ro
Societate
06 Decembrie, 2025 / 05:52
/ 26 Februarie, 2021

Săptămâna viitoare, în R Moldova vor ajunge 14.400 de doze de vaccin anti-COVID

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 26 feb. /MOLDPRES/. Până pe data de 3 martie, în Republica Moldova urmează să ajungă 14.400 de doze de vaccin AstraZeneca, produse în Coreea de Sud, comunică MOLDPRES.

Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale a anunțat că a primit astăzi o notificare de la platforma COVAX, prin care a fost confirmată livrarea primului lot de vaccinuri împotriva COVID-19 pentru Republica Moldova.

Recent, și Guvernul României a decis acordarea de urgență a primei tranșe de 20 mii de doze de vaccin anti- COVID din cele 200 mii promise anterior. Ieri și Lituania a anunțat că va dona un lot de vaccin țării noastre.

foto: euronews.com

Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 5 decembrie

/ Acum 1 zi

R. Moldova, solidară cu Marea Britanie: Chișinăul sprijină sancțiunile împotriva Rusiei pentru atacul cu Noviciok din 2018

/ Acum 1 zi

Înțelegerea de cooperare tehnică dintre R. Moldova și Japonia pentru modernizarea infrastructurii media publice „Teleradio-Moldova”, semnată la MAE

/ Acum 1 zi

FOTO, VIDEO // O mamă de 48 de ani a adus pe lume cel de-al 14-lea copil la Maternitatea Spitalului „Gheorghe Paladi”

/ Acum 1 zi

Doi magistrați au picat evaluarea externă. CSM va examina rapoartele Comisiei de Vetting

/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii

/ Acum 1 zi

Antreprenoarele din mediul rural lansează prima platformă a femeilor pentru agricultură rezilientă din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

VIDEO // Dosarul pregătirii dezordinilor în masă. 35 de persoane, instruite anterior în Serbia, cercetate de organele de forță

/ Acum 1 zi

Limba română, studiată printr-un program special în școlile din Moldova pentru copiii reveniți din diaspora și străini

/ Acum 1 zi

Ministerul Mediului suspendă temporar licitațiile pentru atribuirea fondurilor cinegetice

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // La postul vamal Tudora va funcționa un scaner mobil de ultimă generație

/ Acum 1 zi

Avere nejustificată de circa 900 000 de lei, depistată la un deputat din Parlament

/ Acum 1 zi

FOTO // Oraşul Criuleni are un bulevard pietonal modern și parc riveran revitalizat pentru comunitate

/ Acum 1 zi

FOTO // Postul vamal Tudora, dotat cu un scaner mobil de ultimă generație. Directorul Serviciului Vamal, Radu Vrabie: „O investiție directă în securitatea și reziliența frontierelor”