Controalele vamale au scos la iveală obligații suplimentare de aproape un milion de lei
În urma controalelor ulterioare finalizate în perioada 6–17 iulie 2026, Serviciul Vamal a identificat obligații vamale suplimentare în valoare de 989,94 mii de lei, sumă care urmează să fie încasată la bugetul de stat, informează MOLDPRES.
Potrivit instituției, verificările au scos la iveală mai multe încălcări ale legislației vamale. Printre acestea se numără aplicarea nejustificată a tratamentului tarifar favorabil, încadrarea tarifară eronată a mărfurilor importate, care a dus la aplicarea unor taxe vamale reduse, precum și nerespectarea destinației finale pentru mărfurile care au beneficiat de facilități fiscale la import.
Serviciul Vamal informează că, în urma conformării voluntare a unui operator economic, au fost recalculate drepturile de import datorate, ceea ce va permite încasarea unor sume suplimentare la bugetul de stat.
Instituția reamintește persoanelor fizice și juridice obligația de a respecta prevederile legislației fiscale și vamale și îndeamnă operatorii economici să manifeste responsabilitate în declararea mărfurilor.
Totodată, Serviciul Vamal precizează că operatorii economici care informează autoritatea vamală despre erori în documentele vamale înainte ca acestea să fie depistate în cadrul controalelor pot fi exonerați de răspundere materială, cu condiția achitării integrale și benevole a drepturilor de import datorate și a penalităților, înainte de aplicarea sancțiunilor.
Politica fiscală 2027: ministra Finanțelor explică principalele modificări privind impozitul pe bunurile imobiliare, taxele locale și rutiere
Autoritățile și mediul de afaceri analizează soluții pentru a reduce impactul provocărilor energetice asupra economiei
Leul moldovenesc încheie săptămâna cu apreciere ușoară față de euro și dolar
Linia electrică de 330 kV Bălți–Dnestrovsk, grav avariată în urma calamităților naturale
Maia Sandu explică actuala criză energetică și face apel la reducerea consumului în orele de vârf: „Doar astfel putem menține prețurile la un nivel mai mic”
Femeile din gospodării rurale pot obține până la 6 mii de dolari pentru investiții în afaceri verzi şi durabile
Energocom: Deficit de energie electrică în orele de vârf; consumatorii sunt îndemnați să economisească
Moldovenii cheltuie anual 10 miliarde de lei pe jocurile de noroc. Statul introduce o taxă de 6%, care va aduce peste 500 de milioane de lei la buget
Premierul Vasile Tofan: „Focusul acestui guvern este să modereze creșterea prețurilor la imobiliare”
Ministra Finanțelor explică principalele modificări propuse la politica fiscală 2027 privind impozitul pe venit
Autoritățile au redus semnificativ deficitul de energie prognozat pentru astăzi
Executivul menține cota TVA redusă pentru produse esențiale și medicamente: „Nu facem reformă fiscală pe seama consumului de bază al oamenilor”
DOC // Proiectul politicii fiscale pentru anul 2027 a fost propus spre consultări publice
Impozitul pe venit pentru bănci și instituții financiare va crește
Proiectele de asistență în beneficiul locuitorilor de pe ambele maluri ale Nistrului discutate la întrevederea viceprim-ministrului cu reprezentanta rezidentă a PNUD în Republica Moldova, Daniela Gasparikova
Nivelul apei în lacul Novodnestrovsk continuă să scadă. Comisia Nistreană va analiza situația hidrologică
Peste 3 500 de șoferi, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier. Cei mai mulți au depășit limita de viteză
Flux majorat de pasageri pe Aeroportul Chișinău: peste 811 mii de călători deserviți în luna iulie
Cod galben de caniculă, emis de meteorologi: temperaturile vor ajunge până la +35 de grade Celsius
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Japoniei în Republica Moldova
FOTO // Circulație deschisă pe un nou sector al drumului R8.1, între Arionești și Otaci. Vladimir Bolea: „Drumuri bune înseamnă deplasări sigure ale agenților economici și cetățenilor”
Marea Dictare Națională va fi organizată De Ziua Limbii Române, în PMAN. Dan Perciun: „Evenimentul are o semnificație aparte în acest an”
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu participanții la Programul DOR: „Țineți la rădăcinile voastre și nu vă feriți de încercări și greșeli – doar astfel puteți reuși”
MIDR răspunde operatorilor de transport: „Soluțiile aflate în consultare urmăresc ca cetățenii să beneficieze de servicii sigure, regulate și accesibile”
Explozia de la Crocmaz. MAE condamnă incidentul și recheamă ambasadorul Republicii Moldova la Moscova pentru consultări
VIDEO // Circa un milion de țigarete, ridicate într-un dosar de contrabandă. Produsele urmau a fi scoase ilegal din țară
Șefa statului condamnă o nouă încălcare a spațiului aerian: „Războiul Rusiei ne afectează direct”
Prețuri mai mici la carburanți, anunțate de ANRE: Benzina coboară sub pragul de 30 de lei
Ambasadorul Paun Rohovei: „Republica Moldova și Ucraina au demonstrat performanțe fără precedent în procesul de integrare europeană”
Un bărbat, reținut de CNA. Ar fi cerut 30 000 de euro pentru eliberarea unei persoane condamnate