Integrarea sistemului financiar moldovenesc în spațiul european: Băncile din Republica Moldova au depus primele dosare pentru aderarea la SEPA
Banca Națională a Moldovei (BNM) a anunțat că au fost depuse primele dosare de conectare la Zona Unică de Plăți în Euro (SEPA). Prin prezentarea acestor cereri, băncile din Republica Moldova inițiază procesul de aderare la SEPA Credit Transfer (SCT) – o etapă esențială pentru integrarea sistemului financiar moldovenesc în spațiul european, transmite MOLDPRES.
„Acest moment marchează angajamentul ferm al băncilor din Moldova pentru participarea activă în SEPA și conectarea la infrastructura europeană de plăți”, a menționat BNM.
Procesul este coordonat și susținut de Banca Națională a Moldovei și are loc prin intermediul Asociației Băncilor din Moldova (ABM), în calitate de NASO – Organizație Națională de Suport pentru Aderare (National Adherence Support Organisation).
Guvernatoarea BNM, Anca Dragu a declarat că aderarea Republicii Moldova la SEPA înseamnă o deschidere reală către Uniunea Europeană, o punte financiară sigură între Moldova și cetățenii săi, oriunde s-ar afla.
„Prin acest angajament, conectăm familii, sprijinim diaspora, ușurăm viața oamenilor și susținem dezvoltarea companiilor moldovenești. Transferurile devin mai rapide, mai sigure și mai ieftine, iar fiecare tranzacție ne apropie de standardele unei economii europene moderne și echitabile”, a declarat guvernatoarea BNM, cu prilejul primelor cereri depuse.
Potrivit BNM, aderarea la SEPA Credit Transfer (SCT) oferă mai multe beneficii, inclusiv transferuri rapide și sigure în euro către cele 40 de țări membre SEPA, reducerea costurilor și creșterea transparenței în procesul de plată, eficiență sporită pentru cetățeni, întreprinderi și companii cu activitate internațională.
„Aderarea la SEPA nu este doar un pas tehnic – este o declarație de angajament față de standarde europene și un sprijin concret pentru cetățenii și companiile care operează internațional”, a afirmat Dorel Noroc, președintele Asociației Băncilor din Moldova.
Republica Moldova a fost inclusă oficial în SEPA pe 6 martie 2025.
SEPA (Single Euro Payments Area) este o inițiativă europeană care permite realizarea de plăți transfrontaliere în euro, în condiții identice cu cele naționale. Sistemul elimină diferențele dintre plățile interne și cele internaționale și include toate țările UE, precum și alte state și teritorii participante.
Calculele arată că, prin această aderare, Moldova va economisi imediat circa 12 milioane de euro anual, iar pe termen mediu până la 20 de milioane de euro, bani care rămân în economia națională și sprijină dezvoltarea afacerilor.
DOC // Noi facilități pentru investițiile în energie regenerabilă și stocarea electricității
Dolarul se apreciază, iar cotația euro scade ușor
Moldova accelerează integrarea în rețeaua europeană de transport. O Declarație de intenție pentru modernizarea coridoarelor rutiere strategice și reformarea sectorului drumurilor a fost semnată la Bruxelles
Republica Moldova va putea dezvolta mai rapid interconectările energetice cu UE: proiect aprobat de Guvern
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu reprezentanți ai BERD: „Viitorul economiei Republicii Moldova se construiește prin reforme, investiții și încrederea partenerilor”
Ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga: „Discutăm cu fermierii pentru a identifica soluții și o poziție comună care vizează politica fiscală”
VIDEO // Prioritățile pentru dezvoltarea turismului în următorii patru ani, stabilite de Guvern
FOTO // Republica Moldova și România au marcat centenarul aviației civile prin reconstituirea simbolică a rutei București–Chișinău
Premierul Alexandru Munteanu, despre proiectul politicii fiscale: „Vom analiza fiecare sugestie, dar direcția nu se va schimba. Trebuie să fim eficienți”
Sistemul național de prevenire și combatere a spălării banilor va fi aliniat la standardele UE
Finanțare de 150 de milioane de euro pentru creșterea competitivității sectorului agricol. Guvernul inițiază negocierile pentru proiectul „Livada Moldovei II”
Premierul Alexandru Munteanu anunță că Agenția Proprietății Publice va fi reorganizată: „Avem nevoie de gestionare corporativă profesională”
Sprijin financiar pentru fermierii afectați de seceta de anul trecut: AIPA a recepționat 345 de cereri
Euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește
Temperaturi caniculare în R. Moldova. AND impune restricții de circulație pentru mijloacele de transport de mare tonaj
IGSU îndeamnă cetățenii să respecte regulile de siguranță la scăldat
Atenție, călători! Trafic sporit la postul Giurgiulești - Galați, pe sensul de ieșire din țară
Republica Moldova marchează 12 ani de la semnarea Acordului de Asociere cu UE
Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA
VIDEO // Cetățenii, îndemnați să verifice contul personal de asigurări sociale. CNAS: „Aceste informații sunt esențiale pentru stabilirea pensiilor și indemnizațiilor”
Peste 174 000 de persoane au beneficiat, în luna mai, de medicamente și dispozitive medicale compensate
Piața de capital din Moldova în expansiune: CNPF anunță creșteri semnificative și noi instrumente financiare în 2025
„Republica Moldova are nevoie de un guvern stabil la București”. Președintele Parlamentului, despre așteptările de la noul executiv român
Igor Grosu, despre proiectul privind unirea Republicii Moldova cu România, adoptat tacit la București: „Am văzut mai multe zâmbete decât panică”
Reforma Serviciului pentru Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor, votată de Parlament în prima lectură
Ministerul Energiei: peste 60% dintre acțiunile asumate pentru integrarea în piața energetică europeană sunt deja realizate
VIDEO // Piețele s-au umplut de fructe și legume de sezon. Care sunt prețurile
Oportunitățile investiționale ale Republicii Moldova și noi proiecte de cooperare, pe agenda vizitei vicepremierului Eugeniu Osmochescu în Austria
Programul URBACT: Noi oportunități de sprijin pentru orașele și municipiile din Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp