ro

 

Economie
07 Mai, 2026 / 09:41
/ 18 Martie, 2025

Au fost majorate tarifele pentru serviciile publice prestate de S.A. „Apă-Canal Chișinău”

Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat astăzi, în cadrul ședinței publice, noile tarife pentru serviciul public de alimentare cu apă, canalizare și epurare a apelor uzate prestate de S.A. „Apă-Canal Chișinău”, transmite MOLDPRES.

Noile tarife aprobate sunt următoarele:

  • 12,99 lei/m3 pentru alimentarea cu apă potabilă (creștere de 2,20 lei/m³ față de tariful actual de 10,79 lei/m³);
  • 12,23 lei/m3 pentru alimentarea cu apă tehnologică (creștere de 4,12 lei/m³ față de tariful actual de 8,11 lei/m³);
  • 5,63 lei/m3 pentru serviciul de canalizare și epurare a apelor uzate pentru consumatorii casnici (creștere de 1,45 lei/m³ față de tariful actual de 4,17 lei/m³);
  • 10,16 lei/m3 pentru serviciul de canalizare și epurare a apelor uzate pentru consumatorii noncasnici (tarif menținut la același nivel ca în prezent);
  • 4,22 lei/m3 pentru producerea și transportarea apei în vederea redistribuirii (creștere de 0,81 lei/m³ față de tariful actual de 3,41 lei/m³).

Decizia vine în urma unei analize detaliate realizate de ANRE asupra cererii înaintate de operator și a factorilor economici actuali care influențează costurile de operare și întreținere a infrastructurii sistemului de alimentare cu apă și canalizare.

Tarifele anterioare au fost aprobate în octombrie 2023.

Noile tarife vor intra în vigoare la data publicării deciziei ANRE în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

Chișinău

 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Ministrul Dorin Junghietu, la Bruxelles: „Securitatea energetică nu mai este o promisiune politică, ci un sistem în construcție”

/ Acum 1 zi

Republica Moldova este reprezentată la Reuniunea anuală de nivel înalt a Dialogului Economic și Financiar dintre UE și statele candidate pentru aderare

/ Acum 1 zi

Energia electrică procurată de Energocom, mai ieftină în luna aprilie

/ Acum 1 zi

Investiții în sectorul zootehnic: șase ferme vor beneficia de granturi pentru dezvoltarea producției de lapte

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Dorin Junghietu a discutat, la Bruxelles, despre întărirea securității energetice regionale: „Republica Moldova trebuie să fie parte a acestui efort comun”

/ Acum 2 zile

Cea de-a doua tranșă din Planul de Creștere UE: 189 milioane de euro, direcționați pentru proiecte de dezvoltare

/ Acum 2 zile

Euro se ieftinește, iar dolarul își menține valoarea

/ Acum 2 zile

Ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, detalii despre programul „Reușim”: „Economii de până la 5 miliarde de lei într-un an”

/ Acum 2 zile

FOTO // Studenții de la UTM testează potențialul productiv a 34 de hibrizi de castraveți, cercetare aplicată la Green Bio Hub

/ Acum 2 zile

FOTO // Merele din satul Trinca, Edineţ, ajung pe piețele din Dubai, India și România datorită investițiilor în livezi superintensive

/ Acum 2 zile

Peste 160 de milioane de lei vor fi alocați pentru dezvoltarea comunităților rurale prin Programul LEADER

/ Acum 2 zile

Producătorii agricoli se pot înscrie la ediția a doua a Târgului Finanțatorilor AgroFin, organizat în trei orașe din țară

/ Acum 2 zile

Ministerul Agriculturii lansează licitația de 1,45 milioane lei pentru dezvoltarea platformei digitale AKIS

/ Acum 2 zile

AIPA a alocat peste 210 milioane de lei în agricultura moldovenească pe parcursul lunii aprilie