ro

 

Economie
18 Iunie, 2026 / 20:13
/ 30 Aprilie, 2025

Agenții economici care vor depune contestații în cadrul procedurilor de achiziții publice vor trebui să achite o taxă de stat

Agenții economici care vor depune contestații în cadrul procedurilor de achiziții publice vor trebui să achite o taxă de stat. Acest lucru este prevăzut într-un proiect de lege care a fost aprobat astăzi în prima lectură de Parlament, cu votul a  69 de deputați, transmite MOLDPRES.

Inițiativa prevede o taxă de stat pentru depunerea contestațiilor de 0,5 % din valoarea estimată a procedurii, dar nu mai mult de 50 000 de lei. În cazul în care contestația va fi admisă parțial sau integral, taxa va fi restituită în totalitate. Agenții economici vor avea la dispoziție trei zile de la depunerea contestației să achite taxa de stat. În caz contrar, contestația se va restitui fără examinare.

Inițiativa legislativă aparține deputatului PAS Victor Spînu, potrivit căruia numărul mare de contestații depuse în cadrul achizițiilor publice generează întârzieri semnificative în derularea contractelor. În acest condiții, modificările propuse au drept scop descurajarea contestațiilor care nu sunt depuse pentru a revendica un drept încălcat.

Datele statistice relevă că în anul 2024 au fost depuse 1 245 de contestații, cu 11 % mai mult decât în 2023. Dintre ele, 59 au fost depuse tardiv, 30 au fost neconforme, 36 au fost lipsite de interes, iar 76 au fost restituite fără examinare, pentru că nu se regăseau în lista de competențe ale Agenției Naționale pentru Soluționarea Contestațiilor.

Proiectul urmează a fi examinat și în lectura a doua de către deputați.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Ministrul Finanțelor a venit cu precizări privind impactul propunerilor din politica fiscală asupra prețurilor la locuințe

/ Acum 1 zi

Prestatorii de servicii de plată vor fi obligați să informeze consumatorii despre comisioanele aplicate

/ Acum 1 zi

Proceduri mai simple pentru instalarea panourilor fotovoltaice și a sistemelor de stocare

/ Acum 1 zi

Republica Moldova va adera la două convenții internaționale în domeniul maritim

/ Acum 1 zi

Legislația privind administrarea și utilizarea drumurilor publice va fi aliniată la standardele UE

/ Acum 1 zi

Republica Moldova va negocia o finanțare de 150 de milioane de euro pentru proiectul „Livada Moldovei II”

/ Acum 1 zi

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, despre politica fiscală: „Ne dorim o reformă construită prin dialog, care va susține dezvoltarea economică, investițiile și creșterea veniturilor oamenilor”

/ Acum 1 zi

Stocurile de gaze naturale vor fi obligatorii și în regiunea transnistreană

/ Acum 1 zi

MDED propune un amplu pachet de măsuri de digitalizare și dereglementare, în sprijinul mediului de afaceri

/ Acum 1 zi

Moneda comemorativă „Sergiu Rădăuțanu – 100 de ani de la naștere”, pusă în circulație de BNM

/ Acum 1 zi

Euro se apreciază ușor, iar dolarul își menține valoarea

/ Acum 1 zi

Reguli mai simple pentru antreprenori: MDED pregătește un nou pachet de debirocratizare pentru mediul de afaceri

/ Acum 1 zi

Locuri noi de muncă și investiții de 139 de milioane de lei în economie: ODA a desemnat 131 de companii beneficiare de granturi

/ Acum 2 zile

VIDEO // Investiții de peste 19 miliarde de lei, realizate în ultimii ani de antreprenori prin intermediul programelor ODA. Eugeniu Osmochescu: „Împreună construim o economie mai puternică și un viitor european”