ro

 

Sport
19 Mai, 2026 / 06:43
/ 02 Iunie, 2021

Pregătirile pentru EURO 2020 au intrat pe ultima sută de metri

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 2 iun. /MOLDPRES/. Pregătirile pentru Campionatul European de Fotbal au intrat pe ultima sută de metri, prima partidă de la București urmând să se desfășoare duminică, 13 iunie, pe stadionul „Arena Națională”, transmite MOLDPRES.

Primul meci va fi între naționalele Austriei și Macedoniei de Nord din cadrul grupei C și va începe la ora 19.00.  

Următoarele două partide din grupă sunt joi, pe 17 iunie, la ora 16.00: Ucraina împotriva Macedoniei de Nord, respectiv luni, pe 21 iunie, la ora 19.00, între reprezentantele Ucrainei şi Austriei.

Ultima partidă care se va desfășura pe stadionul Arena Națională va fi luni, 28 iunie, în faza optimilor, începând cu ora 22.00.

Până în acest moment, autoritățile române au aprobat participarea a 12.500 de spectatori la meci, adică aproximativ 25% din capacitate. Stadionul are 55.000 de locuri.

Conform legislației statului român privind desfășurarea evenimentelor sportive pe timp de pandemie, la meciurile EURO 2020 de pe Arena Națională pot asista patru categorii de persoane: cele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2, la 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare; persoanele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR nu mai vechi de 72 de ore înaintea începerii meciului; cei care se afla în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 90-a ulterioară confirmării infectării cu SARS-CoV-2; persoanele care prezintă rezultatul negativ, certificat de o unitate medicală, al unui test antigen rapid, nu mai vechi de 24 de ore înainte de meci.

foto: eurosport.ru


 
Ultimele Știri
/ 24 Aprilie, 2026

VIDEO // Aplauze pentru performanța sportivă. Deputații au apreciat reușitele halterofilului Marin Robu, care a devenit în premieră campion european

/ 24 Aprilie, 2026

Șapte medalii pentru Republica Moldova la Europenele de taekwon-do ITF din Slovenia

/ 23 Aprilie, 2026

Aur pentru Republica Moldova. Marin Robu a devenit campion european la haltere

/ 22 Aprilie, 2026

Luptătorul Cornel Rusu a obținut medalia de bronz la Campionatul European de lupte rezervat seniorilor

/ 22 Aprilie, 2026

Investiții în dezvoltarea sportului: infrastructură modernă și creșterea numărului persoanelor care practică activități sportive

/ 21 Aprilie, 2026

Luptătorul Vitalie Eriomenco, vicecampion european la seniori: A revenit spectaculos de la 0-5 în semifinală și a luptat accidentat în ultimul act

/ 21 Aprilie, 2026

FOTO // Complexul sportiv din Șoldănești este gata în proporție de peste 60 la sută după reluarea lucrărilor

/ 21 Aprilie, 2026

Sportivii moldoveni au obținut 11 medalii la Campionatul European de karate shotokan din Ungaria

/ 21 Aprilie, 2026

FOTO // Aproximativ 500 de sportivi au participat la prima ediție a „Moldova 3×3 Basketball Festival”, organizată în Republica Moldova

/ 16 Aprilie, 2026

Medalii de argint și bronz pentru Republica Moldova la Cupa Mondială de Sambo

/ 11 Aprilie, 2026

Republica Moldova va găzdui turneul Davis Cup Europe

/ 11 Aprilie, 2026

Nisporeni - Capitala Sportului 2026: circa două milioane de lei, alocate de MEC pentru activități dedicate dezvoltării și promovării sportului

/ 09 Aprilie, 2026

Campionatul național de lupte, rezervat sportivilor sub vârsta de 15 ani, desfășurat la Chișinău

/ 07 Aprilie, 2026

Speakerul Igor Grosu: „Mircea Lucescu va rămâne pentru totdeauna în inimile noastre”