Republica Moldova participă la reuniunile Conferințelor Basel, Rotterdam și Stockholm
Chişinău, 10 iun. /MOLDPRES/. Delegația Republicii Moldova formată din reprezentanți din cadrul Ministerului Mediului participă la reuniunile Conferințelor Basel, Rotterdam și Stockholm, desfășurate în perioada 6-17 iunie, în Elveția, transmite MOLDPRES.
Peste 1500 de participanți, reprezentând părțile la Convențiile de la Basel, Rotterdam și Stockholm (Convențiile BRS) s-au întrunit la Geneva, conferințele din acest an desfășurându-se sub genericul „Acorduri globale pentru o planetă sănătoasă: managementul rațional al substanțelor chimice și al deșeurilor”. Agenda reuniunilor include subiecte ce țin de impactul substanțelor chimice și deșeurilor periculoase asupra sănătății umane și asupra mediului.
„Provocarea noastră în timpul acestor reuniuni este să încercăm să facem vizibile chestiunile legate de chimicale și deșeuri, consum și producție și poluare. Am investit mult timp încercând să creăm mediul perfect sau aproape perfect pentru ca părțile să negocieze și să ajungă la un consens”, a declarat secretarul executiv al BRS, Rolph Payet.
La rândul său, secretarul executiv al Organizației pentru Alimentație și Agricultură, parte a Secretariatului Convenției de la Rotterdam, Rémi Nono Womdim, a cerut tuturor părților și instituțiilor implicate în BRS să coopereze și să-și intensifice eforturile pentru a opri crizele planetare de poluare - pierderea biodiversității și schimbările climatice prin gestionarea corectă a substanțelor chimice și a deșeurilor.
Părțile vor discuta, de asemenea, modalități prin care convențiile pot contribui la rezultatele cheie ale celei de-a cincea sesiuni a Adunării Națiunilor Unite pentru Mediu (UNEA-5), în special, Comitetul de Negociere Interguvernamental care va dezvolta instrumentul obligatoriu din punct de vedere juridic pentru a pune capăt poluării cu plastic și panelul de știință-politică privind substanțele chimice și deșeuri care se așteaptă să sprijine prevenirea poluării.Foto Ministerul Mediului
Peste 3790 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști în zilele de odihnă
Un bărbat din capitală, care a ucis o femeie și a împușcat un polițist, a fost condamnat la 25 de ani de închisoare
Parlamentul Republicii Moldova organizează forumul anual cu societatea civilă și partenerii externi
ANSA a inițiat verificări la taberele de odihnă pentru copii
Agenda evenimentelor, luni, 18 mai
Prioritățile sistemului medical din Moldova, discutate la Adunarea Mondială a Sănătății
IGP a înregistrat 12 incidente și presupuse încălcări în timpul alegerilor locale noi
FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Educația fizică, premiați de MEC
„Deciziile juriului național sunt complet independente”. Reacția Teleradio-Moldova după scandalul de la Eurovision 2026
Casa Națională de Asigurări Sociale invită cetățenii la Ziua ușilor deschise
FOTO // Studenții de la USMF „Nicolae Testemițanu” au gestionat urgențe și cazuri clinice simulate în cadrul SimOlympic
Circa 1 500 de copii vor putea frecventa taberele cu sejur de zi organizate în școlile din capitală
Accident grav la Hâncești. Un tânăr de 21 de ani a decedat în urma impactului
Speakerul Igor Grosu, despre evoluția lui Satoshi la Eurovision: „O prestație superbă și o reprezentare demnă a țării noastre”
Muzeografii, cercetătorii și restauratorii, distinși cu diplome de onoare de Ziua Internațională a Muzeelor
Investiții de 5,4 milioane de lei la Liceul Teoretic „Ivan Vazov” din Taraclia: elevii vor beneficia de o sală de sport modernă
Eleve din Republica Moldova au obținut o medalie de bronz și o mențiune de onoare la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Fete
Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, despre Conferința investițională „Republica Moldova-UE”: „Vor fi anunțate mai multe acorduri de investiții”
Moldelectrica va fi reorganizată pentru alinierea la standardele europene
ANP instituie regim special la Penitenciarul Leova
Promo-LEX invocă încălcări grave în cazul unui tânăr deținut în stânga Nistrului
ARMENPRESS: Autoritățile armene investighează un presupus complot de asasinare a premierului Nikol Pașinian
Procesarea trimiterilor poștale va fi digitalizată
MDED a lansat programul guvernamental „Reușim”, pentru crearea unui mediu de afaceri mai simplu și mai competitiv
Vlad Țurcanu demisionează de la conducerea Teleradio-Moldova, pe fondul scandalului de la Eurovision 2026: „Votul exprimat este responsabilitatea mea”
Iranul susține că a răspuns la cea mai recentă propunere americană
VIDEO // Lucrări de plombare pe zeci de sectoare de drum din țară. Intervențiile au avut loc și în weekend
Subvenții în valoare de peste 31 de milioane de lei pentru agricultori, autorizate în ultima săptămână de AIPA
Ziua Internațională a Muzeelor, marcată în Republica Moldova prin programe culturale speciale
Circa 100 de medici și specialiști în sănătate au participat la Maratonul AVC 2026