La Comrat a fost lansat un Club literar pentru tineri
Chişinău, 14 nov. /MOLDPRES/. În municipiul Comrat a fost deschis un club literar, care îi va reuni pe toţi cei pasionaţi de lectură. Acesta va activa în fiecare zi de joi, iar participanţii vor alege împreună ce carte să citească, după care o vor analiza, transmite MOLDPRES.
„În fapt, tinerii citesc foarte mult, însă mai mult literatură caracteristică unor tendinţe. Tematica îndrăgită ţine de dezvoltare personală, succes, psihologie etc. Noi am început cu „Martin Eden" de Jack London”, a explicat organizatorul clubului, Andrei Şevel, citat de gagauzinfo.md.
Membrii clubului preferă cărţile electronice, pentru că e mai practic, or, în internet poate fi găsită orice carte, care nu ia loc mult şi e la un preţ mai avantajos. Totuşi, potrivit sursei citate, „cărţile tipărite provoacă senzaţii mult mai plăcute”.
Clubul literar va fi organizat la Centrul de tineret din Comrat, în fiecare zi de joi.
Foto: gagauzinfo.md
FOTO // O pensiune din raionul Orhei, exemplu de afacere dezvoltată cu sprijin european, de la vie și lavandă la turism rural
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Beșalma - satul găgăuz care păstrează vie tradiția și identitatea culturală
FOTO// Republica Moldova participă la un prestigios târg specializat de la Paris pentru promovarea turismului și vinurilor
FOTO // Turismul Republicii Moldova, promovat în rândul corpului diplomatic printr-un tur informativ
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: EtnoFest Taraclia - un pod cultural între comunități, tradiții și generații
Festivalul Loziei revine la Lozova, Străşeni, cu două zile de tradiții, muzică și spectacole
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Lacul Beleu, văzut prin obiectivul fotoreporterului Andrei Mardari
GALERIE FOTO // Lacul Beleu: Unde liniștea întâlnește natura
FOTO // Republica Moldova cucerește publicul la Festivalul Internațional al Gastronomiei din Paris
Peste 130 de șoferi, sancționați zilnic pentru exploatarea automobilului fără inspecția tehnică și polița RCA. Amenzile aplicate de polițiști
Prim-ministrul Alexandru Munteanu va avea la Bruxelles o întâlnire cu diaspora moldovenească
În șase localități din țară se desfășoară alegeri locale noi
Trei morți și mai mulți răniți în Portugalia în urma furtunii Claudia
Guvernul a plantat 110 de mii de puieți, în cadrul campaniei „Generația pădurii”
FOTO // Peste 1 000 de voluntari au participat la campania de plantare de la Mihailovca, Cimișlia
FOTO // Premierul Alexandru Munteanu, prezent la campania națională de împădurire: „Ne propunem să plantăm 145 000 de hectare de pădure până în anul 2032”
FOTO // Soții Sergiu și Veronica Secaș au inițiat o afacere la Slobozia Mare, cu sprijinul UE. Igor Grosu: „Sudul Moldovei se dezvoltă datorită antreprenorilor noștri curajoși”
ANOFM îndeamnă angajatorii să declare locurile de muncă vacante, inclusiv cele pentru persoanele cu dizabilități
VIDEO // Speakerul Igor Grosu a participat la campania națională de împădurire: „Peste ani, să ne bucurăm de o țară mai verde, cu păduri și aer curat”
GALERIE FOTO // Campania națională de împădurire „Toamna 2025” a început oficial la Mihailovca, Cimișlia
VIDEO // Ruta Gastronomică Moldova–România: Drumul care unește două țări prin gust și tradiție
În timpul traversării frontierei de stat, vehiculele trebuie să aibă ambele plăcuțe de înmatriculare corect montate
SUA au prelungit scutirea de sancțiuni impuse Lukoil pe fondul apariției unor noi cumpărători
IGP a primit un lot de echipamente moderne din partea Germaniei
UE va crește cu 25 de milioane de euro alocările pentru Vecinătatea Estică, inclusiv Republica Moldova, în bugetul pentru 2026