Tablourile pictorului Teodor Buzu vor fi vernisate în Cehia
Tablorurile artistului plastic moldovean Teodor Buzu vor putea fi contemplate în orașul Tábor din Republica Cehă. Întitulată sugestiv „La început a fost culoare”, expoziția se va desfășura sub patronajul ambasadoarei Republicii Moldova la Praga, Gabriela Moraru, și al primarului orașului Tábor, Ing. Stepan Pavlik, notează MOLDPRES.
Teodor Buzu își continuă demersul artistic de a explora relația profundă dintre culoare, sunet și emoție. Nicolae Rusu descrie arta sa ca fiind un amestec fascinant de culoare și muzică, ce rezonează profund cu sufletul privitorului, comparând jocul cromatic al artistului cu armoniile muzicale ale lui Vangelis și Vivaldi.
„Contemplându-i pânzele, persoanele mai sensibile realizează o misterioasă simbioză dintre culoare și sunet, văz și auz, pictură și muzică. În acest sens, jocul culorilor din pictura românului Buzu pare să fie o îngemănare organică și fericită atât cu sunetul galactic din muzica grecului Vanghelis, cât și cu celestele sonuri ale italianului Vivaldi”, a declarant Nicolae Rusu
Expoziția va fi deschisă publicului în perioada 27 martie – 25 mai 2025.
Teodor Buzu s-a născut pe 3 mai 1960, în Drăsliceni, Republica Moldova, și este membru al Asociației Artiștilor Plastici din Bohemia de Sud și al Uniunii Artiștilor Plastici din Republica Moldova. De-a lungul carierei, a participat la 129 de expoziții colective și a organizat 103 expoziții personale.
Recunoscut la nivel internațional, Buzu a fost distins cu numeroase premii, printre care Ordinul Național al României „Pentru Merit” în grad de Comandor (2003), Marele Premiu la Trienala de Acuarelă din Slovacia (2019) și titlul „Maestru în Artă” acordat de Președintele Republicii Moldova Maia Sandu (2023).
Ministerul Culturii a lansat grupul de lucru pentru elaborarea Strategiei mass-media
Ștefan cel Mare, comemorat în Republica Moldova: 522 de ani de la moartea domnitorului
FOTO // Peste 15 mii de vizitatori la expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică” din PMAN
FOTO // Viața și opera lui Vasile Vasilache, readuse în atenția publicului la Muzeul Național al Literaturii Române
Cronica ARHIVELOR // Dumitru Matcovschi, într-o fotografie de arhivă din copilărie
FOTO // Tradițiile românești au reunit comunitatea moldovenilor din Norvegia de Ziua Iei
FOTO // Creativitatea tinerilor designeri din Republica Moldova, premiată la concursul „Next Generation”
Cronica ARHIVELOR // Roland Vieru, regizorul care a îmbinat cinematografia cu artele plastice
FOTO // Literatura anului 2025, apreciată la Gala Uniunii Scriitorilor din Moldova
Memoria istorică și identitatea culturală, promovate la prima ediție a Festivalului de Film și Istorii
Ministrul Culturii, în vizită la Casa-Muzeu „La vatra cobzarului”. „Un loc în care se vede multă pasiune și grijă pentru muzica”
GALERIE FOTO // Culoare, tradiție și identitate la Ziua Națională a Portului Popular
FOTO // Spectacolul „1946”, prezentat în cadrul expoziției „Teroarea de stat în Moldova Sovietică. Amploare, victime și făptași” din PMAN
14 proiecte media vor primi finanțare din Fondul de subvenționare a mass-mediei
Vreme răcoroasă și ploi izolate în weekend. Temperaturile nu vor depăși 28 de grade
BTA: Marina Militară a Bulgariei raportează o reducere a numărului de mine marine plutitoare din Marea Neagră
Donald Trump susține că acceptă să discute cu Iranul, dar afirmă din nou că armistițiul e „terminat”
Integrarea europeană și reforma instituțiilor, prioritățile anunțate de Vasile Tofan: „Voi dedica toată energia pentru ca țara să reușească”
Un instructor auto din Orhei a fost reținut într-un dosar de trafic de influență. Ar fi cerut 1.200 de euro pentru obținerea permiselor de conducere
Cinci candidați concurează pentru funcția de director general al Companiei „Teleradio-Moldova”
CEC: Proiectul privind referendumul consultativ din 27 septembrie necesită clarificări, iar decizia Parlamentului trebuie adoptată până la 19 iulie
VIDEO // Murele au apărut în piețele din Chișinău. Cât costă fructele și legumele de sezon
Zboruri noi spre trei orașe europene și mai multe curse spre destinații populare, din această toamnă
VIDEO // R. Moldova solicită debursarea a 191,5 milioane de euro din Mecanismul de Reformă și Creștere al UE
Absolvent al Harvard Business School și investitor în companii importante din Moldova: profilul candidatului PAS la funcția de premier, Vasile Tofan
Republica Moldova deschide negocierile cu UE pentru Clusterul „Relații externe”
Patru lingouri din aur, depistate de vameși la Aeroportul Chișinău
Vasile Tofan, candidatul PAS la funcția de premier: „Voi canaliza toată energia și experiența pentru a duce la capăt procesul de integrare europeană”
Deputatul Alex Trubca își depune mandatul
Bootcamp-ul Programului comun de stagii al Uniunii Europene și al Guvernului Republicii Moldova