Linia electrică Vulcănești–Chișinău, aproape de finalizare. Ministrul Energiei promite securitate energetică sporită pentru Republica Moldova
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a anunțat că lucrările la linia electrică de înaltă tensiune Vulcănești–Chișinău sunt finalizate în proporție de 90%, iar proiectul urmează să fie pus în funcțiune până la sfârșitul anului. Declarațiile au fost făcute în această seară la TVR Moldova, informează MOLDPRES
Potrivit oficialului, au fost instalați aproximativ 128 de kilometri de conductori, toate fundațiile pentru piloni sunt finalizate, iar mai puțin de 40 de piloni mai trebuie asamblați și ridicați. „Suntem aproape gata de finalizarea lucrărilor de construcții”, a declarat Junghietu, subliniind că toți contractorii sunt angrenați pentru a termina lucrările până la finele anului.
Proiectul include și modernizarea stațiilor electrice de la Vulcănești și Chișinău, unde se montează transformatoare și echipamente noi.
„La Chișinău se lucrează la asamblarea celor patru transformatoare, iar la Vulcănești s-au instalat structurile metalice principale. Imediat ce vremea va permite, se va trece la montarea echipamentului”, a precizat ministrul.
Odată finalizată, linia de 400 kV va permite Republicii Moldova să importe peste 50% din energia necesară direct din România, eliminând vulnerabilitatea creată de actuala rută care trece prin regiunea transnistreană.
„Nu vom mai depinde de acea manetă de la Tiraspol, care poate fi trasă oricând și poate deveni un element de șantaj. Betonăm securitatea energetică a Republicii Moldova”, a declarat Dorin Junghietu.
Ministrul a subliniat că noua infrastructură nu doar va asigura independența energetică, ci va transforma țara într-un jucător regional.
„Când e surplus de energie, putem s-o direcționăm spre România sau s-o exportăm în Ucraina, unde există cerere mare din cauza atacurilor asupra infrastructurii. Astfel, Republica Moldova trece din postura de stat dependent de energia din Rusia în cea de stat care poate exporta energie electrică”, a adăugat oficialul.
Dorin Junghietu a menționat că linia Vulcănești–Chișinău este unul dintre elementele cheie ale strategiei de integrare energetică cu rețeaua europeană și de consolidare a sistemului electric național.
Lucrările de construcție a LEA Vulcănești-Chișinău au început efectiv în aprilie 2024 și sunt parte a Proiectului de Dezvoltare a Sistemului Electroenergetic, finanțat de Grupul Băncii Mondiale. Valoarea acestuia este de 61 milioane de euro, dintre care circa 27 de milioane de euro sunt pentru construcția Liniei.
LEA Vulcănești–Chișinău, cu o lungime de 157 km, va include peste 500 de piloni și 1500 km de conductoare pe cele trei faze, creând o legătură strategică între sudul și centrul țării. Proiectul traversează opt raioane și 35 de localități. În funcție de regimul sistemului electroenergetic, linia va putea asigura tranzitul unui flux de până la 630 MVA de putere, ceea ce ar putea satisface necesitatea a 50% din consumul de energie în perioada de consum maxim.
DOC// R. Moldova accesează o finanțare de 150 de milioane de euro pentru proiectul „Livada Moldovei II”. Legea, publicată în Monitorul Oficial
VIDEO // Podul peste râul Lunguța din Taraclia intră într-o nouă etapă de reparație
Se ieftinesc carburanții. Benzina coboară sub pragul de 30 de lei
Ministerul Infrastructurii clarifică tranzitul mărfurilor ucrainene și dă asigurări că exportatorii moldoveni nu vor fi afectați
Energocom a achiziționat integral volumele de gaze necesare pentru următorul sezon rece
ANSA cere fermierilor să țină evidența tratamentelor fitosanitare în perioada recoltării
Venituri de circa 100 de milioane de lei declarate de influenceri și vloggeri, cu obligații fiscale de peste 12 milioane de lei achitate la buget
Expoziția „Produs Autohton” va fi inaugurată pe 28 august la Moldexpo: două recorduri naționale și peste 300 de companii participante
Leul se apreciază față de principalele valute. Euro coboară sub pragul de 20 de lei
Republica Moldova își modernizează sectorul piscicol printr-un program strategic până în 2030
VIDEO // Conferința Națională Vitivinicolă revine la Chișinău cu ediția a XI-a, pe 25 august
Fermierii mai au două zile pentru a solicita plățile directe pentru lapte
Un nou sens giratoriu va fi amenajat la intrarea în municipiul Cahul
Zece kilometri de pe drumul național R3 din raionul Cimișlia vor fi reabilitați
Ziua Financiarului, marcată în Republica Moldova. Ministra Victoria Belous: „Munca voastră asigură rigoarea, stabilitatea și buna gestionare a finanțelor publice”
Produse autohtone, expuse la târguri organizate în weekend în sectoarele capitalei
A început sezonul de vânătoare: reguli și restricții stabilite de Ministerul Mediului
Atenție, călători! Trafic intens în punctele de trecere a frontierei Sculeni și Leușeni
O minoră de șapte ani, implicată într-un accident rutier în Grecia, a fost adusă în Republica Moldova cu o autospecială SMURD
Restricții de circulație pe strada Calea Ieșilor din capitală, cu modificări în circulația transportului public
Vreme caldă în zilele de odihnă. Temperaturile vor ajunge la +33°C
Circa 500 de primării au adoptat decizii finale de amalgamare voluntară. Alexei Buzu: „Trebuie să continuăm acest proces pentru a fortifica primăriile din țara noastră”
CNAS a finanțat indemnizațiile pentru familiile cu copii și cele pentru incapacitatea temporară de muncă
FOTO // Echipa „Generații europene” este câștigătoarea celei de-a doua ediții „EU&bunicii mei”
Peste 18 000 de studenți, înmatriculați la universitățile din țară în sesiunea de bază. Cifra denotă o creștere de 16% față de anul trecut
Cetățenii reveniți în țară au fost informați despre oportunitățile de angajare și măsurile de sprijin oferite de ANOFM
FOTO // Un nou traseu turistic îi invită pe turiști să descopere „Nistrul de Jos”
Sesiune de informare pentru agenții economici de pe ambele maluri ale Nistrului privind aplicarea TVA și a accizelor asupra mărfurilor introduse în Republica Moldova
MMSP va consolida acțiunile în domeniul prevenirii și combaterii excluziunii sociale a copiilor vulnerabili
Primarii din nordul țării au participat la prima rundă de consultări, la Guvern, privind investițiile pentru localitățile amalgamate