ro

 

Economie
11 Mai, 2026 / 06:56
/ 15 Aprilie, 2025

În patru ani, Moldova a crescut de opt ori capacitatea de producere a energiei regenerabile. Dorin Recean: „Avem un potențial mare de dezvoltare”

Capacitatea de producere a energiei regenerabile a crescut de opt ori în ultimii patru ani, ajungând la aproape 650 MW. Aceasta înseamnă că acum, în zile cu condiții meteo favorabile, până la 30% din energia consumată în Moldova vine din surse regenerabile, un obiectiv setat anterior pentru anul 2030. Pentru comparație, în 2020, doar 3% din consum provenea din energia verde, transmite MOLDPRES.

Premierul Dorin Recean a declarat că Republica Moldova are un potențial mare de dezvoltare în domeniul energiei verzi, iar în curând capacitatea de producere a energiei regenerabile va crește cu 165 MW, datorită unei licitații încheiate recent de construcție a parcurilor eoliene și fotovoltaice de mare capacitate.

„În ultimii patru ani, Guvernul a făcut pași concreți pentru a îmbunătăți securitatea energetică a Republicii Moldova. Avem două obiective în acest domeniu: să creștem ponderea energiei regenerabile din consumul național și să devenim exportatori de energie, pentru că Republica Moldova are un potențial de producere mare”, a declarat Dorin Recean, care a avut o întrevedere cu directorul Agenției Internaționale pentru Energie Regenerabilă (IRENA), Francesco La Camera.

Dorin Recean a menționat că Republica Moldova își propune să atragă investiții care să o transforme dintr-un consumator într-un exportator de energie verde.

„În această toamnă vom lansa o licitație pentru construcția de parcuri eoliene însoțite de sisteme de stocare a energiei. Aceasta ne va permite să facem rețeaua mai stabilă și eficientă”, a spus premierul Dorin Recean.

În paralel, continuă lucrările de interconectare a rețelei noastre electrice cu cea a Uniunii Europene. În acest sens, Dorin Recean a dat asigurări că Linia de tensiune înaltă Chișinău-Vulcănești va fi finalizată până la sfârșitul anului.

„Pentru prima dată în 33 de ani, cetățenii nu vor mai risca să rămână fără lumină din cauza unor decizii din extern motivate politic”, a conchis premierul.

Ministerul Energiei a anunțat recent că în Republica Moldova urmează a fi construite noi parcuri de mare capacitate de producere a energiei din surse regenerabile, însoțite de baterii de stocare a energiei. Licitația în acest sens urmează a fi lansată în toamna acestui an.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

DOC // Un singur intermediar între producător și consumator. Noua lege a fost publicată în Monitorul Oficial

/ Acum 3 zile

DOC // Taxe și accize unificate pe ambele maluri ale Nistrului. Noile reguli au intrat de astăzi în vigoare

/ Acum 3 zile

Dolarul se ieftinește cu 15 bani într-o singură zi

/ Acum 4 zile

Ministrul Infrastructurii: „Podul de Flori” și primul tronson de autostradă vor fi gata în 2026

/ Acum 4 zile

Un nou cadru de reglementare pe piața asigurărilor: reguli clare pentru intermediari și protecție sporită pentru clienți

/ Acum 4 zile

Un nou regulament privind racordarea la rețelele electrice, aprobat de ANRE: reguli clare, acces echitabil și mecanisme moderne

/ Acum 4 zile

Primul tronson de cale ferată electrificată din Republica Moldova, parte a conexiunii cu UE. Vicepremierul Vladimir Bolea: „Un pas strategic spre transport modern, mai ieftin și mai eficient”

/ Acum 4 zile

Perspectivele privind dezvoltarea pieței de capital și rolul pieței financiare în susținerea accesului la locuințe, prezentate de Anca Dragu la Reuniunea Plenară ECBC din Norvegia

/ Acum 4 zile

VIDEO // Expoziția „Republica Moldova prezintă” va fi organizată la Brașov în perioada 27-28 iunie

/ Acum 4 zile

Dorin Junghietu, la SolarPower Europe Summit: „Solarul și sistemele de stocare reprezintă astăzi instrumente de suveranitate, reziliență și acces sigur la energie”

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, despre situația de pe piața zahărului: „Vom avea discuții cu toate părțile interesate”

/ Acum 4 zile

O echipă de experți a FMI vine la Chișinău. Premierul Alexandru Munteanu: „Este o etapă importantă în dialogul nostru economic”

/ Acum 4 zile

Linia feroviară Giurgiulești–Cahul, complet funcțională. Vicepremierul Vladimir Bolea: „Se discută transferul transportului de marfă de pe rutier pe calea ferată”

/ Acum 4 zile

Restanțele salariale ale angajaților Î.S. „Calea Ferată din Moldova” au fost achitate integral. Vicepremierul Vladimir Bolea: „Astăzi discutăm despre dezvoltarea întreprinderii”