18 decembrie 1655 - Conferința de la Whitehall se încheie cu hotărârea că nu există nici o lege care să împiedice evreii să intre în Anglia după edictul de expulzare din 1290.
18 decembrie 1777 - În SUA, în premieră, este celebrată Ziua Recunoștinței care consemna marea victorie a rebelilor americani asupra generalului britanic John Burgoyne la Saratoga.
18 decembrie 1787 - New Jersey este cel de-al treilea stat american care ratifică Constituția SUA.
18 decembrie 1833 - În Rusia, în premieră, este interpretat imnul național, "Doamne ocrotește-l pe Țar!".
18 decembrie 1835 - Țarul rus aprobă pe lângă cele șase județe existente în Basarabia, încă două - Soroca și Orhei.
18 decembrie 1865 - În Constituția SUA este adoptat al treisprezecelea amendament care abolește sclavia.
18 decembrie 1878 - S-a născut Iosif Stalin, dictator comunist.
18 decembrie 1892 - La teatrul Mariinski din Petersburg are loc premiera spectacolului Spărgătorul de nuci de Ceaikovski.
18 decembrie 1916 - În cadrul Primului Război Mondial, are loc Marea Bătălie de la Verdun. Oștirile germane sub conducerea lui Erich von Falkenhayn sunt învinse de francezi și pierd circa 337 000 de oameni. A fost momentul decisiv în acest război mondial.
18 decembrie 1926 - Turcia adoptă calendarul gregorian.
18 decembrie 1944 - În cadrul celui de-al Doilea Război Mondial, circa 300 de avioane americane de bombardament atacă baza militară japoneză din regiune chineză Hankou.
18 decembrie 1944 - În cadrul celui de-al Doilea Război Mondial, Armata a IV română intră pe teritoriul Cehoslovaciei pentru a participa la luptele contra trupelor naziste.
18 decembrie 1946 - S-a născut celebrul regizor american Steven Spielberg.
18 decembrie 1956 - Japonia devine membru al ONU.
18 decembrie 1972 - După eșecul negocierilor dintre Vietnamul de Nord și cel de Sud, președintele american Richard Nixon, anunță că SUA vor declanșa operațiunea Linebacker II care presupunea bombardarea teritoriilor controlate de comuniști.
18 decembrie 1973 - Este lansat programul cosmic sovietic Soyz 13 cu doi cosmonauți la bord.
18 decembrie 1979 - Adunarea Generală a ONU a adoptat Convenția pentru eliminarea discriminării femeii în toate domeniile.
18 decembrie 1981 - URSS lansează cel mai mare bombardier strategic din lume. Era o navă supersonică cu calități excepționale pentru acele timpuri.
18 decembrie 1989 - În condițiile amplificării mișcării revoluționare, România închide granița cu Iugoslavia, Ungaria, URSS și Bulgaria.
18 decembrie 1990 - Parlamentul Republicii Moldova adoptă Legea despre poliție.
18 decembrie 1991 - Rusia recunoaște independența Republicii Moldova.
18 decembrie 2011 - A decedat Vaclav Havel, fost președinte al Cehiei, cel mai inteligent lider din Europa de Est post-comunistă.
18 decembrie 1999 - NASA lansează pe orbită platforma Terra care transporta mai multe sisteme de observare a pământului.
18 decembrie 2006 - În Emiratele Arabe se desfășoară primele alegeri.
18 decembrie 2019 - Camera Reprezentanților a SUA adoptă articole prin care președintele Donald Trump este acuzat de abuz de putere și obstrucționare a justiției.
Incendiu în centrul capitalei. Acoperișul unei clădiri părăsite a fost cuprins de flăcări
Ministerul Apărării: fragmentele aparatului de zbor depistat la Orhei sunt examinate de instituțiile responsabile
Absolvenții de gimnaziu susțin examenul la matematică
Cinci companii de reciclare vor primi până la 425.000 de euro pentru dezvoltarea economiei circulare în Republica Moldova
Ploile puternice au provocat zeci de intervenții în țară. Salvatorii au evacuat mii de metri cubi de apă din gospodării și instituții
Agenda evenimentelor, luni, 8 iunie
Breaking news
Un aparat de zbor necunoscut a explodat în raionul Orhei. Poliția și serviciile specializate efectuează cercetări la fața locului
Traficul transfrontalier a fost fluidizat la Sculeni. Circulația se desfășoară în condiții normale
VIDEO // Un drum din Strășeni rămâne blocat; echipele de drumari continuă intervențiile
Igor Grosu a vizitat localitățile afectate de ploile torențiale din Ialoveni: Peste 100 de gospodării au avut de suferit
Circulație dificilă în Chișinău după ploile abundente. Acumulări de apă pe mai multe artere
Incendiu într-un bloc de locuit din Chișinău. 15 persoane au fost evacuate
FOTO // IGSU: 65 de intervenții după ploile torențiale de sâmbătă. Inundații la Puhoi, Strășeni și Durlești
VIDEO // Un automobil luat de ape la Cărbuna, patru oameni evacuați la Pănăsești. Autoritățile intervin în mai multe localități
Oportunitățile economice și investiționale ale Republicii Moldova, promovate la Reuniunea Anuală a Consiliului Guvernatorilor BERD
Reprezentanți ai organizațiilor de mediu, instruiți privind metode alternative de soluționare a conflictelor de mediu
VIDEO // Administratorul unui cont de TikTok, reținut într-o cauză penală pornită pentru propaganda războiului
FOTO // Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman: „Marele Ducat de Luxemburg, ca membru fondator al UE, susține ferm parcursul european al Republicii Moldova”
ARMENPRESS: Observatorii IRI: Alegerile parlamentare din Armenia s-au desfășurat calm, corect și credibil
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Afacerea dulce din Lunca Prutului
Noi cazuri de escrocherie telefonică. Victimele au fost prejudiciate cu peste 3 milioane de lei
REPORTAJ MOLDPRES // Tehnologie smart pentru blocuri vechi: soluțiile din China care ar putea rezolva problema parcărilor și a deșeurilor în orașele din Moldova
Ucraina anunță testarea cu succes a unor drone autonome pentru interceptarea aparatelor Shahed
Rusia va rămâne exclusă din competițiile UEFA în sezonul viitor
Profesori de limba română din Republica Moldova vor beneficia de cursuri intensive de perfecționare organizate în România
MAE a emis o alertă de călătorie în statul Israel
Crește numărul de accidente feroviare. Un automobil cu trei minori la bord a fost lovit de o locomotivă la Cimișlia
Medalie de bronz pentru R. Moldova la debutul Campionatului European de rugby 7
USMF „Nicolae Testemițanu” găzduiește prima ediție a conferinței privind managementul utilizării antimicrobienelor în tuberculoză
VIDEO // Mai multe persoane, cercetate într-un caz de escrocherie și spălare de bani. Polițiștii au ridicat circa 1,2 milioane de lei