ro

 

Economie
26 Martie, 2026 / 07:40
/ 10 Iunie, 2025

De pe Aeroportul Internațional Chişinău vor fi operate mai multe zboruri spre Turcia

Partenerul Aeroportului Internaţional Chişinău (AIC) Turkish Airlines își mărește, începând de astăzi,  frecvența zborurilor pe ruta Chișinău – Istanbul – Chișinău la 26 de zboruri pe săptămână, transmite MOLDPRES.

„Asta înseamnă mai multe opțiuni de călătorie, conexiuni mai rapide spre zeci de destinații internaționale și mai multă flexibilitate pentru pasagerii noștri. Istanbul devine mai aproape ca niciodată”, indică AIC.

Aeroportul Internațional Chișinău se clasează în topul celor mai performante aeroporturi din Europa în categoria de 1 - 10 milioane de pasageri pe an. Creșterea este susținută de extinderea rețelei de rute și a numărului de companii aeriene, care a evoluat de la 20 în 2022 la 33 în 2024.

Citeşte şi O companie aeriană lansează curse directe de pe Aeroportul Chișinău spre Tivat și Alicante


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Directorul CNMC, despre propunerea de instituire a stării de urgență: „Este o măsură de protecție a securității naționale”

/ Acum 1 zi

Fonduri de 65 de milioane de lei, direcționate către fermieri în a treia săptămână a lunii martie

/ Acum 1 zi

VIDEO // Dorin Junghietu: „Moldova este alimentată cu energie prin rute alternative, în timp ce linia Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată”

/ Acum 1 zi

Granturi de până la 50.000 de euro pentru agricultori: termenul de depunere a dosarelor, extins până la 6 aprilie 2026

/ Acum 1 zi

Moldova înregistrează progrese importante în alinierea transporturilor la standardele UE, anunță directorul Secretariatului Permanent al Comunității Transporturilor

/ Acum 1 zi

Peste 2400 de tone de benzină și motorină au fost importate luni în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Echipele de drumari, mobilizate pentru întreținerea rețelei rutiere naționale

/ Acum 1 zi

Defecțiunile la linia Isaccea–Vulcănești, în curs de remediere după atacurile din Ucraina

/ Acum 1 zi

Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar

/ Acum 2 zile

Linia electrică Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată: autoritățile au activat rute alternative de alimentare, inclusiv cele patru linii de interconexiune de 110 kV dintre România și Moldova

/ Acum 2 zile

Linia electrică Isaccea–Vulcănești, deconectată în urma atacurilor asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei

/ Acum 2 zile

Operatorii moldoveni, obligaţi să utilizeze sistemul SENT la transportul de mărfuri în Polonia

/ Acum 2 zile

ANTA preia modele moderne de gestionare a drumurilor de la partenerii din România

/ Acum 2 zile

Ludmila Catlabuga: „Fermierii vor beneficia de sprijin financiar pentru motorina utilizată în lucrările de primăvară”