Expert internațional: Moldova are condiții favorabile pentru cultivarea nucilor, iar aplicarea unor practici moderne poate ajuta fermierii
Expertul internațional în industria nuciferă, James Olson, vine la Chișinău pentru a împărtăși soluții practice cultivatorilor din Moldova, transmite MOLDPRES
Cultivatorii de nuci din Republica Moldova vor avea ocazia să învețe direct de la unul dintre cei mai experimentați specialiști din industria nuciferă globală. James Olson, directorul Olson Trading Company și expert în gestionarea livezilor de nuci, va participa la Conferința Națională a Nucicultorilor 2025, organizată de Asociația Nucicultorilor din Moldova.
Cu peste 30 de ani de experiență în domeniu, James Olson și-a început activitatea în livezile și pepinierele familiei sale din California, dezvoltând de-a lungul timpului proiecte de referință în întreaga lume. Absolvent al California State University Fresno, Olson a fost implicat în crearea și optimizarea mai multor livezi de înaltă productivitate în SUA și Europa. Are o experiență vastă în managementul livezilor, nutriția solului, irigare eficientă și combaterea integrată a dăunătorilor.
James Olson va vizita plantații de nuci din țara noastră, iar, ulterior, în cadrul Conferinței, va veni cu recomandări practice pentru producători. De asemenea, va analiza potențialul țării de a deveni un jucător mai competitiv pe piața europeană.
Subiectele-cheie abordate în prezentare
- Tehnici moderne de gestionare a livezilor – tăieri de iarnă, formarea arborilor tineri și optimizarea producției.
- Managementul nutriției și fertilizării – planificarea corectă a fertigării bazată pe analize de sol și frunze.
- Strategii de protecție fitosanitară – combaterea integrată a dăunătorilor și bolilor pentru livezi sănătoase și productive.
- Procesarea și menținerea calității – metode avansate de procesare pentru a crește prezența nucilor moldovenești pe piața internațională.
- Marketing și acces la piețele externe – cum pot producătorii moldoveni să-și îmbunătățească poziția pe piața europeană.
Moldova are condiții favorabile pentru cultivarea nucilor, iar aplicarea unor practici moderne poate ajuta fermierii să îmbunătățească și mai mult productivitatea și să devină competitivi pe piață, a declarat Olson.
Conferința Națională a Nucicultorilor este o oportunitate unică pentru producătorii locali de a primi sfaturi practice și strategii aplicabile, bazate pe experiența unui expert care a contribuit la dezvoltarea unor livezi de succes în întreaga lume. Evenimentul va avea loc pe 27 februarie.
Olson Trading Company este o companie specializată în consultanță tehnică și management agricol, oferind expertiză în dezvoltarea livezilor de nuci, optimizarea producției și integrarea tehnologiilor avansate în agricultură.
Leul se apreciază față de euro și dolar
Plățile prin EVO rămân avantajoase: campania de 10% cashback, extinsă până la sfârșitul anului
Agenția Navală: Republica Moldova a fost exclusă din Lista Neagră a Memorandumului de la Paris privind Controlul Statului Portului
Gala contribuabilului onest // 100 de agenți economici au primit certificate de credibilitate
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Lucrările la Linia Vulcănești-Chișinău au fost finalizate. Operarea comercială a Liniei ar urma să înceapă către finele lunii august”
Rapoartele de activitate ale Curții de Conturi pentru anii 2024 - 2025, audiate de Comisia parlamentară pentru control al finanțelor publice
FOTO // Lucrările de reparație a drumului R26 între Zaim și Căușeni au ajuns la 76%
Subvenții pentru fermieri: circa 54 de milioane de lei, autorizate spre plată în luna iunie
Republica Moldova și România își extind cooperarea pentru dezvoltarea proiectelor de infrastructură
Record pe bursa energiei electrice: 542 MWh tranzacționați într-o singură zi, echivalentul a circa 4% din consum
Ministrul Dorin Junghietu, la Montreal: „Eficiența energetică este cea mai bună investiție pentru a reduce facturile cetățenilor”
Investiții pentru dezvoltarea localităților: Documentul unic de program a fost completat cu peste 115 proiecte noi
Guvernul demarează procesul de reorganizare a APP. Instituția va trece în coordonarea MDED
Google a desemnat Coob Ads drept official Google Ads Sales Representative în Moldova
VIDEO // Amalgamare voluntară la Cahul: trei localități se unesc într-o singură primărie, cu un stimulent de 16 milioane de lei din partea Guvernului
Medalie de bronz pentru Republica Moldova la Campionatul Mondial U23: canoistul Mihai Chihaia a urcat pe podium
Trump și Netanyahu au convenit să se întâlnească în curând în SUA, în continuarea eforturilor de a pune capăt conflictului din Orientul Mijlociu
Flux sporit de călători în punctele de trecere a frontierei: circa 84 de mii de traversări în doar 24 de ore
Școlile vor reveni la sistemul de aplicare a notelor pentru elevii din clasa a IV-a
Numărul persoanelor care au avut de suferit în urma focarului de toxiinfecție alimentară înregistrat în Chișinău a crescut
Statele Unite ale Americii marchează Ziua Independenței
Locuitorii și oaspeții capitalei, invitați la târguri cu produse autohtone
FOTO // Parlamentul și Arcul de Triumf, iluminate în culorile drapelului SUA la 250 de ani de la adoptarea Declarației de Independență
R. Moldova și Ucraina avansează în procesul de aderarea la UE. Statele membre au aprobat deschiderea unui nou capitol de negocieri
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă cer variabil și precipitații de scurtă durată
FOTO // Parlamentul găzduiește expoziția „Oameni pentru care punem umărul”, dedicată societății civile
Alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei au fost stabilite pentru data de 15 noiembrie
FOTO // Produsele moldovenești, promovate prin diplomația economică. Vicepremierul Mihai Popșoi: „Fiecare diplomat poate deveni un ambasador al produselor moldovenești în țara pe care o reprezintă”
Angajații din transporturi și infrastructură vor beneficia de garanții sociale extinse
OPINIE // Expertul Andrei Curăraru: Demisia Guvernului reflectă eșecul gestionării reformei fiscale și al comunicării publice