ro

 

Economie
04 Martie, 2026 / 07:47
/ 24 Decembrie, 2025

FOTO // Aeroportul Internațional „Eugen Doga” Chișinău a atins pragul de 6 milioane de pasageri în 2025, un record istoric

Aeroportul Internațional „Eugen Doga” Chișinău a marcat astăzi un moment de referință pentru transportul aerian din Republica Moldova, odată cu întâmpinarea pasagerului cu numărul 6.000.000 în anul 2025. Evenimentul a fost celebrat în cadrul unei ceremonii speciale, la care a participat viceprim-ministrul Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, transmite MOLDPRES.

Pasagerul aniversar a sosit la Chișinău cu un zbor al companiei Flydubai, pe ruta Dubai–Chișinău, fiind premiat simbolic de administrația aeroportului și partenerii instituției.

Potrivit autorităţilor, atingerea acestui prag reflectă o creștere de 47% a traficului de pasageri față de anul 2024, stabilind un nou record absolut pentru aviația civilă din Republica Moldova.

Într-o declarație pentru MOLDPRES, viceprim-ministrul Vladimir Bolea a subliniat importanța acestui rezultat pentru mobilitatea cetățenilor și dezvoltarea economică a țării.

„Atingerea pragului de 6 milioane de pasageri confirmă că investițiile realizate în ultimii ani în infrastructura aeroportuară dau rezultate concrete. Vorbim despre un aeroport mai modern, mai conectat și mai atractiv pentru companiile aeriene și pentru pasageri. Este o dovadă clară că Republica Moldova devine tot mai bine integrată în rețelele regionale și europene de transport”, a declarat Vladimir Bolea.

Creșterea constantă a traficului aerian este pusă pe seama modernizării infrastructurii aeroportuare, extinderii rețelei de destinații și consolidării cooperării cu operatorii aerieni internaționali, factori care au contribuit la sporirea atractivității Aeroportului Internațional „Eugen Doga” Chișinău.

Prin aceste evoluții, aeroportul își consolidează rolul de principal nod aerian al Republicii Moldova, cu impact direct asupra mobilității cetățenilor, a turismului, a mediului de afaceri și a conectării economiei naționale la piețele externe.

Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale a transmis felicitări administrației aeroportului, companiilor aeriene și tuturor specialiștilor din domeniul aviației civile pentru contribuția lor la dezvoltarea unui transport aerian sigur, eficient și orientat spre pasageri.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Încasările Fiscului la buget au crescut cu peste 13 la sută în primele două luni din 2026

/ Acum 1 zi

Administrația Națională a Drumurilor continuă lucrările de întreținere pe mai multe trasee naționale

/ Acum 1 zi

Subvenții de 158,79 milioane lei autorizate în februarie 2026: fonduri direcționate către investiții în sectorul agricol

/ Acum 1 zi

ANRE: Evenimentele din zona Golfului Persic influențează cotațiile internaționale ale petrolului

/ Acum 1 zi

VIDEO // Plafonul pentru înregistrarea obligatorie în calitate de plătitor TVA a fost modificat

/ Acum 1 zi

Peste 931 de milioane de lei, acumulate săptămâna trecută de Serviciul Vamal la buget

/ Acum 1 zi

Sistemul MIA Plăți Instant devine disponibil pentru transferuri între companii

/ Acum 1 zi

Euro și dolarul se apreciază ușor la început de martie

/ Acum 3 zile

VIDEO // „Cum am putea face viața mai comodă fără cash”. Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, invită cetățenii să facă plăți electronice

/ Acum 3 zile

Economia Republicii Moldovei își revine după multiplele șocuri. FMI prognozează o creștere de 2,3% în anul curent

/ Acum 4 zile

VIDEO // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Până în 2029 trebuie să avem toate drumurile din țară într-o stare bună și foarte bună”

/ Acum 4 zile

Moldelectrica a finalizat evaluarea ofertelor financiare pentru achiziția capacităților de echilibrare

/ Acum 4 zile

VIDEO // Investiție strategică în sectorul avicol: O nouă fabrică de furaje, unică în Moldova, se construiește cu sprijinul financiar al UE

/ Acum 4 zile

FOTO // Lucrări în plină desfășurare la Podul de Flori de la Ungheni. Construcția avansează simultan pe ambele maluri ale râului Prut