Granturi pentru reabilitarea energetică a blocurilor locative. Dosarele pot fi depuse la CNED
Asociațiile de proprietari din condominiu pot beneficia de granturi pentru reabilitarea energetică a blocurilor locative. Lucrările vor permite reducerea facturilor la energie și creșterea nivelului de confort termic, transmite MOLDPRES.
Finanțarea va fi oferită prin Fondul pentru Eficiență Energetică în sectorul Rezidențial din Moldova (FEERM). Mai exact, 70% din valoarea lucrărilor va fi acordată de CNED sub formă de grant din Programul FEERM, iar 30% reprezintă contribuția din partea asociației de locatari.
În funcție de gradul de vulnerabilitate energetică al proprietarilor de apartamente din bloc, aceștia vor beneficia de alocație din Fondul de reducere a vulnerabilității energetice pentru acoperirea parțială a contribuției. Proprietarii apartamentelor vor achita diferența dintre valoarea contribuției și valoarea alocației.
La concurs pot participa Asociațiile care dispun de rapoarte de audit energetic și documentație de proiect.
Asociațiile de locatari interesate pot depune dosarul de aplicare în format electronic, pe adresa de e-mail: office@cned.gov.md, sau pe suport de hârtie, la sediul CNED.
Potrivit CNED, reabilitarea energetică a blocurilor locative va aduce o serie de beneficii pentru locatari, printre care reducerea facturilor la energie urmare a creșterii eficienței energetice a clădirii, creșterea nivelului de confort termic în apartamente și a calității vieții locatarilor, creșterea valorii de piață a proprietății și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în atmosferă.
Fondul pentru Eficiență Energetică în sectorul Rezidențial din Moldova (FEERM) este un program național, cu un buget de 1,4 miliarde de lei, destinat finanțări proiectelor de reabilitare energetică a locuințelor din Republica Moldova. Programul susține atât blocurile multietajate, cât și gospodăriile individuale, pentru îmbunătățirea eficienței energetice și reducerea emisiilor de carbon din sectorul energetic.
Energocom continuă achiziția de gaze pentru următorul sezon rece
DOC // Asociațiile de proprietari din condominiu vor putea accesa mai ușor credite pentru renovarea energetică a blocurilor locative
Fermierii au accesat aproape 600 de milioane de lei prin credite cu dobândă redusă
Leul moldovenesc se apreciază față de euro și dolar
FOTO // O nouă hală de producere la Cimișlia deschide oportunități pentru antreprenorii din regiune
Energocom prezintă evoluția prețului la gaz pe piața europeană: „Piața rămâne sensibilă la evoluțiile geopolitice”
Compania din România, Nuclearelectrica, achiziționează electricitate din Ucraina, cu sprijinul furnizorului de energie din Republica Moldova
VIDEO // Programul Tichetelor de Vacanță, lansat oficial. Angajații pot valorifica un sprijin de până la 8700 de lei pentru vacanțe în Republica Moldova
FOTO // O intersecție cu risc ridicat de accidente din Anenii Noi a fost reamenajată
Energocom: disponibilitatea energiei electrice este influențată de situația din regiune
ANRE va modifica două metodologii privind reglementarea sectorului gazelor naturale
Serviciul Vamal a încasat peste 988 de milioane de lei în ultima săptămână
Dolarul se ieftinește, iar euro își menține valoarea
Statul va interveni pentru a ajuta cetățenii în cazul scumpirii gazelor naturale. Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Guvernul va veni cu soluții, nu putem să lăsăm oamenii în fața scumpirilor”
La Văleni au fost descoperite fragmente ale unei drone
Republica Moldova va avea primul laborator acreditat european pentru diagnosticul virusurilor viței-de-vie
FOTO // Apa potabilă ajunge mai aproape de locuitorii din Suruceni, Nimoreni și Malcoci, raionul Ialoveni
Președinta Maia Sandu, despre Guvernul Tofan: „Planurile de dezvoltare sunt mari și ambițioase. Este nevoie de multă energie și stabilitate pentru a reuși”
VIDEO // Oraşul Strășeni va avea un parc modern cu alei reabilitate, spații verzi și zone pentru copii
Livrările de rachete interceptoare către Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut
Festivalul Lupilor revine la Orheiul Vechi cu trei zile de concerte și activități culturale
Investițiile și proiectele energetice, priorități pe agenda relației dintre Moldova și SUA
VIDEO // R. Moldova va marca Ziua Independenței printr-o paradă militară solemnă. Maia Sandu: „Evenimentul reflectă eforturile pentru consolidarea capacităților de apărare”
Curtea de Apel a menținut condamnarea unui fost deputat pentru îmbogățire ilicită. Acesta va achita statului peste 2,4 milioane de lei
O nouă instituție de învățământ profesional tehnic în sudul țării: Guvernul a aprobat înființarea Colegiului moldo-turc la Comrat
ARMENPRESS: Oficiali din Armenia și SUA discută lansarea rapidă a programului TRIPP
VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre crizele energetice și hidrologice: „Guvernul va face tot posibilul pentru a atenua consecințele”
FOTO // Autoritățile din Moldova și Ucraina au evaluat situația de pe Nistru și pregătesc măsuri pentru diminuarea riscurilor
Măsuri de economisire a energiei la Parlament. Instituția limitează consumul de electricitate și apă caldă
VIDEO // O femeie a fost înșelată cu peste 277 de mii de lei printr-o falsă platformă de investiții online