ro

 

Economie
28 Februarie, 2026 / 23:11
/ 17 Martie, 2025

În patru localități din raionul Soroca se desfășoară lucrări de construcție-montaj a rețelelor de alimentare cu apă potabilă din Nistru

În patru localități din raionul Soroca se desfășoară lucrări de construcție-montaj a rețelelor de alimentare cu apă potabilă din râul Nistru. Lucrările sunt executate în cadrul unui proiect de dezvoltare regională realizat de Guvernul Republicii Moldova, prin Agenția de Dezvoltare Regională (ADR) Nord, din sursele Fondului Național pentru Dezvoltare Regională și Locală (FNDRL) și din contribuții locale, transmite MOLDPRES.

Conform primului contract (lot 4), în valoare de 21,02 mil. lei, SRL „Foremcons” SC s-a angajat să construiască rețele exterioare de alimentare cu apă potabilă în satele Vasilcău, Inundeni și Ruslanovca din comuna Vasilcău. Durata de execuție a lucrărilor contractate este de maxim zece luni de la primirea ordinului de începere a execuției emis de ADR Nord.

Conform celui de-al doilea contract (lot 1), în valoare de 4,4 mil. lei, SRL „Fedion-Com” s-a angajat să construiască rețele de aprovizionare cu apă potabilă în satul Alexandru cel Bun din comuna Volovița. Durata de execuție a lucrărilor contractate este de maxim șase luni de la primirea ordinului de începere a execuției emis de ADR Nord.

Proiectul „Construcția sistemelor de alimentare cu apă în șapte localități din raionul Soroca” prevede construcția a peste 89 km de rețelele interne de distribuție a apei potabile din râul Nistru în satele Alexandru cel Bun, Vasilcău, Racovăț, Slobozia-Cremene, Slobozia-Vărăncău, Inundeni și Ruslanovca, unde locuiesc peste 10 mii de cetățeni. În prezent, în cadrul proiectului sunt în desfășurare procedurile de achiziții publice pentru construcția rețelelor exterioare de alimentare cu apă în satul Racovăț (lot 2) și satele Slobozia-Cremene și Slobozia-Vărăncău din comuna Vărăncău (lot 3).

Noul proiect de asigurare cu apă din raionul Soroca reprezintă o continuitate a proiectului „Apa – necesitate primordială pentru o viață calitativă în Regiunea de Dezvoltare Nord”, implementat de ADR Nord în perioada iulie 2022 – decembrie 2023, prin care a fost asigurat accesul localităților beneficiare la apă prin construcția unui apeduct magistral cu lungimea de 30,5 km, conectat la apeductul Soroca-Bălți, 6 rezervoare de apă și 9 castele de apă.

Soroca

 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Drumarii intervin pe mai multe tronsoane naționale: lucrări de plombare cu asfalt rece în desfășurare

/ Acum 2 zile

DOC // 1,82 miliarde de lei pentru drumurile naționale în 2026: Programul Fondului rutier, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 2 zile

Cotații în ușoară creștere, anunțate pentru euro și dolar

/ Acum 3 zile

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, la Bruxelles: „Cooperarea Republicii Moldova cu UE continuă să se consolideze, cu rezultate importante în diverse domenii”

/ Acum 3 zile

Progresele Republicii Moldova în domeniul digital și prioritățile comune, discutate de vicepremierul Eugeniu Osmochescu cu vicepreședinta executivă a Comisiei Europene

/ Acum 3 zile

Autoritățile mobilizează companiile „Drumuri” după degradarea carosabilului: intervenții urgente și program amplu de reparații rutiere

/ Acum 3 zile

VIDEO // Ludmila Catlabuga: „Moldova nu denunță acordurile comerciale cu CSI, dar exporturile agroalimentare se reorientează spre UE”

/ Acum 3 zile

VIDEO // Importul de carne de pasăre din Ucraina, reluat treptat: Ministerul Agriculturii pune condiții stricte de siguranță alimentară

/ Acum 3 zile

Conferința AgTech 2026, organizată în martie la Chișinău: digitalizarea și tehnologiile inteligente devin priorități pentru agricultura din R. Moldova

/ Acum 3 zile

Ministrul Dorin Junghietu, la Transatlantic Gas Security Summit: „Parteneriatul cu SUA este esențial pentru consolidarea securității energetice în Europa Centrală și de Est”

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la aprobarea Fondului Rutier 2026: „Drumuri europene, zero toleranță la corupție”

/ Acum 3 zile

Fondul Rutier 2026, pus în aplicare. Vladimir Bolea: „1,8 miliarde de lei pentru drumurile naționale - infrastructura nu este un lux, este o necesitate”

/ Acum 3 zile

Ministrul Finanțelor, despre valoarea TVA în sectorul Horeca: „Este prematur să spunem cât va fi cota”

/ Acum 3 zile

Ministerul Energiei a transmis solicitarea de inițiere a verificării privind transpunerea Pachetului de Integrare a Pieței de Energie Electrică