca

/ Acum 1 zi

VIDEO // Tâlhărie la Mereni: patru suspecți arestați pentru 30 de zile

/ Acum 1 zi

Ministerele Sănătății din România și Moldova își consolidează parteneriatul bilateral

/ Acum 1 zi

Trafic de influență la Cahul: două persoane reținute de CNA și procurori

/ Acum 1 zi

Finanțarea pentru cercetare și inovare crește în 2026 și depășește jumătate de miliard de lei

/ Acum 1 zi

Academiile de Știință de pe ambele maluri ale Prutului solicită întărirea cooperării academice și culturale

/ Acum 1 zi

Un angajat al Inspectoratului de Poliție Glodeni a fost suspendat din funcție după ce a fost prins beat la volan

/ Acum 1 zi

Peste 1200 de grădinițe au fost dotate cu mii de cărți prin programul național de lectură „Citește-mi 100 de povești”