ro

 

Societate
13 Iulie, 2026 / 00:43
/ 12 Aprilie, 2022

Un fost magistrat al Curții de Apel Chișinău este cercetat pentru îmbogățire ilicită

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 12 apr. /MOLDPRES/. Procuratura Anticorupție a anunțat că pe parcursul zilei de ieri a efectuat percheziții la domiciliul și automobilul unui ex-magistrat al Curții de Apel Chișinău, vizat în cadrul unei cauze penale pornite pe faptul îmbogățirii ilicite, comunică MOLDPRES.

Potrivit datelor procuraturii, oamenii legii au descins cu percheziții la ex-magistratul vizat după obținerea acordului prealabil al Consiliului Uniunii Avocaților, luând în considerare faptul că, după încetarea raporturilor de muncă în calitate de magistrat, ultimul și-a reluat activitatea de avocat.

„Deși procurorii anticorupție la 05.04.2022 au înaintat demers în adresa Consiliului Uniunii Avocaților în vederea obținerii acordului prealabil pentru efectuarea perchezițiilor, iar dispozitivul deciziei a fost emis la 07.04.2022, numai la insistența procurorilor anticorupție dispozitivul deciziei a fost transmis procurorilor abia la 11.04.2022. Astfel, în rezultatul perchezițiilor efectuate la ex-magistratul vizat, procurorii nu au depistat și ridicat careva obiecte și documente relevante pentru cazul examinat”, se spune în comunicatul emis de PA.

În urma descinderilor, fostul magistrat a fost citat la Procuratura Anticorupție, unde urmează să fie audiat în calitate de bănuit în săvârșirea infracțiunii de îmbogățire ilicită.

PA specifică că pentru moment, în cadrul cauzei penale vizate se efectuează mai multe acțiuni de urmărire penală pentru asigurarea investigării complete, obiective și sub toate aspectele a circumstanțelor cazului sesizat.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Accident grav în raionul Sângerei. Un bărbat a decedat, iar alte două persoane au suferit traumatisme

/ Acum 1 zi

Familiile cu copii născuți peste hotare pot beneficia de indemnizații din Republica Moldova. CNAS anunță condițiile

/ Acum 1 zi

FOTO // Inspectoratul General de Carabinieri a primit 14 automobile de serviciu cu sprijinul UE și al Italiei

/ Acum 2 zile

Peste o sută de tentative de escrocherie au fost dejucate în ultimele 24 de ore

/ Acum 2 zile

Vreme răcoroasă și ploi izolate în weekend. Temperaturile nu vor depăși 28 de grade

/ Acum 2 zile

Un instructor auto din Orhei a fost reținut într-un dosar de trafic de influență. Ar fi cerut 1.200 de euro pentru obținerea permiselor de conducere

/ Acum 2 zile

VIDEO // Murele au apărut în piețele din Chișinău. Cât costă fructele și legumele de sezon

/ Acum 2 zile

Zboruri noi spre trei orașe europene și mai multe curse spre destinații populare, din această toamnă

/ Acum 2 zile

Patru lingouri din aur, depistate de vameși la Aeroportul Chișinău

/ Acum 2 zile

Apărarea cibernetică și combaterea amenințărilor hibride, pe agenda consultărilor moldo-elvețiene de la Berna

/ Acum 2 zile

Cadrele didactice din Găgăuzia își consolidează competențele. 47 de profesori au absolvit un program de perfecționare

/ Acum 2 zile

VIDEO // Un bărbat din Chișinău a fost arestat după ce și-ar fi jefuit sora de bijuterii din aur

/ Acum 2 zile

Escrocheriile telefonice, tot mai sofisticate. Specialiștii recomandă vigilență maximă

/ Acum 2 zile

Promitea permise auto și de port-armă în schimbul banilor. O femeie a fost condamnată pentru trafic de influență