ro

 

Economie
13 Iunie, 2026 / 13:50
/ 27 Aprilie, 2025

De Ziua Drapelului de Stat, un tricolor a fost arborat în vârful unui pilon instalat pe „Linia independenței energetice a țării - Vulcănești - Chișinău”

De Ziua Drapelului de Stat, un tricolor a fost arborat în vârful unuia dintre cei peste 100 de piloni instalaţi pe Linia electrică de 400 kV Vulcănești – Chișinău. Potrivit autorităților, odată finalizată, aceasta va permite importul de energie electrică din România, evitând regiunea transnistreană, și va elimina ultima pârghie de șantaj energetic din partea Rusiei, transmite MOLDPRES.

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a subliniat că, linia electrică, cu o capacitate proiectată de 630 MVA, va putea satisface transportul a jumătate din energia necesară în orele de consum maxim a țării și va fi gata până la finele acestui an.

„Dacă tricolorul este asociat cu lupta pentru independență a Republicii Moldova, atunci ce poate fi mai aproape de acesta decât Linia independenței energetice a țării - Vulcănești- Chișinău. Cristian Pilipeț, lucrător la înălțime la instalarea pilonilor, vă salută astăzi din vârful unuia dintre cei peste 100 de piloni deja instalaţi pe Linia electrică de 400 kV Vulcănești - Chișinău”, a afirmat Dorin Junghietu.

Ministrul a precizat că Republica Moldova a moștenit o infrastructură de transport a energiei electrice care s-a dezvoltat, însă nu suficient.

„Pentru o integrare mai bună în piața europeană, avem nevoie de interconexiuni. Proiectul Liniei Vulcănești – Chișinău avansează foarte bine. Avem deja un progres la tot proiectul de peste 60 la sută. Este vorba de peste 300 de fundații finalizate și 100 de piloni gata”, a spus Dorin Junghietu.

Lucrările de construcție a Liniei Electrice Vulcănești-Chișinău au început efectiv în aprilie 2024 și sunt parte a Proiectului de Dezvoltare a Sistemului Electroenergetic, finanțat de Grupul Băncii Mondiale. Valoarea acestuia este de 61 mil de euro, dintre care circa 27 mil de euro sunt pentru construcția liniei.

Construcția Liniei Electrice Vulcănești-Chișinău este un proiect de importanță strategică pentru securitatea energetică a țării noastre. Noua linie electrică va permite transportul energiei electrice din România sau alte piețe europene spre Chișinău, fără a trece prin Centrala electrică moldovenească, situată în regiunea transnistreană.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, despre rezultatele primei Conferințe investiționale Republica Moldova – UE: beneficii pentru cetățeni și mediul de afaceri

/ Acum 1 zi

Energie verde mai accesibilă: statul elimină unele taxe pentru echipamente și sisteme de stocare

/ Acum 1 zi

Aprobat de Guvern: reguli noi pentru stocarea gazelor naturale destinate regiunii transnistrene

/ Acum 1 zi

VIDEO // Proiectul politicii fiscale pentru 2027, propus spre consultări publice. Andrian Gavriliță: „Obiectivul este ca fiecare cetățean care muncește să câștige mai mult, iar fiecare antreprenor să poată investi ușor”

/ Acum 1 zi

Republica Moldova își consolidează securitatea energetică: Guvernul aprobă majorarea stocurilor de gaze naturale

/ Acum 1 zi

Aproape 1.900 de hectare din raionul Briceni vor fi conectate la un sistem modernizat de irigare

/ Acum 1 zi

Proiect votat de Parlament. Transportul feroviar va putea beneficia de cofinanțare pentru a spori mobilitatea în unele localități

/ Acum 2 zile

Votat de Parlament. Reguli europene și cerințe financiare mai stricte pentru societățile de investiții

/ Acum 2 zile

Lucrările la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate

/ Acum 2 zile

Fonduri europene și proiecte comune: Moldova intră în rețelele GECT

/ Acum 2 zile

Investiții de peste 20 de milioane de dolari în sectorul producerii laptelui: 13 ferme au beneficiat de finanțare prin programul AGGRI

/ Acum 2 zile

Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații: clădirile noi vor fi dotate cu infrastructură pentru fibră optică

/ Acum 2 zile

FOTO // Igor Grosu la Adunarea Generală a Asociației Businessului European: „Moldova devine parte a unui spațiu economic european tot mai integrat, mai predictibil și mai atractiv pentru investiții”

/ Acum 2 zile

Expoziția națională „Produs autohton” revine la Moldexpo în perioada 28-30 august. Companiile sunt invitate să depună cereri de participare

 


 
/ Acum 16 ore

Țările UE au agreat deschiderea primului cluster de negocieri. Ursula von der Leyen: „Extinderea rămâne una dintre cele mai mari povești de succes ale UE”

/ Acum 16 ore

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ Acum 17 ore

Statele UE au aprobat deschiderea primului cluster de negocieri. Cristina Gherasimov: „Această decizie confirmă recunoașterea progreselor înregistrate de țara noastră”

/ Acum 17 ore

FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului

/ Acum 18 ore

Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA

/ Acum 18 ore

FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic

/ Acum 19 ore

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești

/ Acum 20 ore

Fenomenul fraudelor telefonice și online, în continuă creștere. IGP gestionează 754 de dosare de escrocherie

/ Acum 20 ore

FOTO // Salvatorii au efectuat peste 30 de misiuni în urma ploilor înregistrate pe teritoriul țării

/ Acum 20 ore

Președinta Maia Sandu a transmis condoleanțe după accidentul din Ungaria: „Instituțiile responsabile sunt în contact cu autoritățile maghiare și depun efort pentru a oferi asistența necesară”

Vezi mai multe