VIDEO // Vladimir Bolea: „În acest an vom repara peste 123 km de drumuri regionale, pe 54 de tronsoane de tip G”
Fondurile suplimentare la Fondul Rutier, ce constituie un miliard de lei, vor fi utilizate pentru redistribuirea mijloacelor financiare între diferite capitole de cheltuieli și pentru includerea unor sectoare de drum regionale cu indicele „G” în programul de reparații, transmite MOLDPRES.
Aceste lucrări vor acoperi aproximativ 123 de kilometri de drumuri regionale, contribuind la menținerea infrastructurii rutiere la standarde adecvate și asigurând condiții de circulație în siguranță, potrivit vicepremierului Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR), care a făcut aceste declaraţii într-o conferinţă de presă de astăzi.
Vladimir Bolea a anunțat principalele modificări ale Programului privind repartizarea mijloacelor fondului rutier pentru drumurile publice naționale pe anul 2025.
„Această inițiativă marchează un pas important în modernizarea infrastructurii rutiere a țării, cu un accent deosebit pe finalizarea lucrărilor începute în anii precedenți și pe îmbunătățirea conectivității regionale”, a estimat oficialul.
Conform vicepremierului, Guvernul Republicii Moldova a alocat resurse financiare suplimentare semnificative pentru anul 2025. Un miliard de lei a fost adăugat la fondul rutier, sumă ce se adaugă la bugetul inițial votat la începutul anului și la cele 36 de contracte pentru drumuri naționale semnate în noiembrie 2024, majoritatea aflate deja în proces de implementare.
„Construcția de drumuri devine o prioritate pentru Guvernul Republicii Moldova, fapt care se manifestă inclusiv prin alocările suplimentare de resurse financiare care au avut loc în anul curent, în 2025. Deciziile care au fost luate în momentul elaborării noii liste pe segmentele de drumuri G au fost de finalizare în multe cazuri la ce s-a început în anii 2022, 2023, 2024, ca să avem un drum finalizat ce leagă comunități, ce leagă raioane, ce leagă sate și care facilitează accesul cetățenilor noștri la condiții mult mai bune de trai", a declarat Vladimir Bolea.
Astfel, din miliardul de lei suplimentar, 708 milioane de lei sunt direcționate către reabilitarea a 54 de tronsoane de drumuri de tip G, acoperind o lungime totală de 123 de kilometri. Restul fondurilor vor fi utilizate pentru întreținerea curentă de vară și iarnă, deszăpezire, plombări, reparații periodice, reabilitarea podurilor și podețelor, intervenții pentru siguranța rutieră și cofinanțarea proiectelor de construcție de drumuri realizate cu sprijinul partenerilor externi precum Banca Mondială, BERD și BEI.
Printre proiectele specifice menționate se numără:
- Drumul G5 (Corjeuți - Caracușenii Vechi): va beneficia de o investiție de 18,62 milioane de lei pentru reabilitarea a 3,5 km.
- Drumul G10 (Cernoleuca - Climăuți): se vor aloca 2,468 milioane de lei pentru reabilitarea a 430 de metri, vizând finalizarea lucrărilor pe acest segment.
- Drumul G20 (zona Țarigrad): va primi o finanțare de 31,991 milioane de lei pentru modernizarea a 4,2 km.
- Drumul G50 (Rădoaia - Drăgănești): o investiție de 15,498 milioane de lei va fi direcționată pentru reabilitarea a 2,7 km.
Ministrul a subliniat că, pe lângă aceste investiții în drumurile naționale, o premieră absolută o constituie alocarea a 500 de milioane de lei din bugetul suplimentar pentru restabilirea drumurilor locale, aflate în gestiunea administraţiilor locale de nivelul întâi. Detaliile privind repartizarea acestor fonduri, bazate pe analiza a aproximativ 597 de dosare, vor fi comunicate public săptămâna viitoare.
"Aceste investiții aduc beneficii multiple și direct măsurabile pentru cetățenii din Republica Moldova. Ele reduc timpul de deplasare, asigură acces rapid la servicii de sănătate și educație, diminuează costurile logistice pentru fermieri și transportatori și, crucial, cresc siguranța rutieră. Drumurile sunt arterele pe care circulă economia noastră națională. Implementarea acestor proiecte va contribui la crearea de noi locuri de muncă și la stimularea activității economice la nivel național, reflectând angajamentul Guvernului pentru dezvoltarea durabilă a Republicii Moldova", a rezumat şeful de la MIDR.
Cabinetul de miniştri a aprobat ieri majorarea bugetului pentru reparația și întreținerea drumurilor publice naționale. Suma suplimentară de 1 miliard de lei, alocată prin Bugetul PLUS, urmează să fie inclusă în mijloacele Fondului Rutier, care va constitui, în total, aproape 2,7 miliarde de lei.
Banii vor fi folosiți la întreținerea curentă pe timp de vară și iarnă, servicii pentru întreținerea periodică și reparația drumurilor și podurilor. De asemenea, din fond vor fi redirecționate către reabilitarea unor drumuri regionale și naționale importante și pentru achiziționarea de echipamente moderne necesare întreținerii și monitorizării rețelei rutiere.
Recent, premierul Dorin Recean a anunțat un buget de 3,2 miliarde de lei, alocat, în acest an, pentru reabilitarea, reconstrucția și întreținerea drumurilor din Republica Moldova. Astfel, în 2025, se vor construi și moderniza 600 de kilometri de drumuri. De asemenea, 500 de milioane de lei vor fi destinate drumurilor locale.
Citește și: Fondul rutier a fost majorat cu un miliard de lei. Guvernul a decis cum vor fi utilizați banii
Modul de formare al prețului de achiziție al gazelor naturale, explicat de ANRE
Ministrul Dorin Junghietu a discutat, la Washington, cu reprezentantul Fondului de Investiții care urmează să preia activele Lukoil
Leul se apreciază ușor față de euro și dolar
Sprijin pentru promovarea exporturilor: Programul „Bridge export”, cu un buget de 60 de milioane de lei, lansat la Chișinău
Circa 865 de milioane de lei acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână
Subvenții pentru agricultori în valoare de peste 29 de milioane de lei, autorizate săptămâna trecută spre plată
Republica Moldova poate deveni un hub în procesul de reconstrucție a Ucrainei. Guvernul a desemnat persoana responsabilă
Serviciul Vamal a colectat la buget peste 695 de milioane de lei timp de o săptămână
Cotații în creștere pentru euro și dolar la început de săptămână
Drumarii au intervenit pe mai multe trasee naționale: circulația se desfășoară în siguranță
UE oferă granturi de până la 50 mii de euro fermierilor pentru proiecte comune în sectorul semințelor
Agenția de Guvernare Electronică va implementa standardul european de management al calității CAF
FOTO // De la Ursoaia la piața Uniunii Europene: Povestea de succes a unui producător de struguri din raionul Cahul
Criza solului ajunge la rafturile de cosmetice: degradarea terenurilor agricole reduce eficiența ingredientelor naturale, avertizează un raport internațional
DOC // Cetățenia Republicii Moldova, retrasă pentru funcționari ai structurilor neconstituționale de la Tiraspol și persoane care au luptat în 1992 de partea forțelor secesioniste
Peste 800 de biserici ar putea trece în gestiunea statului. Cristian Jardan: „Interesul nostru este păstrarea și conservarea monumentelor”
Republica Moldova participă în premieră la Bienala de la Veneția cu proiectul „În a mia și a doua noapte”
Volumul „Sfaturile Melaniei” de Irina Nechit, lansat la Muzeul Național al Literaturii Române
Autoritățile mobilizează companiile „Drumuri” după degradarea carosabilului: intervenții urgente și program amplu de reparații rutiere
Cartelele de telefonie mobilă urmează a fi vândute doar în baza buletinului de identitate
Reuniunea de lucru a reprezentanților politici în procesul de negocieri pentru reglementarea transnistreană
VIDEO // Ludmila Catlabuga: „Moldova nu denunță acordurile comerciale cu CSI, dar exporturile agroalimentare se reorientează spre UE”
Medicamente noi în farmacii: 31 de preparate, autorizate de AMDM
Tentative de scoatere ilicită a valutei și aurului, depistate pe Aeroportul Internațional Chișinău
Peste 166 mii de persoane au beneficiat în ianuarie de medicamente și dispozitive medicale compensate
Vicepremierul Mihai Popșoi, discuții cu Înaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, Volker Türk. Provocările generate de crizele actuale, pe agendă
Membrii familiilor diplomaților moldoveni ce activează în Ucraina se vor putea angaja în câmpul muncii
VIDEO // Importul de carne de pasăre din Ucraina, reluat treptat: Ministerul Agriculturii pune condiții stricte de siguranță alimentară
Conferința AgTech 2026, organizată în martie la Chișinău: digitalizarea și tehnologiile inteligente devin priorități pentru agricultura din R. Moldova
Ministrul Dorin Junghietu, la Transatlantic Gas Security Summit: „Parteneriatul cu SUA este esențial pentru consolidarea securității energetice în Europa Centrală și de Est”