Meciul de fotbal dintre selecționatele R. Moldova și Kosovo se va desfășura pe teren neutru
Chişinău, 3 sep. /MOLDPRES/. Astăzi are loc întâlnirea dintre selecționatele Republicii Moldova și Kosovo la fotbal în noul sezon al Ligii Națiunilor. Pentru că Republica Moldova nu recunoaște statul kosovar, meciul va avea loc pe stadionul din Parma, Italia, transmite MOLDPRES.
Vicepreședintele Federației Moldovenești de Fotbal, Dragoș Hâncu, a declarat că Republica Moldova nu recunoaște statul Kosovo în calitate de subiect al dreptului internațional, din acest motiv FMF a căutat un teren neutru, în afara țării.
“Am hotărât să organizăm meciul în Italia, mai ales că avem acolo o diasporă mare. Am fi preferat orașul Udine, dar autoritățile italiene au fost împotriva acestei idei pentru că localitatea este aproape de Serbia și ar fi putut să apară situații riscante”, a spus Hâncu.
Meciul de fotbal dintre selecționatele naționale ale Republicii Moldova și Kosovo va începe la ora 21.45 și se va desfășura fără spectatori.
Bronz pentru Republica Moldova la Campionatul European de sambo
Șapte medalii de bronz cucerite de luptătorii din Republica Moldova la Campionatul European U-17
Trei medalii de bronz cucerite de sportive din Republica Moldova la Campionatul European de lupte U-17
Republica Moldova ar putea avea încă un bazin olimpic de 50 de metri: discuții la Chișinău cu președintele Federației Europene de Natație
Fotbaliștii de la Petrocub, aplaudați în Parlament după câștigarea titlului național
FOTO // Sportivii moldoveni au obținut două medalii de bronz la Campionatul European de lupte U-17 din Bulgaria
GALERIE FOTO // Republica Moldova, vicecampioană la turneul internațional „Euro Media Cup” de la Chișinău
Petru Pelivan aduce argint pentru Moldova la Grand Slam-ul din Kazahstan
BTA: Etapa a doua a Giro d’Italia începe la Burgas, după retragerea lui Matteo Moschetti din cursă
Aproximativ 200 de sportivi au participat la Campionatul Național de Lupte
Sportul din Republica Moldova ar putea beneficia de finanțare din partea companiilor private
Halterofila Nicoleta Cojocaru a stabilit un record mondial și european la U-17 în proba smuls
Nouă medalii pentru R. Moldova la Campionatul European de MMA din Grecia
Judocanii moldoveni au obținut trei medalii de bronz la Grand Slam-ul din Tadjikistan
FOTO // Marta Kos și ministrul Mediului au vâslit pe Nistru. Gheorghe Hajder: „Ploaia și vântul nu ne-au oprit, la fel cum nimic nu va opri parcursul european al Moldovei”
Gospodării inundate și drumuri blocate după ploile abundente. Autoritățile fac apel la prudență
VIDEO // Nicușor Dan confirmă că drona care a explodat în Portul Constanța era ucraineană: „Responsabilă pentru această situație este Rusia”
BTA: De la o singură remorcă în Antarctica, Bulgaria a construit acum un adevărat orășel, spune comandantul bazei antarctice bulgare
A rămas fără aproape un milion de lei. O pensionară din Chișinău a căzut în plasa escrocilor
VIDEO // Poliția atenționează: acumulări de apă pe șoseaua Muncești, iar accesul spre Puhoi este blocat
Ploile abundente au provocat inundații și drumuri blocate în mai multe raioane. Salvatorii au intervenit în 15 situații de urgență
Ungaria restricționează permisele de ședere pentru imigranți
FAO lansează la Hîncești școli de câmp pentru fermieri: legume rezistente la climă și acces pe piață
FOTO // Marta Kos a revenit la Mănăstirea Marta și Maria: „Tradițiile și identitatea culturală sunt prețuite în Uniunea Europeană”
Finala concursului Eurovision 2026 a atras cu 20% mai puțini telespectatori decât anul trecut
Vin ploile. IGSU avertizează: Evitați deplasările și activitățile în aer liber
Facturile la energie vor fi digitalizate în următorii cinci ani: acces în timp real la datele despre consum și costurile energiei
„Made in Moldova” și „Cămara Fest”: weekend cu târguri și produse locale la Chișinău
VIDEO // Naționala feminină a Moldovei a ținut în șah România: 0-0 la Nisporeni
VIDEO // Un mort și patru răniți după ce o barcă de pescuit turcească a fost atacată în Marea Neagră