VIDEO // Vladimir Bolea: „În acest an vom repara peste 123 km de drumuri regionale, pe 54 de tronsoane de tip G”
Fondurile suplimentare la Fondul Rutier, ce constituie un miliard de lei, vor fi utilizate pentru redistribuirea mijloacelor financiare între diferite capitole de cheltuieli și pentru includerea unor sectoare de drum regionale cu indicele „G” în programul de reparații, transmite MOLDPRES.
Aceste lucrări vor acoperi aproximativ 123 de kilometri de drumuri regionale, contribuind la menținerea infrastructurii rutiere la standarde adecvate și asigurând condiții de circulație în siguranță, potrivit vicepremierului Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR), care a făcut aceste declaraţii într-o conferinţă de presă de astăzi.
Vladimir Bolea a anunțat principalele modificări ale Programului privind repartizarea mijloacelor fondului rutier pentru drumurile publice naționale pe anul 2025.
„Această inițiativă marchează un pas important în modernizarea infrastructurii rutiere a țării, cu un accent deosebit pe finalizarea lucrărilor începute în anii precedenți și pe îmbunătățirea conectivității regionale”, a estimat oficialul.
Conform vicepremierului, Guvernul Republicii Moldova a alocat resurse financiare suplimentare semnificative pentru anul 2025. Un miliard de lei a fost adăugat la fondul rutier, sumă ce se adaugă la bugetul inițial votat la începutul anului și la cele 36 de contracte pentru drumuri naționale semnate în noiembrie 2024, majoritatea aflate deja în proces de implementare.
„Construcția de drumuri devine o prioritate pentru Guvernul Republicii Moldova, fapt care se manifestă inclusiv prin alocările suplimentare de resurse financiare care au avut loc în anul curent, în 2025. Deciziile care au fost luate în momentul elaborării noii liste pe segmentele de drumuri G au fost de finalizare în multe cazuri la ce s-a început în anii 2022, 2023, 2024, ca să avem un drum finalizat ce leagă comunități, ce leagă raioane, ce leagă sate și care facilitează accesul cetățenilor noștri la condiții mult mai bune de trai", a declarat Vladimir Bolea.
Astfel, din miliardul de lei suplimentar, 708 milioane de lei sunt direcționate către reabilitarea a 54 de tronsoane de drumuri de tip G, acoperind o lungime totală de 123 de kilometri. Restul fondurilor vor fi utilizate pentru întreținerea curentă de vară și iarnă, deszăpezire, plombări, reparații periodice, reabilitarea podurilor și podețelor, intervenții pentru siguranța rutieră și cofinanțarea proiectelor de construcție de drumuri realizate cu sprijinul partenerilor externi precum Banca Mondială, BERD și BEI.
Printre proiectele specifice menționate se numără:
- Drumul G5 (Corjeuți - Caracușenii Vechi): va beneficia de o investiție de 18,62 milioane de lei pentru reabilitarea a 3,5 km.
- Drumul G10 (Cernoleuca - Climăuți): se vor aloca 2,468 milioane de lei pentru reabilitarea a 430 de metri, vizând finalizarea lucrărilor pe acest segment.
- Drumul G20 (zona Țarigrad): va primi o finanțare de 31,991 milioane de lei pentru modernizarea a 4,2 km.
- Drumul G50 (Rădoaia - Drăgănești): o investiție de 15,498 milioane de lei va fi direcționată pentru reabilitarea a 2,7 km.
Ministrul a subliniat că, pe lângă aceste investiții în drumurile naționale, o premieră absolută o constituie alocarea a 500 de milioane de lei din bugetul suplimentar pentru restabilirea drumurilor locale, aflate în gestiunea administraţiilor locale de nivelul întâi. Detaliile privind repartizarea acestor fonduri, bazate pe analiza a aproximativ 597 de dosare, vor fi comunicate public săptămâna viitoare.
"Aceste investiții aduc beneficii multiple și direct măsurabile pentru cetățenii din Republica Moldova. Ele reduc timpul de deplasare, asigură acces rapid la servicii de sănătate și educație, diminuează costurile logistice pentru fermieri și transportatori și, crucial, cresc siguranța rutieră. Drumurile sunt arterele pe care circulă economia noastră națională. Implementarea acestor proiecte va contribui la crearea de noi locuri de muncă și la stimularea activității economice la nivel național, reflectând angajamentul Guvernului pentru dezvoltarea durabilă a Republicii Moldova", a rezumat şeful de la MIDR.
Cabinetul de miniştri a aprobat ieri majorarea bugetului pentru reparația și întreținerea drumurilor publice naționale. Suma suplimentară de 1 miliard de lei, alocată prin Bugetul PLUS, urmează să fie inclusă în mijloacele Fondului Rutier, care va constitui, în total, aproape 2,7 miliarde de lei.
Banii vor fi folosiți la întreținerea curentă pe timp de vară și iarnă, servicii pentru întreținerea periodică și reparația drumurilor și podurilor. De asemenea, din fond vor fi redirecționate către reabilitarea unor drumuri regionale și naționale importante și pentru achiziționarea de echipamente moderne necesare întreținerii și monitorizării rețelei rutiere.
Recent, premierul Dorin Recean a anunțat un buget de 3,2 miliarde de lei, alocat, în acest an, pentru reabilitarea, reconstrucția și întreținerea drumurilor din Republica Moldova. Astfel, în 2025, se vor construi și moderniza 600 de kilometri de drumuri. De asemenea, 500 de milioane de lei vor fi destinate drumurilor locale.
Citește și: Fondul rutier a fost majorat cu un miliard de lei. Guvernul a decis cum vor fi utilizați banii
Noi cazuri de pestă porcină la Leova și Hâncești: autoritățile au instituit carantină
Peste 240 de freelanceri înregistrați în primele zile de la aplicarea noului regim fiscal: muncă legală și cu taxe mai mici
Investițiile străine directe în Republica Moldova, în creștere. Ponderea investitorilor din UE rămâne dominantă
Ministrul Energiei anunță când vor trece primele cantități de energie electrică prin Linia Vulcănești – Chișinău
Cotație în creștere anunțată de BNM pentru moneda unică europeană
Cetățenii pot investi în valori mobiliare de stat: a fost lansată o nouă perioadă de subscriere pe platforma eVMS.md
VIDEO // Beneficii pentru freelanceri, după intrarea în vigoare a noii legi: muncă legală, simplă și cu taxe mici
Antreprenorii începători pot beneficia de instruiri gratuite, printr-un program gestionat de Ministerul Finanțelor
Cetățenii ar putea achita mai puțin pentru gaz. Dorin Junghietu: „Există oportunitatea de a micșora tariful”
Infrastructura rutieră modernizată în alte 42 de localități, prin Programul „Europa este aproape”. Vladimir Bolea: „Fiecare leu trebuie să fie folosit corect”
VIDEO // ANSA oferă detalii în cazul depistării substanței interzise metronidazol
Sectorul IT a generat peste un sfert din totalul exporturilor de servicii, cu o valoare de peste 600 milioane de dolari
Rata anuală a inflației continuă tendința de scădere: în decembrie a fost înregistrată cea mai mică valoare din 2025
Întreprinderile mici și mijlocii pot accesa credite investiționale de până la 5 milioane de lei prin programul „FACEM Impact”
VIDEO // Intervenții non-stop ale drumarilor pe trasee, pentru siguranța participanților la trafic
VIDEO // Peste 1.200 de medici de familie au fost instruiți pentru a aborda depresia, anxietatea și ADHD
VIDEO // Ministrul Cristian Jardan: „Ziua Națională a Culturii unește cele două maluri ale Prutului în celebrarea valorilor”
Ofițerii CNA au descins într-o zonă istorică a Chișinăului: șeful Agenției de Inspectare a Monumentelor este bănuit într-un dosar
Încă doi procurori au promovat evaluarea externă. CSP a aprobat rapoartele de evaluare
Ziua Națională a Culturii // Premierul Alexandru Munteanu: „Să avem grijă ca valorile culturale care ne unesc să fie transmise copiilor noștri”
Emmanuel Macron a convocat o reuniune de urgență la Paris pentru a discuta despre Groenlanda și Iran
SUA au suspendat temporar emiterea vizelor de imigrare pentru cetățenii mai multor state, inclusiv Republica Moldova. MAE: „Impactul acestei măsuri este limitat”
Igor Grosu, mesaj de Ziua Națională a Culturii: „Celebrăm oamenii de cultură - cei care au un rol esențial în crearea valorilor, păstrarea patrimoniului și în consolidarea coeziunii sociale”
Activități dedicate Zilei Naționale a Culturii și comemorării poetului Mihai Eminescu, organizate în școlile din țară
Consolidarea sectorului financiar și accelerarea reformelor, pe agenda discuțiilor dintre guvernatoarea BNM și reprezentanți ai BERD
Peste 7 300 de persoane din grupuri vulnerabile au beneficiat de servicii de prevenire a HIV în 2025
Expoziție jubiliară la Muzeul Național al Literaturii Române, la 60 de ani de la fondare
VIDEO // Ninsori în toată țara: drumarii au intervenit pe trasee cu lucrări de deszăpezire și combatere a lunecușului
Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar
Gheața și frigul trimit sute de pacienți la Urgență: opt persoane sunt internate în stare gravă cu hipotermie