ro

 

Economie
27 Aprilie, 2026 / 08:05
/ 13 Martie, 2025

Companiile aeriene din Republica Moldova vor putea opera zboruri directe spre Islanda

Cetățenii Republicii Moldova vor beneficia de curse aeriene directe dinspre și înspre Islanda. Semnarea Acordului privind serviciile aeriene între Republica Moldova și Islanda a fost a aprobată în ședința de astăzi a Executivului, transmite MOLDPRES.

Acordul reglementează funcționarea serviciilor aeriene bilaterale și cuprinde norme privind desfășurarea transportului aerian între părți, desemnarea și autorizarea companiilor aeriene, securitatea aeronautică.

„Semnarea Acordului va contribui la deschiderea pieței serviciilor aeriene din Republica Moldova și la diversificarea destinațiilor de pe Aeroportul Internațional Chișinău, facilitând totodată accesul la piețele din Islanda, aspect care va aduce beneficii economice prin creșterea traficului de pasageri, dar și sporirea competitivității pe piața aeronautică autohtonă”, explică Ministerul Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Taxă vamală zero la importurile de materie primă și echipamentele utilizate în producție. Ministrul Eugeniu Osmochescu: „Un prim pas foarte curajos pentru a susține mediul privat”

/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // Prima cursă pe linia feroviară restabilită Cantemir-Fălciu, testată cu succes

/ Acum 4 zile

FOTO // România, Moldova și Ucraina, unite pe șine: Tronsonul Cantemir-Fălciu reconfigurează rutele comerciale din estul Europei. Vicepremierul Vladimir Bolea: „Un nou traseu logistic care leagă portul Constanța cu Republica Moldova și asigură tranzitul spre Ucraina”

/ Acum 4 zile

ANRE a aprobat noi tarife pentru serviciile publice de alimentare cu apă și canalizare

/ Acum 4 zile

Ministrul Energiei: „Stocurile de produse petroliere s-au stabilizat”

/ Acum 4 zile

Conferința investițională „Republica Moldova - UE”, organizată pe 4 iunie. Premierul Alexandru Munteanu: „Planificăm să anunțăm câteva investiții majore”

/ Acum 4 zile

Ce semnifică starea de alertă în sectorul energetic: „Este o măsură de prevenție care ne va permite să reacționăm rapid atunci când este necesar”

/ Acum 4 zile

Agenția de Investiții lansează un program dedicat promovării celor mai performanți exportatori ai țării

/ Acum 4 zile

Cotații în creștere pentru euro și dolar, anunțate de BNM

/ Acum 5 zile

Guvernul României salută finalizarea cu succes a tranzacției de cumpărare a operatorului Portului Giurgiulești din Republica Moldova

/ Acum 5 zile

Anca Dragu, la Washington: „Noul program cu FMI va juca un rol determinant în întărirea stabilității macroeconomice și a rezilienței Republicii Moldova”

/ Acum 5 zile

Peste 5200 de tone de carburanți, importate în ultimele zile în Republica Moldova

/ Acum 5 zile

FOTO // Oficiali din mai multe state europene s-au reunit la Chișinău pentru a discuta prioritățile agricole ale anului 2026

/ Acum 5 zile

Peste 607 milioane de lei, acumulate de Fisc la buget săptămâna trecută