VIDEO // Vladimir Bolea: „În acest an vom repara peste 123 km de drumuri regionale, pe 54 de tronsoane de tip G”
Fondurile suplimentare la Fondul Rutier, ce constituie un miliard de lei, vor fi utilizate pentru redistribuirea mijloacelor financiare între diferite capitole de cheltuieli și pentru includerea unor sectoare de drum regionale cu indicele „G” în programul de reparații, transmite MOLDPRES.
Aceste lucrări vor acoperi aproximativ 123 de kilometri de drumuri regionale, contribuind la menținerea infrastructurii rutiere la standarde adecvate și asigurând condiții de circulație în siguranță, potrivit vicepremierului Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR), care a făcut aceste declaraţii într-o conferinţă de presă de astăzi.
Vladimir Bolea a anunțat principalele modificări ale Programului privind repartizarea mijloacelor fondului rutier pentru drumurile publice naționale pe anul 2025.
„Această inițiativă marchează un pas important în modernizarea infrastructurii rutiere a țării, cu un accent deosebit pe finalizarea lucrărilor începute în anii precedenți și pe îmbunătățirea conectivității regionale”, a estimat oficialul.
Conform vicepremierului, Guvernul Republicii Moldova a alocat resurse financiare suplimentare semnificative pentru anul 2025. Un miliard de lei a fost adăugat la fondul rutier, sumă ce se adaugă la bugetul inițial votat la începutul anului și la cele 36 de contracte pentru drumuri naționale semnate în noiembrie 2024, majoritatea aflate deja în proces de implementare.
„Construcția de drumuri devine o prioritate pentru Guvernul Republicii Moldova, fapt care se manifestă inclusiv prin alocările suplimentare de resurse financiare care au avut loc în anul curent, în 2025. Deciziile care au fost luate în momentul elaborării noii liste pe segmentele de drumuri G au fost de finalizare în multe cazuri la ce s-a început în anii 2022, 2023, 2024, ca să avem un drum finalizat ce leagă comunități, ce leagă raioane, ce leagă sate și care facilitează accesul cetățenilor noștri la condiții mult mai bune de trai", a declarat Vladimir Bolea.
Astfel, din miliardul de lei suplimentar, 708 milioane de lei sunt direcționate către reabilitarea a 54 de tronsoane de drumuri de tip G, acoperind o lungime totală de 123 de kilometri. Restul fondurilor vor fi utilizate pentru întreținerea curentă de vară și iarnă, deszăpezire, plombări, reparații periodice, reabilitarea podurilor și podețelor, intervenții pentru siguranța rutieră și cofinanțarea proiectelor de construcție de drumuri realizate cu sprijinul partenerilor externi precum Banca Mondială, BERD și BEI.
Printre proiectele specifice menționate se numără:
- Drumul G5 (Corjeuți - Caracușenii Vechi): va beneficia de o investiție de 18,62 milioane de lei pentru reabilitarea a 3,5 km.
- Drumul G10 (Cernoleuca - Climăuți): se vor aloca 2,468 milioane de lei pentru reabilitarea a 430 de metri, vizând finalizarea lucrărilor pe acest segment.
- Drumul G20 (zona Țarigrad): va primi o finanțare de 31,991 milioane de lei pentru modernizarea a 4,2 km.
- Drumul G50 (Rădoaia - Drăgănești): o investiție de 15,498 milioane de lei va fi direcționată pentru reabilitarea a 2,7 km.
Ministrul a subliniat că, pe lângă aceste investiții în drumurile naționale, o premieră absolută o constituie alocarea a 500 de milioane de lei din bugetul suplimentar pentru restabilirea drumurilor locale, aflate în gestiunea administraţiilor locale de nivelul întâi. Detaliile privind repartizarea acestor fonduri, bazate pe analiza a aproximativ 597 de dosare, vor fi comunicate public săptămâna viitoare.
"Aceste investiții aduc beneficii multiple și direct măsurabile pentru cetățenii din Republica Moldova. Ele reduc timpul de deplasare, asigură acces rapid la servicii de sănătate și educație, diminuează costurile logistice pentru fermieri și transportatori și, crucial, cresc siguranța rutieră. Drumurile sunt arterele pe care circulă economia noastră națională. Implementarea acestor proiecte va contribui la crearea de noi locuri de muncă și la stimularea activității economice la nivel național, reflectând angajamentul Guvernului pentru dezvoltarea durabilă a Republicii Moldova", a rezumat şeful de la MIDR.
Cabinetul de miniştri a aprobat ieri majorarea bugetului pentru reparația și întreținerea drumurilor publice naționale. Suma suplimentară de 1 miliard de lei, alocată prin Bugetul PLUS, urmează să fie inclusă în mijloacele Fondului Rutier, care va constitui, în total, aproape 2,7 miliarde de lei.
Banii vor fi folosiți la întreținerea curentă pe timp de vară și iarnă, servicii pentru întreținerea periodică și reparația drumurilor și podurilor. De asemenea, din fond vor fi redirecționate către reabilitarea unor drumuri regionale și naționale importante și pentru achiziționarea de echipamente moderne necesare întreținerii și monitorizării rețelei rutiere.
Recent, premierul Dorin Recean a anunțat un buget de 3,2 miliarde de lei, alocat, în acest an, pentru reabilitarea, reconstrucția și întreținerea drumurilor din Republica Moldova. Astfel, în 2025, se vor construi și moderniza 600 de kilometri de drumuri. De asemenea, 500 de milioane de lei vor fi destinate drumurilor locale.
Citește și: Fondul rutier a fost majorat cu un miliard de lei. Guvernul a decis cum vor fi utilizați banii
Soluții pentru valorificarea energiei verzi în orele de consum maxim, analizate la Ministerul Energiei
Clusterizare pentru fermieri, apicultori și turism: Moldova se modernizează economic cu sprijinul Elveției și PNUD
Inspectoratul de Stat pentru Supravegherea Produselor Nealimentare monitorizează situația vânzării produselor petroliere în stațiile PECO
VIDEO // Moldagrotech 2026 adună la Chişinău peste 100 de expozanți: fermierii descoperă tehnologii noi pentru sezonul agricol
Veniturile din impozitul achitat de persoanele care dau imobile în chirie, în creștere cu peste 21 la sută
GALERIE FOTO // Fermierii descoperă noile tehnologii: agricultura modernă, în prim-plan la Moldexpo
Importurile de carburanți sunt în creștere. Dorin Junghietu: „Este adus mai mult combustibil pentru a compensa consumul sporit de pe piață”
Parlamentul ar putea introduce noi facilități pentru mediul de afaceri
Calea Ferată din Moldova scoate la licitație active imobiliare și unități de tracțiune: „Este un proces de valorificare a bunurilor neutilizate”
VIDEO // Program pilot pentru modernizarea ascensoarelor în blocurile locative. Guvernul alocă 40 de milioane de lei pentru prima etapă
VIDEO // Ludmila Catlabuga: „Fermierii vor fi sprijiniți pentru a continua lucrările agricole”
Premierul Alexandru Munteanu, despre situația din sectorul energetic: „Monitorizăm cu atenție. Avem suficiente resurse și posibilități ca să menținem situația sub control”
Lucrări de întreținere pe drumurile naționale. Drumarii continuă plombarea gropilor și instalarea indicatoarelor rutiere
Programul „Casa Verde” // Alte o mie de familii vor beneficia de granturi de până la 200 de mii de lei pentru lucrări de eficiență energetică a locuințelor
Alertă critică pe Nistru: Poluarea se intensifică la graniță. Ministrul Gheorghe Hajder recomandă sistarea alimentării cu apă în zona Naslavcea
Reguli noi pentru importuri și achiziții publice: proiect pentru mediul de afaceri, votat în Parlament
FOTO // Proiecte de infrastructură în raionul Nisporeni: vicepremierul Vladimir Bolea a evaluat lucrările realizate prin programe guvernamentale
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu doi antreprenori care dezvoltă afaceri de succes în Căușeni
Ziua Limbii Române va fi marcată în Ucraina pe 31 august. Decretul semnat de Volodimir Zelenski
Parteneriat strategic între România și Ucraina. Acordul a fost semnat la București de Nicușor Dan și Volodimir Zelenski
Două proiecte importante realizate în Căușeni cu sprijinul Guvernului, vizitate de Premierul Alexandru Munteanu
Agricultorii vor primi de la Guvern compensații de 4.000 de lei pe tona de motorină
Târguri de cariere în instituțiile de învățământ profesional tehnic: tinerii pot descoperi oferte de angajare
Moțiunea simplă asupra politicilor Ministerului Apărării a eșuat
Guvernul României a aprobat ratificarea acordului cu Republica Moldova privind controlul coordonat la punctul feroviar Fălciu–Cantemir
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare Valeriu Chiveri și a comisarei europene pentru extindere Marta Kos
Persoanele fizice și juridice care desfășoară activitate de întreprinzător, obligate să prezinte declarația privind impozitul pe venit până pe 25 martie
Subiectele discutate la Bender de Comisia Unificată de Control
Peste 114 mii de ședințe de dializă au fost efectuate în Moldova anul trecut
Spectacolul „Eu sunt vântul” revine pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”