ro

 

Economie
24 Iulie, 2026 / 06:36
/ 06 Noiembrie, 2025

Colaborare logistică între CFM și Portul Giurgiuleşti: mărfurile vor circula mai rapid și eficient

Întreprinderea de Stat „Calea Ferată din Moldova” (CFM) și Portul Internațional Liber Giurgiulești intensifică colaborarea pentru dezvoltarea unei legături logistice feroviare care să faciliteze transportul mărfurilor între calea ferată și port, transmite MOLDPRES.

Serghei Cotelinic, director general al CFM, a avut, pe 5 noiembrie 2025, o întrevedere cu Roman Natrașevschi, inginer-șef al Portului Giurgiulești, pentru a identifica soluțiile optime de transport și a consolida cooperarea între cele două instituții.

În cadrul discuțiilor, au fost analizate mai multe opțiuni pentru conectarea infrastructurii feroviare cu portul, inclusiv organizarea transportului multimodal. Implementarea acestor soluții este posibilă imediat după finalizarea reabilitării tronsonului feroviar Văleni din raionul Cahul și reluarea lanțului logistic dintre CFM și Portul Giurgiulești.

Părțile au ajuns la un acord privind varianta optimă de conexiune și au subliniat necesitatea demarării rapide a transportului de mărfuri pentru a eficientiza fluxul logistic și a sprijini comerțul național și internațional.

„Această inițiativă marchează un pas important în modernizarea infrastructurii feroviare și portuare a Republicii Moldova, contribuind la dezvoltarea transportului multimodal și la creșterea competitivității economice a țării”, rezumă CFM.

Tronsonul feroviar Văleni a fost construit în 2007, dar a suferit deteriorări grave în august 2022, ca urmare a tasărilor de teren provocate de calamități naturale. Lucrările de reabilitare sunt finanțate integral de Guvernul Republicii Moldova, reprezentând o investiție majoră în infrastructura națională și în securitatea economică a regiunii sudice.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Energocom: prețul gazelor naturale tranzacționate pe bursa europeană continuă să crească

/ Acum 2 zile

Cel puțin șapte miliarde lei vor fi mobilizate în următorii ani în investiții publice și private în sectorul agroalimentar

/ Acum 2 zile

Principalele reforme economice, propuse de Guvernul Tofan: „Ambiția este ca Republica Moldova să devină cea mai prietenoasă țară europeană pentru antreprenori”

/ Acum 2 zile

Energocom a lansat licitațiile pentru procurarea gazelor naturale destinate următorului an gazier

/ Acum 2 zile

ANRE a aprobat modificarea marjei comerciale pentru carburanți, prin includerea aportului destinat stocurilor de urgență

/ Acum 2 zile

Curs valutar anunțat de BNM: cotație stabilă pentru euro și în scădere pentru dolar

/ Acum 3 zile

Salariul minim de 10.000 de lei și reforma pieței muncii, printre obiectivele Guvernului Tofan

/ Acum 3 zile

Vasile Tofan: „Moldova poate deveni o platformă de investiții pentru companiile indiene și un punct de acces spre piața UE”

/ Acum 3 zile

Guvernul Tofan va menține compensațiile la energie pentru sezonul rece, dar mai țintit, doar pentru gospodăriile vulnerabile, corelate cu măsuri de eficiență energetică

/ Acum 3 zile

Acces simplificat pentru antreprenori la informațiile despre oportunități de finanțare și servicii de sprijin: ODA lansează o nouă platformă digitală

/ Acum 3 zile

Forumul de afaceri Moldova – India, desfășurat la Chișinău. Maia Sandu: „India știe cum să transforme ambiția în dezvoltare, iar Republica Moldova știe cum să transforme provocările în reforme”

/ Acum 3 zile

Evoluțiile din sectorul produselor petroliere, monitorizate constant de ANRE: stocuri de motorină pentru opt zile și de benzină – pentru 18 zile

/ Acum 3 zile

Subvenții de circa 10 milioane de lei pentru agricultori, autorizate spre plată în ultima săptămână

/ Acum 3 zile

VIDEO // Linia Electrică Vulcănești–Chișinău va fi energizată integral în această săptămână