Primul producător agricol din UTA Gagauz-Yeri a fost certificat GLOBALG.A.P.
Chişinău, 18 aug. /MOLDPRES/. Prima companie agricolă din UTA Gagauz-Yeri va fi certificată GLOBALG.A.P. pentru producerea prunelor, demonstrând respectarea bunelor practici agricole și a cerințelor de siguranță a alimentului în procesul de producere și gestiune post-recoltare a fructelor, transmite MOLDPRES.
De asemenea, compania va fi certificată GLOBALG.A.P./GRASP, care este un standard adițional, ce confirmă responsabilitatea socială a companiei față de personal. Recent, compania a fost auditată de un organism de certificare internațional, iar în următoarele zile urmează să obțină certificatele GLOBALG.A.P. și GRASP. În implementarea standardelor GLOBALG.A.P. și GRASP gospodăria agricolă a fost susținută de proiectul Agenţiei SUA pentru Dezvoltare Regională (USAID) Agricultura Performantă în Moldova (USAID/APM).
Compania Chehlebar din municipiul Comrat produce prune soiurile Stanley, Prezident, Kabardinskaia ranniaia și Empress, pe o suprafață de circa 37 de hectare. Decizia de a se alinia standardelor GLOBALG.A.P. și GRASP a fost luată la începutul anului curent pentru a confirma că prunele produse sunt conforme standardelor de calitate internaționale și sigure pentru consum și pot fi comercializate pe orice piață de export. „Deși în acest an condițiile climaterice au compromis recolta și calitatea prunelor, compania Chehlebar consideră că certificatul GLOBALG.A.P. și GRASP îi va permite să inițieze negocieri cu comercianții internaționali pentru recoltele de prune din anii viitori”, au explicat surse de la USAID.
Respectarea standardelor GLOBALG.A.P. constituie o cerința obligatorie pentru fermierii orientați spre export către țările membre ale UE. GLOBALG.A.P. cuprinde întregul proces de producție, începând de la selectarea terenului agricol și până la livrarea pe piață a produselor agricole. Implementarea standardului GLOBALG.A.P. asigură cumpărătorul că fructele și legumele sunt sigure pentru consum, prin minimizarea efectelor negative asupra mediului, utilizarea rațională a produselor de uz fitosanitar, abordarea responsabilă față de sănătatea și securitatea lucrătorilor etc.
În Republica Moldova cerințele standardului GLOBALG.A.P. sunt implementate de peste 15 ani, iar de atunci circa 70 de producătorii agricoli au fost certificați, majoritatea dintre ei și-au reconfirmat în fiecare an conformitatea la cerințele respective. În anul curent, cu suportul USAID/APM, alți 19 agricultori implementează standardul GLOBALG.A.P. în procesul de producere a fructelor și strugurilor de masă și intenționează să obțină certificatul internațional.
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „Miorița – Laie, Laie Bucălaie”, festivalul din Cimişlia care pune în valoare tradițiile pastorale și turismul rural
Republica Moldova, promovată în Franța: artă, tradiții și vinuri prezentate la Nice
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Paşi prin trecut, memorie şi amintiri la Muzeul Ținutului și Cimitirul Evreiesc din Edineț
Republica Moldova, promovată la Conferința „Destinația Anului” de la Iași
FOTO // Profesioniști locali din domeniul turismului și vizitatorii din străinătate au descoperit cultura și tradițiile Moldovei
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Chișinău – orașul care renaște în fiecare toamnă, cu tradiţii şi obiceiuri de Hram
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „La Nea Ion” din Țaul - locul unde mierea, tradiția și ospitalitatea moldovenească au cucerit Netflixul
GALERIE FOTO // „Toamna de Aur – 2025”, voie bună și tradiții la Corjova, Criuleni
Vinurile, gastronomia și cultura Republicii Moldova au fost celebrate la Cercle Royal Gaulois din Bruxelles
Zece proiecte eco-turistice vor primi sprijin financiar în cadrul programului „Busola Eco-Turistică”
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Ţara vinului și a poveștilor cu aromă de tradiție. Turismul vitivinicol care cucerește lumea, cramă cu cramă
Kasîm și „Gagauz Șarap Yortusu” - două sărbători ale tradiției și vinului în UTA Găgăuzia, pe 8-9 noiembrie 2025
Republica Moldova, prezentă cu inițiative inovatoare la Conferința Internațională pentru Turism Cultural din Europa de la Sibiu
Vinificatorii moldoveni au cucerit publicul din Benelux la expoziția Rotterdam Gastvrij
Un bărbat a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru uciderea unui copil, într-un dosar redeschis după 14 ani
VIDEO // Președinta Maia Sandu: „Dacă am avea un referendum, aș vota pentru reunirea cu România, dar acum există o majoritate care sprijină aderarea la UE și noi acționăm în sensul acesta”
Lapte praf pentru bebeluși, retras din comerț
CEC: peste jumătate dintre partide nu au început încă raportarea financiară
VIDEO // ANSA oferă detalii în cazul depistării substanței interzise metronidazol
Focar de pestă porcină la Ungheni: a fost instituită carantină pentru o perioadă de 30 de zile
Descoperire macabră la Buiucani: femeie găsită decedată într-o mașină
Sectorul IT a generat peste un sfert din totalul exporturilor de servicii, cu o valoare de peste 600 milioane de dolari
Comisar european: Uniunea Europeană are nevoie de o armată comună de 100.000 de militari
Foști deputați și demnitari de stat, printre care Vlad Plahotniuc și Serghei Iaralov, vor depune mărturii în dosarul „Kuliok”
Tragedie la Râșcani: un bărbat a decedat din cauza unei sobe defecte
Ministerul Justiției continuă modernizarea sistemului penitenciar: o nouă închisoare va fi construită până în 2029
Fostul șef al diplomației ucrainene: războiul nu are șanse să se încheie în 2026
Mii de locuințe din Odesa au rămas fără electricitate după un atac rusesc cu drone
VIDEO // Autoritățile anunță facilități fiscale pentru cetățenii care achiziționează polițe de asigurare pe viață
Rata anuală a inflației continuă tendința de scădere: în decembrie a fost înregistrată cea mai mică valoare din 2025