ro

 

Sport
08 August, 2026 / 00:43
/ 27 Decembrie, 2021

Naționala de fotbal va juca în ianuarie două meciuri amicale

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 27 dec. /MOLDPRES/. Echipa națională de fotbal va juca, în luna ianuarie, două meciuri amicale cu Uganda și Coreea de Sud, transmite MOLDPRES.

Federația Moldovenească de Fotbal a anunțat că în perioada 15-22 ianuarie, selecționata va efectua un stagiu de pregătire în Antalya, Turcia, unde va disputa două meciuri de verificare cu Uganda și Coreea de Sud.

Partida cu Uganda va avea loc la 18 ianuarie iar cea cu Coreea de Sud pe 21 ianuarie.

În același timp, FMF a menționat că meciurile de verificare reprezintă o etapă de pregătire pentru cele două partide cu reprezentativa Kazahstanului, din 24 și 29 martie, care vor decide în ce divizie va juca echipa națională în Liga Națiunilor, ediția 2022/23.

În cazul unui succes, tricolorii își vor menține locul în Liga C, grupa 3, alături de Slovacia, Belarus și Azerbaidjan. Dacă însă vor ceda în fața kazahilor, jucătorii moldoveni vor retrograda în Liga D, unde vor evolua în grupa 1 împreună cu Liechtenstein, Andorra și Letonia.


 
Ultimele Știri
/ 06 Iulie, 2026

Scandal în fotbalul mondial: UEFA critică dur FIFA după decizia de a suspenda cartonașul roșu primit de americanul Folarin Balogun

/ 06 Iulie, 2026

FOTO // Pugiliștii moldoveni și-au disputat titlurile naționale. Zece sportivi vor merge la Europene

/ 06 Iulie, 2026

BTA: Tenismenul Ivan Ivanov a primit trofeul ITF pentru campionul mondial la juniori

/ 04 Iulie, 2026

Medalie de bronz pentru Republica Moldova la Campionatul Mondial U23: canoistul Mihai Chihaia a urcat pe podium

/ 29 Iunie, 2026

VIDEO // Naționala feminină de rugby 7 a Republicii Moldova a cucerit bronzul la Campionatul European Divizia Trophy

/ 29 Iunie, 2026

BTA: Pilotul bulgar Nikola Țolov a câștigat etapa a șasea a sezonului de Formula 2 din Austria

/ 26 Iunie, 2026

Republica Moldova găzduiește cea de-a doua etapă a Campionatului European de rugby

/ 26 Iunie, 2026

DOC // Cluburile sportive vor putea atrage investiții private

/ 26 Iunie, 2026

Medalii de aur și bronz pentru Moldova la Campionatul European de kaiac-canoe: Daniela Cociu a devenit campioană europeană

/ 24 Iunie, 2026

Rezultat istoric la tenis de masă pentru Republica Moldova: Alexandra Chiriacova a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene

/ 23 Iunie, 2026

Atleta Andreea Stavila-Grosu a câștigat aurul la Campionatele Balcanice de atletism

/ 22 Iunie, 2026

Performanță pentru echipa feminină de tenis a Republicii Moldova: calificare spectaculoasă după o pauză de 25 de ani

/ 20 Iunie, 2026

Cinci recorduri naționale pentru Republica Moldova la Campionatul Mondial de scufundări în bazin închis

/ 16 Iunie, 2026

Bazinul de înot al Universității de Stat din Moldova se redeschide după renovare