ro

 

Economie
02 Aprilie, 2026 / 19:01
/ 25 Aprilie, 2025

Investiții de 27,3 milioane de lei în valori mobiliare de stat, în doar patru zile de la lansarea perioadei de subscriere

Peste 350 de tranzacții și investiții în valoare de 27,3 milioane de lei au fost înregistrate pe platforma eVMS.md în doar patru zile de la lansarea actualei perioade de subscriere, care se va încheia pe 30 aprilie, transmite MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Finanțelor, perioada de subscriere a fost lansată la începutul săptămânii curente, iar în cadrul acesteia cetățenii pot subscrie obligațiuni de stat cu maturitatea de doi ani, având o rată a dobânzii de 7,8% și cu maturitatea de trei ani, cu o rată a dobânzii de 8%.

Valoarea nominală a fiecărei obligațiuni este de 100 de lei. Dobânda este fixă pentru ambele opțiuni și este scutită de impozit. Data decontării este 2 mai 2025, iar primul cupon va fi achitat pe 2 noiembrie 2025.

De la lansarea platformei eVMS.md, în vara anului trecut, au fost desfășurate trei subscrieri, iar suma totală investită de cetățeni a ajuns la 475,7 milioane de lei, depășind cu 90,3% volumul ofertei disponibile.

Valorile Mobiliare de Stat sunt unul dintre cele mai sigure instrumente de investiții, datorită garanției integrale oferită de stat. Prin intermediul VMS, statul se împrumută de la cetățeni pentru a finanța proiectele de dezvoltare și creștere economică a țării. VMS includ bonuri de trezorerie, care se emit pe un termen de până la un an, și obligațiuni de stat, care se emit pe termene mai mari de un an.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

MDED estimează o creștere a PIB de 2,2% în anul 2026, urmată de o accelerare graduală pe termen mediu

/ Acum 1 zi

Ministrul Energiei: „Crizele recente ne determină să accelerăm reformele și să investim mai mult în infrastructura energetică”

/ Acum 1 zi

Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, la București: „Republica Moldova devine un motor de creștere economică în Europa de Sud-Est”

/ Acum 1 zi

FOTO // Administrația Drumurilor a mobilizat utilajele pentru reparația sectoarelor degradate în sudul și centrul țării

/ Acum 1 zi

FOTO // Experiența Letoniei în transportul cu emisii zero și digitalizarea serviciilor va fi aplicată în Moldova

/ Acum 1 zi

Încasările Fiscului la buget, în creștere cu 12,7 la sută în trei luni din anul curent

/ Acum 1 zi

Ministrul Dorin Junghietu: „Resursele financiare disponibile trebuie direcționate prioritar către modernizarea și extinderea rețelelor electrice”

/ Acum 1 zi

Guvernul a prelungit cu trei ani termenul de privatizare a locuințelor de stat din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Peste 166 de milioane de lei au fost autorizate de AIPA pentru subvenționarea fermierilor în luna martie

/ Acum 1 zi

FOTO // Peste două mii de hectare din localitățile Tudora și Crocmaz vor avea acces la irigare prin proiectul AGGRI

/ Acum 1 zi

Ministrul Energiei anunță costurile estimative pentru reparația Liniei Isaccea - Vulcănești

/ Acum 1 zi

Stocurile de carburanți ar putea crește în perioada următoare. Directorul CNMC: „Avem un grafic clar al importurilor”

/ Acum 1 zi

Autoritățile anunță reformarea Programului „Prima Casă”: Cum vrea statul să ieftinească apartamentele

/ Acum 1 zi

Peste 3500 de tone de benzină și motorină, importate marți în Republica Moldova