
Contractele de vânzare-cumpărare pentru terenurile agricole nu vor mai trebui autentificate notarial
Contractele de vânzare-cumpărare pentru terenurile agricole nu vor mai trebui autentificate notarial. Membrii Comisiei parlamentare agricultură și industrie alimentară au aprobat un proiect de lege în aceste sens, comunică MOLDPRES.
Documentul vizează completarea legii cadastrului bunurilor imobile cu o nouă prevedere referitoare la excluderea obligativității de autentificare notarială a contractelor de vânzare-cumpărare a terenurilor agricole ocupate cu plantații multianuale proprietate privată cu suprafața de până la 0,25 hectare, confirmate prin actul emis de autoritatea administrației publice locale de nivelul întâi.
Legea exproprierii pentru cauză de utilitate publică va fi ajustată cu o prevedere potrivit căreia, în cazul exproprierii unui teren, cuantumul despăgubirii va fi echivalent cu valoarea de piață a terenului. De asemenea, se propune ajustarea Codului civil la prevederile Legii cu privire la activitatea de evaluare, prin care terenurile agricole proprietate a statului vor fi transmise în arendă prin licitație.
O altă modificare propusă vizează completarea Legii cu privire la asociațiile utilizatorilor de apă pentru irigații cu prevederi care reglementează procedura de clasare a terenurilor irigate și desecate în terenuri neirigate.
Proiectul mai prevede ajustarea Legii taxei de stat la prevederile Codului funciar care stabilește că prețul de vânzare-cumpărare a terenurilor din domeniul privat al statului/unităților administrativ-teritoriale va fi determinat de către un evaluator.
Inițiativa legislativă a fost elaborată de Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare și urmează a fi examinată de aleșii poporului.
Lucrările de reparație a unui drum regional din raionul Leova, în plină desfășurare
În Republica Moldova va fi creat Fondul pentru Eficiență Energetică
Premierul Dorin Recean: „Planul de creștere al Republicii Moldova, axat pe reforme și investiții, va duce la dezvoltare economică, salarii mai mari și o mai bună calitate a vieții”
Energocom anunță semnarea unui contract pe trei ani cu OMV Petrom. R. Moldova va achiziționa gaze naturale provenite din proiectul Neptun Deep
Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor, dotată cu utilaje performante cu sprijinul Cehiei
Aeroportul Internațional Chișinău a avut în aprilie un trend ascendent al traficului
Zeci de companii au primit în luna aprilie granturi oferite de Guvern și Uniunea Europeană
Peste 8,1 miliarde lei vor fi investite în următorii zece ani în modernizarea și extinderea rețelei electrice de transport a Republicii Moldova
BUGET PLUS // Ziua de 9 mai este termenul-limită pentru depunerea dosarelor în cadrul Programului „Curtea Europeană”
Comisara europeană, Marta Kos, va face un tur prin localitățile din Republica Moldova: „Vreau să aud ce așteaptă cetățenii din partea Europei”
Mesajul Președintei Maia Sandu la ceremonia de comemorare a victimelor celui de-al Doilea Război Mondial
Când va adera Republica Moldova la UE? Dorin Recean și Marta Kos au pariat la Chișinău
DRRM la Ziua Europei: „Susținem activ prezența României într-o zi dedicată valorilor europene și comunității”
Dorin Recean și Marta Kos au semnat la Chișinău Acordul privind Planul de Creștere: „Un document istoric, de investiții în viitorul R. Moldova”
Circa 80 de elevi din întreaga țară participă la Olimpiada Republicană la Științe
Ambasadorul României la Chişinău, Cristian-Leon Ţurcanu, mesaj de Ziua Europei: „R. Moldova este astăzi un partener respectat şi admirat ce merită să fie în marea familie europeană”
GALERIE FOTO // Semnarea Acordului pentru Planul de creștere al Republicii Moldova și conferința de presă susținută de prim-ministrul Republicii Moldova, Dorin Recean, și comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos
9 mai la Chişinău // Președinta Maia Sandu: „Moldova îşi comemorează eroii şi celebrează victoria păcii”
LIVE // Prim-ministrul Dorin Recean și comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos, semnează Acordul pentru Planul de creștere al Republicii Moldova
VIDEO // Șeful delegației UE la Chișinău, Jānis Mažeiks, mesaj de Ziua Europei: „Celebrăm unitatea, pacea și prosperitatea — valori fundamentale care ne unesc”
GALERIE FOTO // Ziua Europei, în obiectivul MOLDPRES. Sărbătorim libertatea și solidaritatea
LIVE // Miting la Complexul memorial „Eternitate”. Maia Sandu: „Republica Moldova își comemorează eroii și celebrează victoria păcii”
Ploile şi vremea posomorâtă se menţin în ziua de 9 mai
Ziua Victoriei și Ziua Europei, sărbătorite în Republica Moldova printr-o serie de evenimente
Zelenski a discutat la telefon cu Trump