ro

 

Economie
16 August, 2026 / 11:12
/ 19 Martie, 2025

Două proiecte regionale de infrastructură derulate în raionul Ştefan Vodă, apreciate la faţa locului de vicepremierul Vladimir Bolea

Vicepremierul Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale (MIDR), după ce a participat ieri la prima ședință ordinară a Consiliului Regional pentru Dezvoltare (CRD) Sud din acest an, desfăşurată la Ştefan Vodă, a vizitat câteva proiecte din regiune, transmite MOLDPRES.

Astfel, oficialul a vizitat proiectul de revitalizare a centrului istoric Kizil din orașul Ștefan Vodă. Proiectul cu o valoare de 8,86 mln lei, este implementat de Agenția de Dezvoltare Regională  Sud și urmărește îmbunătățirea calității vieții locuitorilor prin protejarea patrimoniului cultural-istoric și modernizarea infrastructurii tehnico-edilitare.

Lucrările planificate includ reconstrucția unui pod medieval din piatră peste râul Gealair, a unor obiective istorice valoroase, precum fântâna germană și clopotnița, pavarea a 1.220 metri de trotuare pietonale, amenajarea unei parcări și a 1,6 hectare de spațiu verde, curățarea și pavarea a 610 metri din albia râului, pentru prevenirea inundațiilor și amenajarea unui traseu pitoresc.

Pentru a disemina bune practici de dezvoltare locală, a fost organizată şi o vizită la proiectul „Revitalizăm satul: amenajarea spațiului public al comunei Purcari, raionul Ștefan Vodă". Acesta prevede crearea și dotarea unei zone de agrement cu teren de volei, spațiu pentru fitness, echipamente de joacă și un havuz, pentru cei 2,4 mii locuitori ai comunei, dintre care circa 350 copii.

Proiectul este realizat în cadrul Programului Național „Satul European", ediția I, program gestionat de Oficiul Național de Dezvoltare Regională Locală (ONDRL).

Ștefan Vodă

 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

BNM: rata anuală a inflației va avea o tendință ascendentă până la finele anului curent, iar ulterior va scădea

/ Acum 2 zile

DOC// R. Moldova accesează o finanțare de 150 de milioane de euro pentru proiectul „Livada Moldovei II”. Legea, publicată în Monitorul Oficial

/ Acum 2 zile

VIDEO // Podul peste râul Lunguța din Taraclia intră într-o nouă etapă de reparație

/ Acum 2 zile

Se ieftinesc carburanții. Benzina coboară sub pragul de 30 de lei

/ Acum 2 zile

Ministerul Infrastructurii clarifică tranzitul mărfurilor ucrainene și dă asigurări că exportatorii moldoveni nu vor fi afectați

/ Acum 2 zile

Energocom a achiziționat integral volumele de gaze necesare pentru următorul sezon rece

/ Acum 3 zile

ANSA cere fermierilor să țină evidența tratamentelor fitosanitare în perioada recoltării

/ Acum 3 zile

Venituri de circa 100 de milioane de lei declarate de influenceri și vloggeri, cu obligații fiscale de peste 12 milioane de lei achitate la buget

/ Acum 3 zile

Expoziția „Produs Autohton” va fi inaugurată pe 28 august la Moldexpo: două recorduri naționale și peste 300 de companii participante

/ Acum 3 zile

Leul se apreciază față de principalele valute. Euro coboară sub pragul de 20 de lei

/ Acum 3 zile

Republica Moldova își modernizează sectorul piscicol printr-un program strategic până în 2030

/ Acum 3 zile

VIDEO // Conferința Națională Vitivinicolă revine la Chișinău cu ediția a XI-a, pe 25 august

/ Acum 3 zile

Fermierii mai au două zile pentru a solicita plățile directe pentru lapte

/ Acum 3 zile

Un nou sens giratoriu va fi amenajat la intrarea în municipiul Cahul