Chișinăul se alătură apelului european împotriva participării Rusiei la Bienala de la Veneția. Ministrul Cristian Jardan: „Cultura nu poate fi separată de război și realitate”
Republica Moldova a semnat o declarație comună prin care condamnă participarea Federației Ruse la Bienala de la Veneția, alăturându-se Ucrainei și unor state europene precum Polonia, Lituania și Estonia. Anunțul a fost făcut de ministrul Culturii, Cristian Jardan, comunică MOLDPRES.
Documentul a fost semnat la Veneția și reprezintă un mesaj de solidaritate cu Ucraina, aflată în continuare în contextul războiului declanșat de Federația Rusă, dar și cu artiștii ucraineni care își continuă activitatea în condiții dificile.
„Este un mesaj de solidaritate cu Ucraina, cu oamenii săi și cu artiștii care continuă să creeze, în timp ce țara lor trece printr-un război brutal”, a spus oficialul.
Ministrul a subliniat că domeniul cultural nu poate fi separat de realitățile politice și umanitare generate de conflictele armate.
„Cultura nu poate fi separată de realitatea în care trăim. Atunci când un stat atacă o altă țară, distruge vieți, patrimoniu, memorie și identitate, prezența sa pe marile scene culturale internaționale nu poate fi tratată ca o normalitate”, a declarat Jardan.
Bienala de la Veneția este una dintre cele mai vechi și prestigioase manifestări artistice din lume, fiind înființată în anul 1895, la Veneția, Italia. Evenimentul a fost conceput inițial ca o expoziție internațională de artă vizuală, însă, de-a lungul timpului, s-a extins și a devenit o platformă globală majoră pentru arta contemporană, arhitectură, dans, muzică, teatru și film.
Bienala se desfășoară o dată la doi ani, pe parcursul mai multor luni, în special în perioada mai–noiembrie, reunind pavilioane naționale și proiecte artistice din întreaga lume.
BTA: Filmul dedicat celei de-a 99-a aniversări a savantului Minko Balkanski va fi proiectat în Franța
Artiști din 11 țări vor participa la Festivalul Internațional al Artelor Scenice BITEI 2026, organizat la Chișinău în perioada 21-31 mai
GALERIE FOTO // „Terapie în grup”, PREMIERĂ la Teatrul Național „Satiricus I.L. Caragiale”
PREMIERĂ la Teatrul Național „Satiricus I.L. Caragiale”. O comedie muzicală despre adevăr, terapie și regăsire
Viena a deschis oficial Eurovision 2026. Satoshi va evolua primul pe scenă
Cronica ARHIVELOR // Nicolae Ștefan Casso – filantropul basarabean care a susținut identitatea românească în Basarabia țaristă
Cronica ARHIVELOR // 10 Mai – zi cu semnificație istorică: Carol I depune jurământul
Centrul Cultural „Universul” prinde contur: pe 13 mai începe procesul participativ de dezvoltare
FOTO // Republica Moldova găzduiește, în premieră, Caravana „José Antonio Viñas”
Cronica ARHIVELOR // Ștefan Petrache, imagini rare din debutul artistului alături de legendara formație Noroc
Parlamentul marchează Noaptea Muzeelor printr-un program special pentru public
Republica Moldova a inaugurat primul pavilion național la Bienala de Artă de la Veneția
PREMIERĂ // „Oameni care dispar”, destinul jurnalistei Anna Politkovskaia, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
GALERIE FOTO // „Oameni care dispar”, noua premieră a Teatrului Național „Mihai Eminescu”
DOC // Rusia intenționează să ofere cetățenie locuitorilor din regiunea transnistreană. Decizia, calificată drept „propagandistică”
FOTO, VIDEO // Șefa statului Maia Sandu, întâmpinată de președintele eston Alar Karis, la Tallinn
CEC anunță ziua tăcerii, înainte de alegerile locale noi și referendumurile de duminică
VIDEO // Adunarea Cetățenească privind reforma administrației publice locale, organizată la Chișinău. Speakerul Igor Grosu: „Avem nevoie de discuții, maturitate civică și politică”
FOTO // Vernisajul Vinului de Primăvară a reunit la Chișinău 66 de vinării și peste 500 de vinuri
FOTO // Alte două curți, modernizate în cadrul Programului guvernamental „Curtea Europeană”, inaugurate la Chișinău
Ziua Internațională a Familiei marcată sâmbătă printr-un festival la Grădina Botanică din Chișinău
VIDEO // Satoshi va evolua în această seară cu numărul 16 în marea finală Eurovision 2026
Opt cazuri de febră Q înregistrate în Republica Moldova. ANSP intensifică măsurile de supraveghere
Volodimir Zelenski amenință cu represalii după sângerosul atac rusesc asupra Kievului
România raportează un caz de hantavirus confirmat în urma testării de laborator
METEO // Ploi cu descărcări electrice, în weekend
Trafic suspendat în centrul Chișinăului. Transportul public va fi redirecționat
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 16 mai
VIDEO // Bazinul USM, la etapa finală a lucrărilor de renovare
Peste 950 de profesori vor evalua examenele naționale din 2026