Piesa „Mama”, pe scena Teatrului Republican „Luceafărul”, un spectacol pentru toate vârstele
Spectacolul „Mama” de Dumitru Acriș, după textul autoarei Asya Voloșina, va fi prezentat în serile de 6 și 7 martie pe scena Teatrului Republican „Luceafărul”. Spectacolul reprezintă o invitație la dialog și, în același timp, un imbold pentru introspecție, abordând relațiile și conflictele dintre generații, notează MOLDPRES.
Femeia tuturor vârstelor este în centrul acestei povești: fiica, soția, mama, bunica – toate cu valorile, dorințele, fricile, problemele și durerile pe care le poartă ca pe-o cruce.
Regizorul Dumitru Acriș mărturiseşte că piesa pune un accent aparte şi pe lucrurile nespuse la timpul potrivit.
„Eu cred că piesa e destul de actuală, noi am intervenit şi am venit cu multe alte texte care amplifică mai târziu conflictul în spectacol. Eu cred că un spectacol pentru toate vârstele, în primul rând, cred că ar trebuie să-l privească bărbaţii.”
Cu o distribuție de excepție, din care fac parte Maria Anton, Irina Vacarciuc, Paulina Zavtoni, Vitalia Grigoriu, Victor Triboi, Ion Liulica și Dorina Tătaru, spectacolul este o invitație la introspecție și dialog despre conflictele dintre generații și căutarea fericirii.
Întrucât teatrul poate fi o oglindă a societăţii, regizorul speră ca spectatorii să se gândească mai mult la propriul set de valori după ce au văzut această piesă.
„Cei care iesă după spectacol sper să pună mâna pe telefon pe mama sau pe tata, soră, soţ, soţie. Vorbesc despre esenţă, conţinut, o frază, două, pe care mama sau tata o aşteaptă toată viaţa sau noi, drept copii, o aşteptăm să vină din partea lor”, a spus regizorul Dumitru Acriș.
Spectacolul „Mama” este un spectacol de o sensibilitate aparte care reflectă cruzimea și abuzul cu care se confruntă femeile în căutarea fericirii, fiind totodată un mesaj despre cum, uneori, vrem să renunțăm la speranță și de ce e important să continuăm să sperăm.
Aurelian Silvestru a lansat volumul de reflecții și eseuri „Talentul n-are zile de odihnă”
Cronica ARHIVELOR // Petre Teodorovici, unul dintre simbolurile muzicii ușoare din Republica Moldova
Muzeografii, cercetătorii și restauratorii, distinși cu diplome de onoare de Ziua Internațională a Muzeelor
Ziua Internațională a Muzeelor, marcată în Republica Moldova prin programe culturale speciale
FOTO // Noaptea Muzeelor la Parlament. Peste 1 600 de vizitatori au descoperit istoria și activitatea instituției legislative
VIDEO // Bulgaria a câștigat Eurovision 2026: DARA a triumfat cu „Bangaranga”. Satoshi a urcat pe locul opt
FOTO // Lumea familiei prin ochii copiilor. Expoziția „Copil fericit – vis împlinit”, găzduită de Parlament
Noaptea Muzeelor. Parlamentul de la Chișinău își deschide sâmbătă ușile pentru vizitatori
Cronica ARHIVELOR // Maria Bieșu, legenda Operei Naționale, care a cucerit marile scene ale lumii
VIDEO // Satoshi va evolua în această seară cu numărul 16 în marea finală Eurovision 2026
Vița de vie și sarmalele, transpuse în artă monumentală pe fațada Ringturm din Viena
Orheiul Vechi a fost desemnat „Destinația Anului 2026” în Republica Moldova
Cronica ARHIVELOR // Vlad Pohilă, publicistul care a contribuit la revenirea alfabetului latin și a limbii române în Republica Moldova
Cronica ARHIVELOR // Vladimir Hertza, edilul care a condus Chișinăul după Unirea Basarabiei cu România
Ploi de scurtă durată, cu descărcări electrice, prognozate pentru zilele de odihnă
VIDEO // Precipitații puternice la Ungheni. Circulația rutieră este blocată, iar un tren staționează în zonă
Ministerul Energiei anunță deconectări avariate ale liniilor electrice de 400 kV. Consumatorii rămân alimentați cu energie electrică
CNAM a efectuat transferul pentru salariile medicilor rezidenți
FOTO // Noi oportunități de cooperare agricolă în Italia. Ministra Ludmila Catlabuga a vizitat Centrul Agroalimentar de la Roma și o companie din regiune
Ambasadorul R. Moldova în Regatul Norvegiei, Viorel Ursu, a prezentat scrisorile de acreditare Majestății Sale Regele Harald V
Trei procurori au picat evaluarea externă. Rapoartele, transmise CSP
FOTO // Ministrul Dorin Junghietu, la Summitul Resurselor Naturale de la Istanbul: „R. Moldova lucrează pentru a valorifica rutele alternative de aprovizionare cu gaze din surse non-ruse”
FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, în discuții cu un grup de studenți chinezi care învață limba română: „Ne dorim ca tinerii să contribuie la consolidarea relațiilor dintre țările noastre”
VIDEO // Moment emoționant la Beijing. Studenți chinezi au recitat în limba română poezia „În limba ta” de Grigore Vieru și „Glossă”, în fața ministrului Mihai Popșoi
Premierul Alexandru Munteanu, despre evoluția lui Satoshi la Eurovision: „Acesta a reușit să transmită Europei o imagine sinceră a Republicii Moldova”
Noi cazuri de febră Q depistate la Chișinău și în trei raioane ale țării. Autoritățile sanitare au intensificat supravegherea
Modernizarea învățământului superior, discutată în cea de-a treia zi a Săptămânii Educației
Atenție, călători! Trafic sporit în postul vamal Palanca
Președinta Maia Sandu a purtat convorbiri telefonice cu lideri europeni pentru avansarea negocierilor de aderare la UE
CSM prelungește concursul pentru funcția de inspector-judecător