ro

 

Cultură
31 Martie, 2026 / 22:52
/ Acum 2 ore

VIDEO // Moldova implicată în inițiative internaționale pentru salvarea patrimoniului cultural al Ucrainei. Cristian Jardan: „Moldova este alături de Ucraina până la restabilirea păcii”

Republica Moldova își consolidează implicarea în eforturile internaționale de protejare a patrimoniului cultural al Ucrainei, afectat de război, a declarat ministrul Culturii, Cristian Jardan, comunică MOLDPRES.

Oficialul a reprezentat Republica Moldova la cea de-a doua ediție a Conferinței „Cooperare pentru Reziliență”, organizată de Ministerul Culturii din Ucraina. Lucrările acesteia s-au desfășurat la Lviv și au reunit 22 de state europene. Inițiativa are drept scop salvarea și protejarea patrimoniului cultural ucrainean afectat de atacurile Federației Ruse.

În cadrul evenimentului, ministrul a transmis un mesaj de solidaritate și susținere fermă pentru Ucraina, subliniind importanța protejării patrimoniului cultural în contextul eforturilor de reziliență și reconstrucție.

„Am transmis un mesaj de solidaritate și de susținere fermă pentru Ucraina, subliniind că protejarea patrimoniului cultural este parte integrantă a eforturilor de reziliență și reconstrucție. Am evidențiat câteva dintre direcțiile concrete prin care Republica Moldova contribuie la consolidarea rezilienței culturale în regiune. Suntem implicați activ în cooperarea regională, inclusiv prin dosarul transnațional Cucuteni–Trypillia, alături de Ucraina și România, pentru înscrierea în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO”, a declarat oficialul.

Cristian Jardan a evidențiat că Republica Moldova a desfășurat, în parteneriat cu UNESCO, un program de instruire privind combaterea traficului ilicit de bunuri culturale, contribuind la consolidarea capacităților instituționale și la aprofundarea cooperării regionale.

Ministrul a menționat că experiența Ucrainei este valoroasă pentru Republica Moldova în dezvoltarea mecanismelor de protecție și în elaborarea unor politici adaptate provocărilor de securitate.

„De la începutul acestui război nedrept, mesajul nostru rămâne neschimbat: Republica Moldova este alături de Ucraina până la restabilirea păcii”, a conchis Cristian Jardan.


 
Ultimele Știri
/ 16 Martie, 2026

Actorul român Marius Manole a lansat la Chișinău volumul „Fericirea e în actul următor”

/ 16 Martie, 2026

Festivalul Filmului Francofon revine la Chișinău

/ 13 Martie, 2026

„Soarele întârzie să răsară...”, romanul unui secol al Basarabiei, lansat la Chișinău

/ 12 Martie, 2026

Cristian Jardan și reprezentanta UNHCR au discutat despre integrarea refugiaților ucraineni prin cultură

/ 12 Martie, 2026

INTERVIU MOLDPRES // Artistul Pavel Obreja, autorul sculpturilor de pe străzile Chișinăului: „Lucrările sunt oglinda sufletului meu, modul în care comunic cu lumea”

/ 12 Martie, 2026

Spectacolul „Eu sunt vântul” revine pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”

/ 12 Martie, 2026

Filmul artistic „Și va fi…” inaugurează Cinemateca Bibliotecii Naționale a Moldovei

/ 12 Martie, 2026

Vernisajul expoziției aniversare „Fulgere” – Gheorghe Oprea, la 80 de ani, între tradiție și modernism

/ 12 Martie, 2026

Guvernul investește 25 de milioane de lei în infrastructura turistică din satul Văleni

/ 11 Martie, 2026

FOTO // „Expresie în figurativ”, expoziția sculptorului Pavel Obreja la Palatul Roznovanu din Iași

/ 11 Martie, 2026

Premieră // Opera-tango „Maria de Buenos Aires”, prezentată la Teatrul Național „Maria Bieșu”

/ 10 Martie, 2026

FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată

/ 10 Martie, 2026

Consultări publice la Cimișlia pentru edificarea unui monument în memoria lui Nicolae Dabija

/ 10 Martie, 2026

Mărțișor 2026 // Agenda Festivalului: Concert aniversar „Fluieraș – 80 de ani” la Palatul Național